Článek
Není to kritika. Jen úvaha, konstatování a zamyšlení se. Gabriela Soukalová před několika málo dny totiž zveřejnila reklamu na společnost, která vedle ní stála po celou dobu její biatlonové kariéry. Pro peníze z této reklamy ale, zdá se, zapomněla na své předchozí zdravotní problémy, které onu úspěšnou sportovní kariéru vlastně nakonec ukončily.
Smutný konec jedné sportovní legendy
Málokoho v Česku před lety minula informace o předčasném ukončení biatlonové kariéry Gabriely Soukalové. Konec si bohužel nevybrala dobrovolně. Poslouchala správně své tělo, které řeklo: „Dost!“ Až později se ale začaly na veřejnost dostávat informace o pozadí tohoto smutného konce. Ty pak otevřeně popsala sama Soukalová ve své autobiografii Jiná.
Bojovala s poruchou příjmu potravy. A když tuto poruchu negativně „podpořili“ trenéři nevhodnými otázkami na váhu, neúměrným tlakem na správné stravování a nepolevováním z náročnosti tréninků, tělo zkrátka nevydrželo. Ve své knize je velká část stránek věnovaná právě zdravotním problémům. Fyzickým i psychickým. Je tu řeč o šikaně, anorexii, fyzických bolestech, psychickém strádání, slzách, nenávisti, neúměrném tlaku na výkon. Sama Soukalová k popisu tohoto prostředí dokonce použila slovo toxicita, a po opuštění biatlonu se jí ulevilo, že je konec. „Dál nemůžu a ani nechci,“ jsou její slova (s. 289) shrnující několikaleté trápení.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/nO1SBfAluiDhBr0f0CQzjr8/fc7e/gabriela-soukalova-biatlon.jpeg?fl=cro,0,0,1024,757%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Gabriela Soukalová během závodu
Ve své autobiografii také mnohokrát propojuje dvě témata. Zdraví a tvrdou práci. „Brali mě jako stroj na výsledky a měla jsem pocit, že mé zdraví je jim jedno… Vždycky jsem měla pocit, že se u nás v týmu na zdraví trochu kašle,“ vzpomíná. Na jiném místě pak promluvila o důvodech ukončení kariéry jiné závodnice: „I když viděli (trenéři), že není v pořádku, dál ji ždímali neskutečnými tréninkovými dávkami…“ Sama Soukalová pak dál přiznává, že raději jezdila pod teplotami, než aby si trenéři mysleli, že je simulant (s. 107). Tvrdou práci a tlak na to být nejlepší tak v souvislosti se zdravím hodnotní prokazatelně negativně.
Placené partnerství s firmou Viessmann
Od té doby uběhlo přibližně sedm let. Sedm let, během kterých se Soukalová několikrát veřejně vyjádřila ke své hořké a bolavé minulosti. O to větší překvapení a nepochopení pak člověk prožije u její reklamy na společnost Viessmann, která coby sponzor provázela Soukalovou během celé biatlonové kariéry. Ze srdce jim děkuje za důvěru v to, že jednou může dokázat něco velkého. Děkuje jim za to, že se s jejich přispěním mohla stát nejlepší biatlonistkou světa. A oceňuje je, že se vypracovali jako ona díky kvalitní a tvrdé práci, za kterou stojí skvělý tým a skvělí lidé. Video navíc začíná záběry Soukalové na běžkách v plném nasazení.
Při představě, že bych příběh naši nejúspěšnější biatlonistky neznal a zhlédl jen tuto reklamu, ani ve snu by mě nenapadlo, že při té kvalitní a tvrdé práci, mohla mít kdy Soukalová zdravotní problémy. Navíc tak závažné, že tu její úspěšnou cestu vrcholového sportovce velmi brzy ukončily.
Člověku se tak automaticky dere na mysl legitimní otázka, proč něco takového Soukalová dnes vlastně dělá. Jde o placené partnerství, jak je uvedeno u samotného videa, jde tedy hlavně o peníze? Do samotného obsahu videa ale, předpokládám, mohla promluvit i sama Soukalová. A stejně tak její popisek u videa o tvrdé práci a skvělých lidech patrně psala sama. Nabízí se tak závěr, že Soukalová pro peníze jako by zapomněla, že kvalitní a tvrdou práci před lety nenáviděla, skvělé lidi kolem postrádala, a snaha stát se nejlepší a dokázat něco velkého jí v důsledku způsobila zdravotní a fyzické problémy a pokazila velkou část života. Pokud tak jde o výše zmíněnou reklamu, zdá se, jako by jí peníze přiměly trochu přivřít oči a zavzpomínat na její kariéru pohledem zpoza růžových brýlí.
Zdroje: autobiografie Jiná; Instagram (účet gabrielakoukalova)