Hlavní obsah
Umění a zábava

Návštěvníci z roku 1983 předpověděli víc než jen umělou inteligenci

Foto: ChatGPT

Po čtyřiceti letech působí Návštěvníci jako roztomilá retro-komedie. Jenže za papundeklovými kulisami se skrývá nápadité varování i vizionářský humor: tvůrci se nebáli nahoty, smáli se byrokracii, ale hlavně se ptali, „co když tohle jednou bude?“

Článek

V roce 1983 nebyl internet. Nebyly mobily. Doma zvonil telefon s drátem a rotujícím kotoučem, a když se člověk spletl, musel celé číslo vytočit znovu. V televizi běžely dva programy a po přepnutí obraz chvíli poblikával, než naskočil. Počítače? Většina lidí je viděla jen na obrázku v zahraničním časopise. A slovo „video“ znamenalo šedý přehrávač VHS kazet, které se po zamotání pře­víjely tužkou.

Do téhle analogové éry vtrhl na obrazovky seriál Návštěvníci. Parta vědců z roku 2484 přistála v ladovsky červené Nivě zachránit Zemi, protože superpočítač zvaný Centrální Mozek Lidstva ohlásil hrozící katastrofu. Jedli želatinové kostky amarouny, natáčeli miniaturním Okem 1–3, řezali laserovou pilkou, odpad házeli do kufříku Likvidátoru a se světem komunikovali trojúhelníkovým zařízením. A hlavně: nestyděli se za nahotu – klidně se objevili bez oblečení a hlavu přitom drželi hrdě vztyčenou, jako by to byla ta nejpřirozenější věc na světě.

Tehdy to byla pohádka. Dnes? Pomalu realita.

Centrální Mozek Lidstva

Seriálový superpočítač, který shromažďoval veškerá data planety a určoval, co lidstvu hrozí. V roce 2025 máme umělou inteligenci, jež v reálném čase modeluje tok energie, řídí dopravu, mapuje genetiku virů a v sekundě napíše program nebo odborné shrnutí. To, co kdysi vypadalo jako hrozivě vševědoucí mozek, dnes zapínáme pouhým „Hej, AI“.

Amarouny

Želatinové kostky plné živin vzbuzovaly úžas i odpor. Dnes NASA i armáda testují 3D tiskárny, jež z prášků lisují těstoviny, sýrové vrstvy nebo proteinové placky. Nemocnice tisknou personalizovaná jídla podle dietních omezení pacienta. Amarouny už málem voní z kuchyně.

Oko 1–3

Mikrokamera o velikosti knoflíku, již stačilo přicvaknout kdekoli a sledovat obraz na dálku. V současnosti drony velké jako dlaň streamují 4K video do cloudu, akční kamery se schovají do knoflíkové dírky a endoskopy tenčí než špejle křižují tepny při operacích.

Laserová pilka

Televizní vědci řezali ocel jako máslo. Dnes přenosné vláknové lasery o velikosti aktovky gravírují kov i přeseknou dvoucentimetrový plát během sekund. Ve zdravotnictví jemné femtosekundové lasery odstraňují šedý zákal – přesnost, o níž by seriálové postavy ani nesnily.

Kufřík Likvidátor

Černá krabice, jež obrátila všechen nepořádek v pár vteřin na prach. Současné mikrospalovny armády a zdravotnické dekontaminační boxy dovedou při 800 °C zničit infekční materiál bez kouře a zápachu. Likvidátor už dávno není kouzlo z papundeklu, ale jiskra ekologické budoucnosti.

Trojúhelníkový komunikátor

Blikající trojúhelník spojoval vědce se „centrálou“. Dnes máme skládací telefony, které se z karty rozvinou v tablet, prsteny místo klíčů a platidel, brýle rozšířené reality, jež překryjí svět digitálními poznámkami. Přenosný počítač navíc váží méně než kapesník.

Co ještě (zcela) nemáme:

  • Cestování časem (zatím teorie, ale není reálně možné)
  • Posouvání kontinentů podle vzorce Adama Bernaua (geofyzika to nedovolí, je to čirá fantazie)
  • Kompletní řízení světa jedním mozkem (umělá inteligence sice roste, ale neexistuje globální jednotná AI)
  • Amarouny chutné a univerzální (3D tisk jídla existuje, ale nedosáhl ideálu chutné, vyvážené a levné stravy pro všechny)

Dokonalost Návštěvníků

Seriál není jen nostalgickou vzpomínkou; připomíná, že science-fiction je pouhá návěst před tunelem reality. Stačí pár desetiletí a rotující kotouč telefonu se promění v neuronovou síť v kapse.

Základní info

  • Seriál měl 15 epizod (plus jeden bonusový „Film o filmu“ pro německy hovořící diváky) a běžel od 5. listopadu 1983 do 11. února 1984
  • Spoluprodukce Československé televize, Západního Německa, Švýcarska i Francie
  • Scénář: Ota Hofman a Jindřich Polák, režie: Jindřich Polák, hudba: Karel Svoboda, výprava: Theodor Pištěk

Anketa

Jak se vám líbil seriál Návštěvníci?
Miloval/a jsem ho, je to legenda.
75 %
Mám ho rád/a, rád/a si ho někdy pustím.
25 %
Viděl/a jsem, ale moc mě nebavil.
0 %
Neviděl/a jsem, ale teď mě to láká.
0 %
Co to je?
0 %
Celkem hlasovali 4 čtenáři.

Zdroj:

Wikipedia: Návštěvníci (seriál) – základní info o seriálu
– Reflex: 3D tisk amarounů – 3D tisk jídel
Wikipedia: 3D food printing – technologie 3D tisku jídla
– Obecné technologické trendy: minikamery, laserové řezačky, skládací telefony, přenosné spalovny

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz