Článek
Nejvyšší vyplacený starobní důchod v České republice je bezesporu poutavou informací, která zaujme kdekoho. Když jsem se díky zákonu č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím dozvěděl konkrétní částku této rekordní penze, nechtělo se mi tomu skoro věřit. Vedoucí oddělení komunikace a tisková mluvčí ČSSZ mi e-mailem z 5. 2. 2025 prozradila, že nejvyšší vyplacený starobní důchod k 31. 12. 2024 činil 247 952 Kč.
Po prvotní reakci závidění a dumání nad tím, jak je tohle vůbec možné, jsem si ale uvědomil, že mnohem užitečnější bude zaměřit se na to, co vše pro vyšší penzi můžeme udělat my sami. Onomu „bohatému“ seniorovi tedy na dálku děkuji za nasazení tak vysoké laťky, která může být inspirací a hnacím motorem pro nás ostatní.
Co tedy pro vyšší důchod udělat? Kromě otřepaných rad existuje také několik užitečných „triků“ k navýšení celkového důchodu. Některé z nich níže v textu nabízím.
- Chyby úřadů ve výpočtech. Nebývá to tak časté, ale stává se. Specialistka na výpočty důchodů Eva Nešverová prozradila, že se čas od času objeví chyby metodického rázu, kdy úřad zkrátka něco „spočítá špatně, nikoliv tak, jak by se podle zákona mělo.“ Často tedy v případech, kdy mají lidé o výši svého důchodu pochybnosti, doporučuje, aby si u některého ze specialistů výši svého důchodu raději přepočítali.
- Evidence všech dob pojištění. Velmi častým důvodem pro nižší důchod je také nesprávná evidence doby pojištění. Ta, jak je známo, ovlivňuje právě výši důchodu. V mnoha případech ale některé dny, měsíce, nebo dokonce i roky nemusí úřad vůbec evidovat. Chyba je často přímo u žadatelů o důchod. Kromě doporučení pečlivě si zkontrolovat IOLDP dokument a případně ho doplnit, je také možné využít služeb ombucmana. Ten, pokud vám například nebyly zohledněny všechny doby pojištění nebo je váš nesouhlas s nízkým důchodem jakkoliv relevantní, je schopen vás zdarma zastoupit a v případech pomoci.
- Náhradní doba důchodového pojištění. Jedná se například o dobu, kdy jste pečovali o dítě do věku 4 let, studovali, nebo jste byli například evidováni na ÚP. V té době standardně člověk nepracuje, tedy se jedná o tzv. vyloučenou dobu pojištění. Potřebné roky do důchodu se sice započítají, tato doba se ale nezapočítá do osobního vyměřovacího základu, aby nesnížila váš průměrný výdělek, a v důsledku tedy i výši samotného důchodu. Právě tady je ale třeba dát pozor na situaci, kdy jste například během péče o dítě pracovali brigádně, nebo na zkrácený úvazek, a jedná se tak o takzvaný souběh dvou dob pojištění (výdělečná činnost a právě náhradní doba pojištění). ČSSZ ale vždy upřednostní právě výdělečnou činnost, která může být v neprospěch člověka, který si například přivydělává měsíčně nižší tisíce korun, zatímco na „plný úvazek“ pečuje o dítě. Aby takovémuto člověku nesnížil drobný měsíční příjem výši důchodu, samy úřady doporučují požádat o upřednostnění vyloučení takové doby. Samozřejmě v případě, že má takový člověk dostatek let, kdy platil pojištění.
- Péče o zdraví. Poslední „trik“ nebo doporučení, co dělat pro vyšší důchod, je trochu z jiného soudku. Řeč je tu o péči o zdraví. Zaměření se na zdravý životní styl má totiž přímý dopad na dlouhověkost. A díky pravidelné roční valorizaci a některým mimořádným valorizacím se rok co rok důchody zvedají. Čím delší dobu v důchodovém věku tedy zažijeme, tím vyšší vyplacené částky můžeme očekávat.
Bylo by bláhové si myslet, že těmito doporučeními se běžný člověk dostane k výši důchodu onoho seniora z úvodu článku. Patrně nedostane. I když bychom ale naší aktivitou zajistili navýšení důchodu byť jen o stokorunu měsíčně, v horizontu odhadem dvaceti pěti let v důchodovém věku se může jednat o velkou věc.
Zdroje: podcasty.seznam.cz, ochrance.cz, kurzy.cz, portal.gov.cz, cssz.cz (1), cssz.cz (2), Zákon č. 106/1999 Sb., e-mailová komunikace s ČSSZ