Článek
Vyrazíte-li do úchvatných albánských hor, vyjde vás dovolená dokonce levněji, než kdybyste zůstali doma. Za velice kvalitní ubytování v hotelu či penzionu se snídaní tu zaplatíte v přepočtu přibližně 500 až 600 Kč za noc, v soukromí polovic.
Dalším důvodem, proč se vypravit právě do této nesmírně krásné pohostinné země, je vynikající a velice pestrá gastronomie. Mísí v sobě vlivy středomořské, balkánské i orientální kuchyně. Typickým místním jídlem je burek, velmi chutné pečivo plněné sýrem, špenátem nebo masem. Národním nápojem je stejně jako v okolních zemích rakija, pálenka z různých druhů ovoce, například ze švestek nebo hrušek.
A ceny v restauracích jsou opravdu směšné. Předesílám, že jedna zdejší porce vyjde v pohodě pro dva velké gurmány. Albánci totiž chodí do restaurací s celými rodinami, objednají si několik chodů a ty si mezi sebou dělí, aby každý ochutnal ode všeho trochu. Pokud nejste profesionální soutěžní jedlíci nebo zápasníci těžké váhy, celou porci sami rozhodně nesníte. Za 200 korun v přepočtu dostanete půl kila masa. A vynikající saláty z čerstvých surovin pořídíte přibližně za 50 až 80 korun, samozřejmě obří porci pro dva.
Já ujíždím na mořských plodech a v této zemi tisíce chutí jsem byla ve svém živlu. Je tu znát i vliv italské kuchyně, tudíž zde narazíte i na vynikající pizzu a těstoviny. A právě po těstovinách s mořskými plody jsem se v místních restauracích mohla doslova utlouct. Obrovská porce, která se nedá v jednom člověku zvládnout, vás vyjde zhruba na 140 korun.
A co nápoje? Tak jejich ceny jsou snad ještě směšnější než u jídla. Lahodnou kávu si dáte za 10 korun (espresso). Nejdražší je latte za 30 Kč. Je-li libo něco ostřejšího, doporučuji panáka rakije za 10 až 15 korun. Víno vyjde také o dost levněji než u nás. Cena místního piva je srovnatelná s naší, ovšem kvalita nikoliv.
I pro kuřáky mám skvělou zprávu. Cigarety jsou tu o třetinu až polovinu levnější než u nás.
Zatímco ceny v restauracích jsou téměř stejné i na pobřeží Jónského moře, ubytování je trochu dražší, ale porovnáme-li ho s přímořskými letovisky v jiných evropských destinacích, vychází stále velice příznivě.
Snad jediné, co je dražší než v Česku, jsou pohonné hmoty. Ceny kolísají stejně jako v celé Evropě a pohybují se přes 40 Kč za litr. Doporučuji natankovat cestou v Černé Hoře, kde je benzín i nafta o dost levnější než v Česku.
A co bezpečnost? Nevím, proč se stále setkávám s názory, že v Albánii není bezpečno a číhají tam zloději a násilníci na každém rohu. Vůbec netuším, jak tahle fáma vznikla. Tak pohostinné, milé a ochotné domorodce jako v této perle Balkánu, jsem snad nikde jinde nepotkala.
Albánie je opravdu klidnou zemí s minimem turistů, zvláště v horách ve vnitrozemí narazíte na úchvatná místa v divoké přírodě, kde nepotkáte ani živáčka. Pobřeží také není přelidněné, i když tu rostou luxusní hotely s plážemi zaplněnými lehátky a slunečníky, stále najdete u křišťálově čistého až kýčovitě modrého moře přírodní pláže v divokých zátokách, které připomínají norské fjordy. Zkrátka, v průzračných mořských vodách si tu užije opravdu každý, jak milovník ruchu a zábavy, tak romantik toužící po relaxu v kouzelné přírodě mezi divokými skalisky.
Patříte-li k první skupině, tedy plážovým povalečům, kteří preferují komfort plně vybavených pláží a nevadí vám trocha okolního ruchu, doporučuji pláž pod průsmykem Llogar, kde se snoubí pohádková příroda s luxusními hotely, bary, restauracemi a dalšími atrakcemi, na jaké jste zvyklí z jiných evropských destinací.
Pokud stejně jako já milujete klid a relax, doporučuji pláž svatého Jana na poloostrově Karaburun. Dostanete se sem lodí z nedalekého města Vlora či letoviska Radhima a budete si tu připadat opravdu jako v Karibiku. A ještě můžete prozkoumat nedalekou jeskyni.
Skrytá perla Albánské riviéry, tak by se dala označit podle mne nejkrásnější pláž celého pobřeží, Gjipe. Nachází se v zátoce poblíž vesničky Ilias a patří bezesporu k nejúžasnějším místům v Albánii vůbec. Oblázková pláž, průzračné vody Jónského moře a obraz dokonalosti dokresluje impozantní kaňon s olivovým hájem. A hlavní devizou tohoto místa je naprostý klid.
