Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Pracovat jen 10 měsíců v roce? S podporou 57 949 korun na dva měsíce je to pohodlná realita

Foto: IstockPhoto, zaplacená licence

Obrázek je ilustrační

Odpracuj deset měsíců, dva si odpočni a zinkasuj na podpoře 57 949 korun. Lepší než čtyřdenní pracovní týden. Finančně vás to může vyjít téměř nastejno. Je třeba si ale pohlídat rizika.

Článek

Zdá se to jako pohádka? Mnohem blíže to má ale k realitě. Řeč je o novele zákoníku práce, která má za cíl rozhýbat pracovní trh, zjednodušit některé procesy, a mimo jiné také dodat odvahu zaměstnancům, aby se nebáli dát výpověď. A odvahu má v lidech vyvolat především vyšší podpora v prvních dvou měsících ve stavu nezaměstnanosti. Je to dobrý nápad, nebo lehce nedomyšlený? Pojďme se na celé téma podívat pěkně popořádku.

Jak je to s podporou v nezaměstnanosti dnes

Výše podpory v nezaměstnanosti funguje jednoduše. Přibližme si to na příkladu. V minulém zaměstnání bral imaginární obchodník Honza měsíčně průměrně 45 854 korun hrubého, což odpovídá průměrné mzdě v ČR podle ČSÚ. Přepočteno na čistou mzdu dle kalkulačky na webu penize.cz pak 36 219 korun čistého.

Honza dostal výpověď a skončil na Úřadu práce ČR. Díky tomu mu vzniknul nárok na podporu v nezaměstnanosti, která odpovídá 65 % z jeho předešlé čisté mzdy. Sáhne si tak na podporu 23 542 korun za každý z prvních dvou měsíců. Dva následující měsíce pak padá podpora na 50 % a poté na 45 % až do konce této doby. Pokud by Honza ukončil pracovní poměr dobrovolně, podpora ve výši 45 % by mu připadla už od prvního měsíce. Celkovou délku podpory pak ještě ovlivňuje věk. Čím starší jste, tím déle vám stát vykryje výpadek příjmu. Nás ale v tento moment zajímají jen první dva měsíce.

Foto: David Sedlecký, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Marian Jurečka, současný ministr práce a sociálních věcí

Nový návrh od 1. ledna 2025

Novela, která by měla vstoupit v platnost od ledna příštího roku, přináší revoluci právě ve zmíněných procentech. Podpora v prvních dvou měsících by totiž měla vzrůst na 80 %. Navíc bez ohledu na to, jestli jste ukončili pracovní poměr dobrovolně, nebo nikoliv. Vysvětlení tohoto kroku dává analytik a poradce ministra práce Tomáš Ervín Dombrovský. Ten upozorňuje na skutečnost, že „řádově 70 % lidí má finanční rezervy na 3 měsíce, 33 % lidí dokonce jen na měsíc.“ Těch důvodů, proč lidé nemění práci častěji, je pochopitelně více, ale jednoznačně tomu vévodí právě tyto finanční důvody, dodává v rozhovoru s Markétou Bidrmanovou v podcastu Agenda.

Od 17. minuty dále zároveň mluví o pojistkách, aby lidé nezneužívali tohoto nového nastavení, které má vstoupit v platnost k 1. 1. 2025. Odkazuje se přitom na dnešní platnou legislativu. Pro připomenutí, abyste vůbec měli dnes nárok na podporu v nezaměstnanosti, musíte v posledních dvou letech odpracovat alespoň 12 měsíců. Zároveň pokud chcete podporu čerpat opakovaně a v plném rozsahu, je třeba odpracovat 6 nebo 9 měsíců (v závislosti na tom, kolik měsíců jste naposledy čerpali podporu).

Jednoduchý výpočet

Pokud nám nevadí měnit každý rok zaměstnání, může být tato legislativní změna návodem na to, jak si zkrátit roční pracovní dobu na 10 měsíců, ale dostat plat ve výši 11,6 měsíců. Jinými slovy, pokud se v průměru spokojíte s tím, že by vám měsíčně na účtu místo 100 % přistálo „pouze“ 96,6 % vaší mzdy, dostanete „zdarma“ benefit v podobě dvou volných měsíců.

Pokud by toto aplikoval ve svém životě obchodník Honza, kterému chodí 36 219 korun měsíčně, mohl by se rozhodnout, že v zaměstnání skončí po deseti měsících a další dva bude čerpat podporu, která by odpovídala 80 % jeho mzdy, tedy v jeho případě částce 28 975 korun. Měsíčně by si pak v daném roce přišel v průměru na 35 011 korun (36 219 Kč * 10 + 2 * 28 975 Kč, to celé děleno 12).

A to se vyplatí

Za Honzu si navíc můžeme dosadit sami sebe. Honza s průměrným současným platem totiž reprezentuje běžného Čecha. Za rok si přijde na 434 628 korun (36 219 * 12), případně na 420 140 korun (36 219 * 10 + 28 975 *2), pokud by dva měsíce strávil na Úřadu práce. Ty dva měsíce, co by ale například nedojížděl vlastním automobilem do práce nebo si v polední přestávce nekupoval oběd, by mohl navíc něco ušetřit, takže by na tom ve výsledku mohl být finančně velmi podobně. Zdánlivě se tedy dva měsíce na podpoře mohou vyplatit.

Odvrácená strana mince

Proč zdánlivě? Finančně to možná vychází podobně, existují tu ale jiná rizika. Není samozřejmé, že by šel tento mechanismus prakticky udržet dlouhodobě. Deset měsíců pracovat a následující dva mít volno, a další rok celý proces znovu opakovat. S přibývajícími roky a vyšším počtem opuštěných zaměstnání by vás totiž mohli budoucí personalisté oprávněně vnímat jako časté fluktuanty, a místo ve firmě vám tak vůbec nenabídnout. Také není vůbec zaručené, že by se vám povedlo každý rok najít zaměstnání přesně po dvou měsících na podpoře, navíc ještě s dostatečným ohodnocením. Navíc jistě i ministr Jurečka se svým týmem připraví mechanismus, pokud by to bylo třeba, který tomuto účelovému fluktuování s podporou zamezí.

Přesto se stále domnívám, že se jedná o správný krok vlády. Přestože se možná nevyhneme tomu, že na tomto nastavení budou někteří jedinci parazitovat, v důsledku může z této změny většinová společnost profitovat, a tisícům lidí přinést odvahu a pomoc ke změně, na kterou dlouho čekali. Držme si tedy palce, ať se v roce 2025 rozproudí pracovní trh tím nejlepším možným způsobem, aby z této změny profitovaly nejen firmy, ale nejvíce samotní lidé.

Anketa

Souhlasíte se zavedením 80% podpory v nezaměstnanosti na první dva měsíce?
ANO, lidem to může pomoci
36,2 %
NE, bude se toho akorát zneužívat
57,3 %
NEVÍM, názorově jsem někde uprostřed
6,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 6430 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz