Hlavní obsah
Cestování

Nejkrásnější pobřežní trek v Evropě, to je portugalská rybářská stezka Rota Vincentina

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto

Milujete moře, ale nebaví vás ležet na pláži a upřednostňujete pohyb? Pak mám pro vás tip na ideální dovolenou: Vydejte se na pohodový trek do Portugalska. Že jste ještě nikdy na žádné pěší pouti nebyli? To vůbec nevadí.

Článek

Všechno je jednou poprvé a jakmile se odhodláte, určitě to nebude naposledy.

V případě pouti podél úchvatného portugalského pobřeží Atlantiku, na niž se teď společně vypravíme, nepotřebujete žádnou zvláštní fyzičku ani vybavení. Zvládne ji každý, kdo je zvyklý alespoň trochu chodit a budete potřebovat jen kvalitní turistickou obuv a oblečení. Rovněž doporučuji trekové hole, ale nejsou nutností.

Nejdůležitější je určitě správné obutí. Jelikož trasa vede z velké části po písčitých cestách i plážích, nejvhodnější jsou kvalitní kotníkové turistické boty s membránou, případně návleky. Tak nebudete muset vysypávat každou chvíli písek jako z nízké obuvi. A zároveň je třeba pamatovat na to, že půjdete podél oceánu, kde občas i zaprší a zafouká, zvláště pokud se sem vypravíte na jaře. Tudíž nezbytnou součástí výbavy je kvalitní větrovka a pláštěnka. A pak dostatek tekutin a nějaká malá svačinka na každou etapu, jelikož tu nenajdete občerstvovny na každém kroku.

Tak vybavení máme a můžeme vyrazit. Do Portugalska se dostaneme velice snadno přímým letem z Prahy do Lisabonu. Odtud se přepravíme autobusem na západní pobřeží do rybářského městečka Porto Covo, kde naše pěší putování zahájíme. Cesta trvá asi tři hodiny a na trase jezdí moderní klimatizované dálkové autobusy.

Celá rybářská stezka, kterou chodívali místní rybáři po staletí, měří přibližně 230 kilometrů a dá se zvládnout za 11 až 12 dnů, pokud se na trať vydáte každý den. Denně ujdete 15 až 24 kilometrů v nenáročném terénu. Cesta však uteče velice rychle, protože po celou dobu budete obdivovat krásy okolní přírody, květenu (zvláště, vyrazíte-li na jaře), bělostné pláže, divoké útesy a hravost a dravost oceánu. Oficiální začátek rybářské stezky je přibližně 10 km severněji od Porto Covo na pláži Sao Torpes, jenže tam byste museli jít od autobusové zastávky asi 6 kilometrů pěšky po silnici, proto většina poutníků začíná právě až v Portu.

Samozřejmě nemusíte absolvovat celou trasu až do cíle v přístavu Lagos na jihu země v turisticky profláklé oblasti Algarve. Nejhezčí je stejně její první část, vedoucí na jih po západním pobřeží Atlantiku. Tudíž můžete svoje putování ukončit v jihozapadním cípu portugalského pobřeží v městečku Aljezur. Odtud se dostanete přímým autobusovým spojem zpět do Lisabonu.

Ale my jsme teprve na začátku a asi se ptáte, kde budete spát. Prakticky ve všech městečkách a větších vesnicích na trase najdete ubytovací kapacity různých kategorií, snad s výjimkou luxusních hotelů, ty tu opravdu nejsou. Ale noclehy v menších útulných hotýlcích, někde i se snídaní, si můžete bez problémů objednat přes Booking. Nenáročným turistům dobře poslouží i hostely nebo kempy, kterých je na plážích požehnaně. Ale pozor, prakticky celou dobu se budete pohybovat v národním parku a chráněných oblastech, kde je přísný zákaz kempování, spaní pod širákem a rozdělávání ohně.

Trasa rybářské stezky, která je součástí sitě turistických cest Rota Vincentina, je velice dobře značená modrou a zelenou barvou. Pokud si budete chtít ověřit, zda jdete opravdu správně, můžete samozřejmě nakouknout i do mapy, ale pokrytí datovým signálem tu není nic moc. V městečkách ano, ale jakmile se vzdálíte od civilizace, je to bída. Ale my jsme sem nepříjeli zírat do mobilu, tak nám to určitě nebude vadit.

