Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zelenskyj si zaslouží Nobelovu cenu za mír

Foto: President.gov.ua, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj jako vhodný adept na Nobelovu cenu za mír.

Článek

Volodymyr Zelenskyj je zejména v posledních dvou letech jednou z nejvýraznějších postav ve světě politiky. Současný ukrajinský prezident se nedobrovolně dostal do obranné pozice, ve které čelí masivní ruské agresi. Zároveň bojuje i na druhé frontě. A to formou diplomatických jednání, která mají za cíl přinést zpět mír. Právě proto bychom měli ukrajinského vůdce pasovat do jednoho z hlavních kandidátů na Nobelovu cenu za mír.

Jaké by mohly být ty hlavní důvody pro nominaci?

  1. Volání po spravedlivém míru a demokracii. Zelenskyj opakovaně volá po spravedlivém míru. Téměř ve svém každém vystoupení zdůrazňuje, že konec války musí být za takových podmínek, které zajistí trvalý mír i spravedlnost. Ne pouze pro dnešek, ale pro dlouhou budoucnost: „Musíme udělat vše pro to, abychom Ukrajině přinesli trvalý a spravedlivý mír. Toho lze dosáhnout díky jednotě všech partnerů – potřebujeme sílu celé Evropy, sílu Ameriky, sílu každého, kdo usiluje o trvalý mír,“ píše ukrajinský prezident ve svém nedávném příspěvku na Facebooku. Zelenského Ukrajina je dnes také symbolem odporu proti autoritářským režimům. Brání hodnoty demokracie, principy svobody, práva národů. Byl by tak omyl si myslet, že se tady válčí jen o území. I v tom je Zelenskyj vzorem pro ostatní státy, které pozorně sledují vývoj na východě.
  2. Mezinárodní podpora a spojenectví. Právě v této oblasti lze spatřovat neslábnoucí aktivitu Zelenského. Ve snaze propojit Ukrajinu s dalšími státy, s evropskými organizacemi, s Amerikou. V mezinárodní spolupráci totiž vidí hlavní sílu, která může společně porazit zlo a nastolit novou neválečnou realitu nejen na Ukrajině. Zapojit do mírových jednání všechny partnery, aby se na míru podíleli všichni. A právě díky mnohým diplomatickým jednáním se mu to daří. V jednom z posledních videí mluví jen namátkově o svých jednáních s vysokými politiky Řecka, Albánie, Velké Británie a Nizozemska, kteří mu vyjádřili jasnou podporu.
  3. Omezení eskalace konfliktu. Mnozí vnímají Ukrajinu jako zeď, která drží Putinovo Rusko dál od Evropy. A právě i Zelenského urputnost neustoupit je jedním z klíčových bodů, proč se daří bránit širší eskalaci konfliktu za hranici Ukrajiny. K tomu je samozřejmě potřebná podpora západních států, to bezesporu. Kdyby totiž Ukrajina zůstala izolovaná, válka by dost možná mohla přerůst do ještě většího mezinárodního konfliktu. O důležitosti neustoupit mluví i Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák, který varuje před tím, abychom agresorovi nic nedávali. Ještě žádného to totiž nikdy nezastavilo.
Foto: Gov.pl, CC BY 3.0 PL, Wikimedia Commons

Únor 2024, Donald Tusk (PL) jedná s Volodymyrem Zelenským. Jedna z mnoha mezinárodních návštěv.

Zelenskyj tak bojuje na všech frontách. Podporuje EU a další organizace, hledá diplomatická řešení, vystupuje na fórech, vytváří tlak na světové lídry a snaží se budovat prostředí, které by zajistilo bezpečnost Ukrajině i celé Evropě. Povedlo se mu dokonce i sjednotit vlastní národ, který se může stát odolnějším a méně náchylným k vnitřním konfliktům, což může opět znovu vést k mírovější společnosti obecně.

Nobelova cena za mír a Volodymyr Zelenskyj

Nobelova cena za mír je tradičně udělována právě těm, kteří významně přispěli k míru, zasloužili se o bratrství mezi národy a vykonali důležitou práci pro podporu mírových kongresů. Historie ukazuje, že cenu získali i lidé, kteří byli přímo součástí války jako například Jásir Arafat. I jeho přínos pro izraelsko-palestinský mír byl vyhodnocen jako důvod pro obdržení této ceny. Zelenskyj se sice nevěnuje přímému vyjednávání s Ruskem, jeho urputá snaha o spravedlivý mír je ale neoddiskutovatelná. Stejně jako mobilizace světových partnerů pro podporu míru. To vše jsou principy, které Nobelova cena za mír dlouhodobě oceňuje.

Zelenskyj dnes není tím, kdo válku přímo ukončil. Z této perspektivy by tak nemusel být tím ideálním kandidátem. Pokud ale chápeme Nobelovu cenu za mír jako ocenění pro ty, kteří svou činností přispívají k zachování stability, ochraně demokracie a podpoře spravedlivého míru, pak je nominace nejvyššího ukrajinského státníka naprosto legitimní.

Historie nám navíc ukazuje, že mír nevzniká pouze u kulatého stolu. Často je nutné se aktivně bránit, budovat koalice a vojensky odolávat. A přesně to Zelenskyj dnes dělá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz