Článek
Okružní cestu zahájíme v městečku Seč u hasičské stanice, asi 500 metrů od náměstí směrem na Běstvinu. Zde najdete velké parkoviště, mimo koupací sezónu zdarma.
Odtud vyrazíme stejným směrem po cyklostezce, vedoucí souběžně se silnicí až k turistickém rozcestníku „Na Předělu“. Zde zabočíme doleva a pokračujeme po červené turistické značce až k zámečku Klokočov. Cesta z velké části kopíruje břeh Sečské přehrady, takže se můžete kochat uklidňujícím pohledem na její hladinu. Milovníci památek se cestou mohou zastavit u několika kapliček a na židovském hřbitově. Asi v polovině trasy mezi Sečí a Klokočovem se nachází pěkné vyhlídkové místo, odkud budete mít téměř celou přehradu jako na dlani.
Pokud byste už teď dostali hlad nebo žízeň, můžete se občerstvit v hostinci u klokočovského zámečku. Na prohlídku historických komnat zámku vás bohužel nepozvu, neb je v něm hotel. Ale my tu nebudeme nocovat, nýbrž pokračujeme dál.
Po příjezdu do Klokočovské Lhoty se dáme první asfaltovou, neznačenou cestou doleva, přejedeme po lávce řeku Chrudimku a napojíme se na cyklotrasu číslo 4115, vedoucí do malé vesničky Ústupky. Tu tvoří převážně rekreační zařízení a hotely u přehrady.
A v jednom z nich, wellness hotelu Jezerka si uděláme pauzu na doplnění kalorií a sil. Nejenže ve zdejší restauraci chutně poobědváme, ale můžeme navštívit i hotelové wellness centrum, jedno z nejmodernějších v republice, které je přístupné veřejnosti. A co v něm najdeme? Krytý bazén se slanou vodou, vířivku, parní saunu a infrakabinu.
Když se dostatečně nabažíme vody a dáme si něco dobrého k snědku, vrátíme se zpět na cyklotrasu a pokračujeme po ní dál, abychom se opět dostali přímo k přehradě.
Jste-li milovníky kamenných svědků dávné minulosti, můžete ještě odbočit z trasy ke zřícenině hradu Oheb. Dovede vás k ní modrá turistická značka a naskytne se vám odtamtud opět nádherný výhled na přehradu a okolní přírodu, která zvláště v podzimním čase, doslova hraje všemi barvami.
A než se ocitneme na hrázi přehrady, povíme si něco o historii a technických parametrech tohoto vodního díla na řece Chrudimce. S jeho stavbou se započalo v roce 1924, s přípravnými pracemi o dva roky dříve. Bylo totiž nutno k budoucí vodní nádrži vybudovat silnici. A dílo bylo komplet dokončeno v roce 1934.
Přehradní hráz měří 165 metrů a klene se ve výšce 42 metrů. Celkový objem přehradní nádrže je 21 795 000 m³ a délka 6,6 km. Přehrada slouží nejen k rekreaci, koupání či rybolovu, ale především k zadržování vody při povodních, o čemž jsme se zrovna nedávno přesvědčili.
A my opět šlápneme do pedálů a pokračujeme v naší okružní cestě. Přejedeme přehradní hráz a za ní odbočíme doleva na žlutou turistikou stezku a opět kopírujeme břeh vodní nádrže. Před nebo za půjčovnou šlapadel (je to jedno) se dáme doprava do kopce, projedeme či spíše projdeme skrz kemp a jsme zase zpět na parkovišti u hasičů.
Celá trasa je poměrně krátká, měří asi 16 kilometrů, je však nutno počítat s převýšením. Vede z větší části po udržovaných turistických stezkách a zbytek po místních komunikacích s minimálním provozem. Průměrně zdatní cyklisté a starší děti, které jsou zvyklé se občas hýbat, ji bez problémů zvládnou. Samozřejmě ji můžete absolvovat i pěšky a spojit třeba s houbařením.
Tak šťastnou cestu a krásný podzim!
Zdroj informací: Několikero návštěv, Mapy.cz, https://sec.ceskehory.cz/