Tak konec povídání a vyrážíme na první etapu z Porto Covo do Vila Nova de Milfontes, která měří 19 km. Nutno dodat, že je pravděpodobně fyzicky nejnáročnější, jelikož vede převážnou většinu cesty v písku. Ale dechberoucí výhledy na oceán určitě za námahu stojí. A nebojte, následující den si odpočinete.

Čeká vás totiž pouze 16 kilometrů do Almograve a cesta vede většinou přes louky. A opět se budete kochat nádhernými výhledy na široširý oceán, které nikdy neomrzí.

Asi nejkrásnější výjevy, které vám utkví v paměti nadosmrti, uzříte ve třetí etapě, která vás po necelých 23 kilometrech dovede do vesnice Zambujeira do Mar. Opět si užijete písku, ale odměnou vám budou až kýčovité obrazy tamější krajiny se skalisky a nespoutaným Atlantikem.

Kromě úchvatných pohledů samozřejmě můžete okusit vody oceánu i na vlastní kůži na některé z mnoha romantických pláží. Právě čtvrtá etapa putování rybářskou stezkou dlouhá 19 km, vás zavede na pohádkovou malou pláž mezi útesy v přírodním parku nedaleko Odeceixe, která právem náleží mezi 7 divů Portugalska.

A pokud jste se stejně jako já rozhodli absolvovat pouze část stezky, čeká vás poslední etapa do městečka Aljezur, která je jiná, než všechny předchozí. Vede totiž z velké části vnitrozemím, takže poznáte i portugalský venkov. Putování bychom mohli ukončit již v Odeceixe, ale dáme ještě tuto etapu, neboť z jejího cíle máme lepší spojení zpět do Lisabonu.

Ideální je rozložit si pouť na více dnů a dát si mezi etapami den dva pauzu tam, kde se nám bude nejvíce líbit. A úplně nejlepší je mít sebou doprovodné vozidlo, tedy pro nás lenochy. To abychom nemuseli tahat veškeré vybavení na zádech. Údajně si můžete převoz zavazadla do etapových cílů i objednat, ale nemám s tím osobní zkušenosti.

Přidám i další etapy, ale již bez vlastních zkušeností a zážitků. Šestá část vede do Arrifany, měří 19 km a zavede vás na vyhlášenou surfařskou pláž. Sedmá etapa je nejdelší ze všech. Po 24 kilometrech dojdete do Carrapateiry, vyhlášeného surfařského letoviska. Osmý den putování vás čeká pouhých 15 km do cíle v městečku Vila do Bispo. A máte před sebou poslední tři etapy. Devátou, měřící 21 km, která vás dovede do městečka Sagres na samý konec západního pobřeží Portugalska. Desátá etapa je jediná kopcovitá. Po dvaceti kilometrech dojdete do Salemy v oblasti Algarve. Následující den vás čeká poslední etapa celého putování podél portugalského pobřeží Atlantiku, pouhých 17 kilometrů a jste v cíli, v malebném přístavním městě Lagos.

A kdy je nejlepší na tento pohodový trek vyrazit? Na jaře nebo na podzim. Ideálně v dubnu nebo říjnu. Záleží, čemu dáváte přednost. Jestli milujete kvetoucí přírodu, pak doporučuji jaro, upřednostňujete-li koupání, zvolte podzim, protože na jaře je voda v oceánu studená. A jestli vám nevadí horko, vyrazte klidně i v létě, budete mít stezku skoro sami pro sebe.

Tak šťastnou cestu a zdrávi došli!

Zpracováno na základě vlastních zážitků, poznatků a informací z těchto zdrojů:

https://www.kamsevydat.cz/portugalsko-rota-vicentinahttps://www.lidovky.cz/cestovani/opustene-plaze-korkove-lesy-a-vyhled-na-ocean-projdete-si-fascinujici-utesy-portugalska.A160831_230219_aktuality_ELE

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz