Článek
Je to pár dní, co se mi ozval jeden ze starších členů naší širší rodiny, jestli jsem tu strašnou zprávu už zaregistroval. Mělo jít o údajnou tragickou událost, kdy byl v autě zastřelen významný český lékař Jan Pirk.
Zdánlivě důvěryhodný zdroj
Nechtělo se mi oné zprávě skoro věřit, a tak jsem ještě během hovoru s rodinným příslušníkem zabrousil na hlavní informační weby, které máme v Česku k dispozici. Žádný z nich o smrti českého lékaře neinformoval. Nechal jsem si tak tak poslat článek, ve kterém se o údajné vraždě psalo. Hned mi bylo vše jasné, protože mám s těmito podvody zkušenost. Nepřekvapilo mě ale, že se starší člen naší rodiny nechal nachytat. Nebyl totiž určitě jediným.
Pro méně pozorné a důvěřivé lidi šlo totiž o velmi přesvědčivý článek. Jeho autor si vypůjčil logo ČT24, umístil hned na úvod českou televizní moderátorku, a přidal navíc chytlavý nadpisek o zmíněné tragédii. Fungoval i vyhledávač na liště, a zmíněné sekce jako Hlavní události, Ukrajina a Kultura budily dojem, že se jedná o oficiální stránky České televize. Vše na první pohled zkrátka nasvědčovalo tomu, že jde o důvěryhodný zdroj.
Prvky podvodu, které nejdou ukrýt
V samotném článku ale bylo několik „nesmyslů,“ které poodhalily fakt, že se jedná o podvod.
- Už samotný adresní řádek neobsahoval očekávaný text, jako je https://ct24.ceskatelevize.cz/. Sami se v obrázku výše můžete přesvědčit. Něco takového působí velmi podezřele a v 99 % případů se jedná vždy o podvod.
- V textu nebyl také žádný odkaz na zdroj. Objevují se v něm desítky faktických informací o statistice úmrtí s odkazem na kardiovaskulární onemocnění, ale chybí data, zdroje.
- U článku také chybí jeho autor. Není tedy jasné, kdo ho napsal.
- Pod článkem je několik desítek komentářů vzhledově připomínajících facebookové komentáře. Jejich autoři mají skutečná jména a skutečné fotografie. Nelze se ale přes ně „prokliknout“ na reálné facebookové účty. Jedná se tak o jasně smýšlené lidi, kteří mají vzbudit pocit důvěryhodnosti.
- Celý článek vede k nákupu konkrétního zdravotního produktu, který má nadpozemsky léčivé důsledky a který dle autora článku doporučuje i sám Pirk. Stačí vyplnit telefonní číslo a jméno. Někdo už se vám ozve. Se slevou je k dispozici 30 000 kusů. Oficiální objednávkový formulář ale hlásí aktuální číslo objednávky 29 982, aby probudil v zájemci odvahu koupit co nejdříve za zvýhodněnou cenu.
Posted by Prof. Jan Pirk on Monday, October 10, 2022
Panu Pirkovi jsem napsal
Pan doktor Pirk ode mě dostal zprávu. Na pracovní e-mail a Facebook. Dočkal jsem se velmi rychlé odpovědi. O tomto podvodném textu jsem ho informoval, a s nadsázkou se ho zeptal, jestli je tedy v pořádku. Odpověděl: „Jsem živ, a dokonce mám to štěstí, že i zdráv!:)“
Zároveň mě informoval o tom, že je jeho jméno opakovaně zneužíváno právě k propagaci podobných potravinových doplňků. Sám s tím má víc práce, než by si přál. „Obrátil jsem se opakovaně na Policii, která se tím zabývá, inicioval jsem studii SÚKL, která zjišťovala složení jednoho z těchto přípravků a snažím se šířit osvětu, protože dotazů na podobné „zázraky“ mi bohužel chodí víc, než bych si přál,“ otevřeně přiznává.
V závěru zprávy pak připomíná, že se máme vždy o těchto věcech radit s ošetřujícím lékařem, a loučí se se třemi doporučeními: „Pečovat o své zdraví, radit se s lékaři a vyhýbat se podobným šmejdům.“
Základem je osvěta
Je tak třeba neustále šířit osvětu. To by měl být závěr nás všech, troufnu si tvrdit. Podvod sice někteří odhalí na „první dobrou“. Jiní na něj ale můžou skočit, což může mít nepříjemné důsledky. Pokud jste tedy dočetli článek až sem, doporučuji v závěru navštívit webové stránky kybertest.cz, za kterými stojí Česká bankovní asociace, Policie České republiky a NÚKIB. Na nich se dočtete nejlépe, jak podobné podvody včas rozklíčovat. A pokud máte v rodině někoho, kdo by mohl být terčem těchto útoků, neváhejte ho na zmíněné webové stránky odkázat.
Zdroje: Kybertest.cz, Podvodný článek o Janu Pirkovi