Hlavní obsah
Cestování

Liparské ostrovy vás uchvátí gejzíry žhavé lávy, nespoutanou přírodou a tyrkysovým mořem

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto

Liparské ostrovy, Stromboli

A taky geotermálními prameny vyvěrajícími přímo v moři, černým pískem, jeskyněmi, mohutnými skalisky, bujnou vegetací, starobylými městečky i gastronomickými zážitky. To vše na vás čeká v Tyrhénském moři severně od Sicílie.

Článek

Liparské souostroví tvoří sedm vulkanických ostrovů a ostrůvků: Lipary, Salina, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi a Panarea. V Itálii bývají též označovány jako Eolské ostrovy. Ve světě je známější název odvozený od největšího ostrova Lipary.

Každý ostrov je trošku jiný, společné mají pouze středomořské klima, exotickou přírodu a průzračné moře. A ještě jedna zajímavost: Nikde tu nenajdete mamutí hotelové komplexy s aquaparky a vřeštícími dětmi, pouze malé klidné hotýlky, vily a penziony. Na tyto unikátní ostrovy, zařazené na seznam světového dědictví UNESCO se turisté nejezdí válet, ale poznávat perly Tyrhénského moře.

A my se na nejkrásnější a nejzajímavější ostrovy nyní vypravíme společně. O tom, že je souostroví vulkanického původu se přesvědčíte na vlastní oči i nos na ostrově s příznačným názvem Vulcano. Oči, to je jasné, ale proč i nos? Protože je tu cítit sirovodík, unikající z bublající léčivé vody místních jezírek, která je obohacována tímto smrdutým plynem vyvěrajícím v podzemí. Takže vulkanická činnost tu stále probíhá, ale nemusíte se bát. Celé souostroví je pod neustálým dohledem vulkanologů a žádné nebezpečí vám nehrozí.

Naopak, takto obohacená voda má prokazatelné léčivé účinky na kožní problémy a pohybové ústrojí. Doporučuji navštívit termální lázně Vulcano Terme, kde se po koupeli v sirném bahně budete cítit jako znovuzrození. A až si dostatečně užijete rochnění v bahně, které není černé, jak si možná myslíte, ale má pískovou barvu, můžete pokračovat v relaxaci na blízké pláži Sabbie Nere, kde pro změnu najdete černý písek. Ten nádherně kontrastuje s tyrkysovou mořskou vodou.

Považujete-li válení za ztrátu času, vydejte se na túru ke skalním útvarům, které vytvořila příroda v průběhu staletí z vyvřelé lávy.

Nyní opustíme ostrov, který byl v římské mytologii považován za sídlo boha ohně a kovářství Vulkána a přesuneme se do sousedství, na unikátní Stromboli. A v čem je unikátní? Nachází se na něm jediná stále aktivní sopka v Evropě a aby se to nepletlo, jmenuje se také Stromboli. Tuto úchvatnou přírodní show, kdy žhavá, do ruda zabarvená láva tryská ze chřtánu sopky a padá do něho zpátky, je nejlepší pozorovat po setmění z některé z výletních lodí. Máte-li odvahu a fyzičku, můžete se vypravit až k samotnému kráteru. Ovšem pouze s průvodcem a v kvalitní turistické obuvi.

A po poměrně náročném výstupu jistě přijde vhod relax na pláži, jak jinak než v černém písku a průzračné vodě. Navštívíte-li malou klidnou pláž Grotta di Eolo, můžete prozkoumat i nádherné jeskyně ve zdejších útesech.

Na Liparských ostrovech si přijdou na své i milovníci historie a památek. Třeba na největším z nich, který dal celému souostroví jméno, Lipary. Ve stejnojmenném městečku s přibližně jedenácti tisíci obyvateli na vás dýchne středověká atmosféra již při vstupu. Jeho historické centrum je obehnáno hradbami ze 16. století. A uzounké uličky s ķřivolakou dlažbou a spoustou hospůdek, barů či malých obchůdků vám připomenou, že jste ve Středomoří.

Dokonce i muzeum zde mají a docela zvláštní, je věnováno historii termálních lázní na ostrovech a nazývá se Terme di San Calogero. Přímo od něho vede pobřežní stezka s dechberoucími výhledy na tyrkysové moře, skalní útesy a nedaleký ostrov Salina. Na rozdíl od výstupu na Stromboli je to pohodová procházka v délce asi 6 kilometrů.

I na dalších ostrůvcích je co obdivovat, ale za pouhý týden to nestihnete. Asi tak, jakmile jednou navštívíte Liparské ostrovy, určitě se budete vracet.

A jak se na toto souostroví dostanete? Dáváte-li přednost cestování na vlastní pěst, doporučuji letět do Catanie na Sicílii. Z tohoto ostrova jezdí několikrát denně lodě a trajekty na všechny jmenované ostrovy a doba plavby se pohybuje od 45 minut do cca 1,5 hodiny podle vzdálenosti ostrova. Samozřejmě, že se na Lipary můžete vypravit i po vlastní ose a využít trajekty. A máte-li rádi pohodlí, využijte služeb některé z cestovních kanceláří.

Ať už se vypravíte do Středomoří nebo někam úplně jinam, přeji vám šťastnou cestu a krásné zážitky!

Zpracováno na základě vlastních zážitků, zkušeností a těchto materiálů: https://www.radynacestu.cz/magazin/liparske-ostrovy/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz