Článek
A budeme zjišťovat, zda mají někde více volna než my a naopak, které země jsou v jeho rozdávání nejskoupější.
Začneme u našich sousedů, v Německu. Tam to totiž mají se svátky poněkud komplikované. Těch nejdůležitějších, celostátních, je v kalendáři vyznačeno 9. Další si určují jednotlivé spolkové země sami a počty se liší. Kupříkladu, v Sasku budou mít v příštím roce pouze 11 státních svátků a třeba v Bavorsku 13. A pozor, kdybyste se chtěli vypravit o německém státním svátku do této země na nákupy, máte smůlu. Všechny obchody jsou zavřené stejně tak, jako v neděli.
A co naši severní sousedé, k nimž také často jezdíme na nákupy? Polský kalendář uvádí pro příští rok 13 státních svátků. Na rozdíl od nás i Němců, v něm nenajdete květnový svátek Dne vítězství, zato více církevních svátků. To je vcelku logické, neboť Polsko je známo jako země věřících a katolická církev tam má významné postavení. Ale zvláštní je, že Velký pátek jako státní svátek neslaví, přestože Velikonoce jsou hlavními křesťanskými svátky.
Stejně jako v Německu, byste v Polsku s nákupy o svátcích nepochodili. Otevřeny mohou být jen malé prodejny, kde obsluhuje zákazníky pouze majitel, nikoliv jeho zaměstnanci. Stejně tak jako benzínky, obchody na nádražích a letištích i některé lékárny.
A co naši bratia Slováci? Ti jsou na špici, tedy co se počtu svátků týče. Těch státních mají 16 a ještě řadu dalších. A jako jediní kromě Česka „svátkují“ i o Štědrém dnu. Nikde jinde ve světě není tento den státem uznaný svátek. Vidíte, jak se panečku máme! A co obchody na Slovensku? Většinou jsou ve státní svátek zavřené.
Ze Slovenska to máme coby kamenem dohodil, do Maďarska. Tamější obyvatelé slaví pouze 12 státních svátků.
Sousední Rakousko je na tom o jeden den líp. Ale ani tady si o svátcích nenakoupíte, stejně jako v neděli. Tedy až na výjimky, občas můžete natrefit na otevřené malé pekárny a trafiky.
Ani v Itálii to se státními svátky nepřehánějí, v příštím roce se mohou těšit na 12. Obchody v tyto dny bývají zavřené, výjimku tvoří přímořská letoviska a další rekreační oblasti, například v horách.
To v takové Francii slaví pouze 10 státních svátků. Kupříkladu Velikonoce mají jen v pondělí a Vánoce toliko 25. prosince. A ani v této zemi si toho ve svátek moc nekoupíte, drtivá většina obchodů je zavřená.
A kde jsou na tom se státními svátky ještě hůř? V Nizozemí, tam jich mají pouze 9.
A na úplném chvostu najdeme Spojené království, jehož obyvatelé se mohou těšit na pouhých 8 státních svátků. Ovšem připadne-li svátek na víkend, následuje zpravidla hned v pondělí pracovní volno, což u nás bohužel nemáme.
Stejný systém náhradního volna za svátek praktikují i ve Spojených státech amerických. Takzvaných federálních státních svátků mají celkem 12, ale třeba Vánoce slaví pouze jeden den, 25. prosince. O svátcích jsou zavřené všechny státní instituce, banky a úřady. Obchody mají většinou otevřeno, hlavně ty menší.
A ještě se mrkneme na skok do Asie. Léta žijeme v domnění, že Japonci neustále pracují a přitom jsem v jejich kalendáři našla 16 státních svátků.
Ze země vycházejícího slunce se vrátíme k nám domů, do české kotliny. Jak jsem se zmínila v úvodu, příští rok se můžeme opět těšit na 14 státních svátků, z nichž pouze 3 vycházejí na víkend. Docela příznivé skóre, co říkáte?
A kdy si nenakoupíme? 1. ledna, 21. dubna (Velikonoční pondělí), 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince.
Nevím, jak vy, ale já myslím, že jsme na tom co se týče státních svátků docela dobře a rozhodně si nemáme, na co stěžovat.
Zpracováno na základě těchto materiálů:
https://www.e15.cz/svatky-polsko
https://chcidoameriky.cz/prehled-statnich-svatku-v-usa
https://www.france.fr/cs/clanek/svatky-a-prazdniny-ve-francii/#statni-svatky-2
https://www.supercoloring.com/cs/holidays/italy/2025
https://statnisvatky.com/svatky-slovensko/statni-svatky-slovensko-2025
https://calculatorian.com/cs/time-and-date/public-holiday-in-country/jp/2025