Nevede sem totiž žádná silnice a poslední, asi 2 kilometry dlouhý úsek cesty je hodně rozbitý a vede strmě nahoru. Tudíž je třeba od parkoviště, stejně jako od zastávky veřejné autobusové dopravy, dojít zbytek cesty pěšky. Půjdete přibližně 20 až 30 minut v závislosti na vašem tempu a fyzičce. Ale procházka rozhodně stojí za to. A nemusíte sebou ani nic vláčet. Sice tu není klasická restaurace, ale několik stánků a malý bar nabízí velice chutné občerstvení i nápoje, jako všude v téhle pohostinné zemi.
Perla Balkánu má co nabídnout i milovníkům aktivního odpočinku, památek a horské turistiky.
Historie Albánie je velice dlouhá a sahá až do Antiky. O tom se můžete přesvědčit při návštěvě historického města Butrint, které je nejvýznamnějším archeologickým nalezištěm v Albánii. Dějiny tohoto starověkého, původně řeckého sídla, se začaly psát před 2 500 lety. Později přešlo pod nadvádu Byzantské říše a zaznamenalo obrovský rozkvět, který je dodnes patrný z pozůstatků historických staveb.
Město, v němž se vrátíte o několik tisíciletí zpět, je pro svoji nebývalou autentičnost a jedinečnost zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Najdeme ho 20 kilometrů jižně od Sarandy na jihovýchodním výběžku poloostrova Ksamil, který odděluje Jónské moře od Butrintského jezera. A na své si tu přijdou nejen milovníci památek či archeologie, ale též obdivovatelé přírodních krás. Butrint společně s okolní mokřadní krajinou tvoří jedinečný národní park.
Rovněž byste neměli vynechat návštěvu historického města Berat, jemuž se také říká „město tisíce oken“. Patří k nejkrásnějším albánským městům a jeho historické centrum bylo rovněž zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
Dominantu města nemůžete přehlédnout, je jí mohutný hrad Kala tyčící se na skalním ostrohu nad řekou Osum. Odtud se vám otevře dechberoucí výhled do širokého okolí. Přímo pod hradem leží starobylé čtvrti Mangalem a Gorica, jejichž charakteristické bílé domy s řadami velkých oken vytvářejí dojem, jako kdyby na vás zíraly.
Hrad je unikátní i tím, že v něm dodnes bydlí lidé. V jeho areálu najdete také několik byzantských kostelů s cennými freskami a ikonami. Za pozornost stojí rovněž Onufriho muzeum umístěné v katedrále Nanebevzetí Panny Marie, kde jsou vystavena díla legendárního albánského malíře ikon.
A když se nabažíte památek a turistického ruchu, jelikož v Beratu bývá turistů poměrně dost, vydejte se do hor, tam si opravdu užijete klidu a přírodních krás. Albánské vnitrozemí je rájem pro fotografy, takové scenérie, jaké vám nachystá zdejší krajina, nikde jinde v Evropě neuvidíte.
Určitě si nenechte ujít typickou albánskou vesnici Theth, ukrytou mezi horskými velikány v pohoří Prokletije. Tato oblast je považována za jeden z posledních skutečně nedotčených koutů Evropy a nabídne vám úchvatné pohledy na majestátní horské štíty, hluboká údolí, křišťálově čisté horské bystřiny a zrcadlící se hladiny jezer.
Uvítají vás tu velice pohostinní domorodci a budete mít možnost nahlédnout do života obyvatel tradiční albánské horské vesnice. Dostanete se sem však pouze terénními vozy nebo minibusy z města Skadar poblíž hranic s Černou Horou. Cesta trvá asi tři hodiny, ale určitě stojí za to, celou dobu je na co se dívat.
Za vidění rozhodně stojí i přírodní unikát, takzvané Blue Eye neboli Modré oko, (Syri Kalter), krasový horský pramen řeky Bystrica asi dvacet kilometrů od přímořského letoviska a přístavu Saranda na jihu země nedaleko hranic s Řeckem. Jeho hloubka dosahuje několik desítek metrů a jméno dostal podle sytě modré barvy vody v jezírku, které je obklopeno divokým kapradím, duby a platany.
Kouzelných míst, ať již pro milovníky bělostných pláží, azurového moře, památek či divoké přírody najdeme v této úchvatné zemi mnoho. Dala jsem vám jen několik tipů, další můžete objevovat sami.
A na závěr pár důležitých informací. Vstupné na historické památky je minimálně o polovinu nižší než u nás, ale pozor, ve většině míst neberou karty. A to platí i pro restaurace a některé hotely, takže je třeba mít dostatek hotovosti. Místní měnou je jeden lek = 0,2 koruny, takže za korunu dostanete pět leků. Někde berou i eura a ceny přepočítávají přesně podle aktuálního kurzu.
Zvolíte-li leteckou dopravu, přímo na letišti v hlavním městě Tirana najdete několik autopůjčoven. Vzhledem ke kvalitě horských silnic a obtížné dostupnosti některých oblastí, doporučuji půjčit si SUV.
Tak pokud ještě nevíte, kam letos k moři nebo za aktivním odpočinkem a poznáváním krás, vydejte se do tajemné a turisty nezahlcené Albánie. Určitě nebudete litovat. A šťastnou cestu!
Zpracováno na základě vlastních zážitků, poznatků a informací z těchto zdrojů:
https://youtu.be/QPzWNG-IQrc?si=4e_lltSzhDGwRBGJ