Článek
Na tento barokní zámek obestřený tajemnem se vypravíme do obce Lvová v českolipském okrese, asi 20 kilometrů západně od Liberce.
Než se vydáme po stopách záhadologů, připomeneme si ve stručnosti historii tohoto šlechtického sídla. Na místě dnešního raně barokního zámku stával středověký hrad Löwenberg, zbudovaný ve 13. století. V 16. století byl přestavěn na renesanční zámek a ve 2. polovině 17. století získal současnou podobu. Poslední zámeckou paní na Lemberku byla princezna Gabriela Auerspergová, rozená Clam-Gallasová. V roce 1945 byl zámek na základě Benešových dekretů zestátněn a v majetku státu je dodnes. V letech 1971 až 1992 probíhala rozsáhlá rekonstrukce zámku a od té doby je přístupný veřejnosti.
A již od konce 70. let minulého století se stává středem zájmu záhadologů a je jím dosud. Zkoumají zdejší paranormální jevy a ne a ne jim přijít na kloub. Známý český záhadolog a spisovatel Ing. Ivan Mackerle, který již bohužel není mezi námi, často vzpomínal na nevysvětlitelné jevy, které se zde děly v přítomnosti badatelů.
Například slýchávali zřetelné kroky a dokonce křik v podkroví nad kaplí a když se na místo vypravili v domnění, že tam načapou zloděje, nikde nikdo nebyl a ani neměl jak uniknout. Musel by projít zdí nebo střechou, což je, jak všichni víme, nemožné.
Kdyby záhadné zvuky slyšel pouze jeden člověk, dalo by se říci, že má halucinace, ale když dupot nad svými hlavami potvrdí například čtyři lidé najednou, je to přinejmenším zvláštní. Můžete namítnout, že záhadologové vždy chtějí být přítomni nějakému nevysvětlitelnému jevu a mohou si ho vsugerovat, jenže ony záhadné jevy popisují i zdejší kastelánky, ženy s nohama pevně na zemi, které se hned tak něčeho neleknou a pro vše hledají logické vysvětlení. V případě záhadných zvuků, kroků, lidských hlasů a dokonce i dětského pláče, ozývajícího se v zámeckých komnatách však žádné nenalézají.
Současná kastelánka paní Renata Černá si prý již na neviditelné návštěvníky tohoto šlechtického sídla zvykla. Není divu, když zde působí již od 1997. Nejtajemnější místo zámku je podle ní kaple Seslání Ducha svatého, odkud slýchává zvuky varhan. Ano, varhany tam opravdu jsou, ale kdo na ně může hrát, když je kaple prázdná a zamčená? Že by vánek?
Také prý bývalo období, kdy tu jakési neznáme síly rozhazovaly květiny, posunovaly obrazy a přemisťovaly věci ve skladu. Přitom všechna okna byla zabezpečená, dveře zamčené a alarm zapnutý. Dokonce si zdejší správci několikrát zvali odbornou firmu, aby prověřila, zda bezpečnostní zařízení funguje správně.
Při jednom takovém lomození za bílého dne zavolala paní kastelánka policii, neboť se domnívala, že jsou na zámku opravdu zloději. Kdepak, policie nikoho nenašla, ale služební pes, který se hned tak ničeho nelekne, se v části objektu, kde byly předtím slyšet kroky a hluk, psovodovi vysmekl a utekl. Čeho se leknul? Viděl či cítil snad něco, co lidské smysly nepobírají? To už nikdo nikdy nezjistí.
Podobné zážitky mezi nebem a zemí popisovala i dřívější kastelánka, paní Jana Talafantová, která se velmi dobře znala s mojí matkou, takže mám informace takříkajíc z první ruky. Tyto záhadné úkazy nejsou podle pamětnice žádnou novinkou, odehrávaly se již za jejího správcování v 70. letech minulého století. Když ji záhadné zvuky od kaple vzbudily v noci poprvé, myslela si, že si z ní někdo dělá legraci a chce ji vystrašit.
A tak se na strašidýlko přichystala uvnitř kaple. Netrvalo dlouho a uslyšela dupot okovaných bot po kamenné dlažbě znovu. Kdosi přišel až ke dveřím a otočil klikou. Nebojacná žena na nic nečekala, rozsvítila baterku, prudce otevřela dveře a zůstala stát jak solný sloup. Za dveřmi totiž vůbec nikdo nebyl, chodba byla prázdná, všechna okna zavřená a bylo by slyšet spadnout špendlík.
Tak kdo tu sakra straší? A kdyby jen strašil, občas si prý i hraje s elektronikou, třeba zapíná počítače. To asi nebude bílá paní ze středověku. K nevysvětlitelným jevům dochází nepravidelně a v různých částech zámku, nejčastěji však v Bajkovém sále, kde bývá slyšet pláč a v zámecké kapli.
Tak co, vážení milovníci tajemna a památek? Troufnete si tento strašidelný zámek navštívit a pokusíte se přijít záhadám na kloub? První možnost máte o dubnových víkendech. Tak hodně odvahy a na viděnou na Lemberku!
Zpracováno na základě osobní návštěvy, vyprávění mojí matky Stanislavy Vaňkové a těchto materiálů: https://www.zamek-lemberk.cz/cs https://www.ahaonline.cz/clanek/aha-pro-zeny-vase-pribehy/109914/kastelanka-renata-cerna-40-pusobi-na-severoceskem-lemberku-od-svych-osmnactin-strasidla-uz-me-respektuji.html https://ustecky.denik.cz/zpravy_region/20101109_lemberk_podivna_zjeveni.html a publikace "Průvodce tajemnými místy Čech a Moravy, vydáno 22.5.2019, vydavatelství RF Hobby, autor Bc. Michaela Šedivá