Článek
Na sociálních sítích už nějaký čas koluje video Jaromíra Jágra, ve kterém známý hokejista láká do zaručené investice, která dle jeho slov změní každému život. „A když říkám změní, mám na mysli takovou částku, která vám umožní dát výpověď v práci, nebo předčasně odejít do důchodu,“ říká přesvědčivě. Zároveň se snaží všechny uklidnit ujištěním, že nejde o podvod: „Není to další video, ve kterém se někdo snaží z vás vytáhnout peníze. V čem je rozdíl mezi těmito podvodníky a mnou? Především jsem Jaromír Jágr. Všichni mě znáte.“
Celé video působí natolik autenticky, že někteří ani během prvního zhlédnutí neprokouknou, že se jedná o podvrh. Jágr totiž na záběrech hovoří a gestikuluje přesně tak, jak ho známe. Ústy i rukama hýbe přirozeně, dokonce i jeho barva hlasu nevyvolává žádné pochybnosti. Když se navíc obhajuje podobně jako Josef Abrhám ve filmu Vrchní, prchni!, jen málokdo by video vyhodnotil jako nedůvěryhodné.
Skutečný Jágr nic nenabízí, video je podvrh
Přesto o podvrh jde. Tvůrci podvodného videa využili záběry české celebrity z její nedávné návštěvy Pittsburghu. Tam se slavnostně vyřazovalo jeho číslo dresu a poté následovala tisková konference. Právě z té podvodníci ukradli záznam a upravili ho pomocí umělé inteligence. Na část videa, které působí opravdu věrohodně, se můžete podívat níže. Pro jistotu jsem do něj vložil text, že se jedná o podvod.
Narazil jsem na podvodné video, kde Jaromír Jágr láká na skvělou investici zdarma. Prosím opatrně. Skutečný Jágr s tím nemá nic společného. Jedná se o podvod. Sami posuďte, jak je video nebezpečně autentické. Jen krátký úryvek pro představu:
Posted by Viktor Hakl on Wednesday, February 19, 2025
Video má v celé délce něco kolem šesti minut. Jágr v něm láká na investiční software, který již prošel testováním několika lidí: „Každý z nich vydělal 150 000 korun týdně, ale mrzí mě, že vám mohu na začátek nabídnout jen něco kolem 70 000 korun týdně,“ zaznívá dále ve videu. Později pak nabádá k rychlé akci, kdy straší skutečností, že software začne brzy prodávat vláda, zatímco od něj je to dnes ještě zdarma. Pod videem se nachází odkaz na webovou stránku, kterou jsem navštívil a kde se po lidech požaduje počáteční investice ve výši 6 000 korun.
Jak nenaletět podvodu
Pokud jsou záběry autentické, je třeba se zaměřit více na samotný obsah. Právě specialista na umělou inteligenci Matyáš Boháček mluvil v pořadu Hyde Park Civilizace o tom, že podobné podvody budou v budoucnu tak personalizované, že je bude jen těžké odhalit. V praxi to může znamenat, že pokud například sledujete hokej, vyhodnotí algoritmy právě postavu Jágra jako autoritu, které právě vy patrně uvěříte. Jinými slovy, podvodníci nebudou cílit na masy, ale budou si vybírat pečlivě konkrétního uživatele na základě jeho zájmů a chování.
Přesto existují znaky, které už dnes mohou lživý obsah odhalit. V tomto videu jsem jich zaregistroval hned pět:
- Nabídka je příliš dobrá na to, aby mohla být pravda. Nikdo vám nedá zdarma 12 500 korun denně za nic. Snadné peníze bez práce znamenají velmi často podvod.
- Podezřelé zdroje. Pokud nenajdete stejné video, nebo doporučení k investici přímo na oficiálních účtech (v našem případě) Jaromíra Jágra, jedná se vždy patrně o podvrh.
- Jazyk a styl vyjadřování. I když umí umělá inteligence napodobit barvu hlasu, je zřejmé nejen v tomto videu, že věty jsou často kostrbaté a slovosled někdy neuspořádaný.
- Peníze předem. Přesně to nedává smysl. Pokud někdo slibuje milionové zisky měsíčně, ale zároveň chce, abyste mu nejdřív zaplatili, je to klasický znak podvodu.
- Odkaz na známou televizi. Tvůrci falešného videa v tomto případě použili logo CNN Prima NEWS, jako by šlo o skutečnou reportáž. Stačí si jen ověřit, zda něco takového televize opravdu odvysílala. V tomto případě nikoliv viz text níže.
Pomoc se strany CNN Prima News
Od PR oddělení CNN Prima News jsem přímo k tomuto videu dostal e-mailem ze dne 19.2.2025 oficiální vyjádření:
CNN Prima NEWS se dlouhodobě brání proti podvodným – takzvaným deepfake videím, která zneužívají naši renomovanou značku. Podnikáme proto konkrétní kroky, ať už se jedná o nahlašování a mazání videí i účtů, které je publikují, tak i právní úkony. Vzhledem k tomu, že v současné době není reálné včas odhalit a odstranit všechna taková podvodná videa, snaží se CNN Prima NEWS již delší dobu o osvětu například v podobě spotu s moderátorkou Pavlínou Wolfovou, která lidem vysvětluje, jak deepfake videa odhalit a nenaletět zákeřným podvodníkům.
Skutečný Jaromír Jágr tak nemá s videem nic společného. Pokud na něj nebo na jakékoliv jiné podobné někde narazíte, neklikejte na odkazy, nic neplaťte a ideálně video nahlaste jako podvod.
Zdroje: CNN Prima News, Hyde Park Civilizace, Seznam Zprávy