Článek
Premiér SR Robert Fico udělal pro občany mnoho podstatného pro jejich začlenění do všech demokratických struktur Evropy včetně vstupu do eurozóny. I přes uvedená pozitiva jeho aktivní proobčanské politiky byl velmi často kritizován až napadán od vrcholných politiků EK EU a představitelů některých států EU. Samozřejmě se těchto neoprávněných kritik často chytaly sdělovací prostředky a sociální sítě, které psaly a mluvily o R. Ficovi jako o nedemokratickém, nacionálním politikovi, který jen rozeštvává slovenský národ .
Opak však byl pravdou. R. Fico vždy chtěl pro svoji vlast a svůj národ takové začlenění v evropských strukturách a v NATO, aby se SR stala nedílnou součástí prosperující EU a mohla také do uvedených struktur přinášet pozitiva z budování demokracie na Slovensku, což nebylo vždy kvitováno zejména z EK EU. Prostě Slovensko se stalo za vlád Roberta Fica krajinou, která má specifická stanoviska a často tedy nesouhlasí s cíli EK . Přesto premiér Fico byl vždy velmi korektní a vstřícný k diskusi v ER a zásadní stanoviska EU vždy podporoval.
Slovensko jako součást V4 se spolu s Maďarskem a často i s Polskem stávalo velmi kritizovanou zemí mnohdy i od vládních představitelů pětikoalice ČR. Vzpomeňme si na nedávnou kauzu vlády ČR k vládě SR, kdy bylo zrušeno plánované jednání obou vlád a to z důvodu, že na předcházejícím jednání V4 v Praze, mělo Slovensko stejný názor jako Maďarsko k situaci k bojující Ukrajině a to především z důvodu , že upřednostňují před dodávkami zbraní na Ukrajinu humanitární pomoc a jednání o míru na Ukrajině. Vidíme, že současná situace dává za pravdu vládám SR a MR ,kdy se nyní upřednostňují v projevech představitelů EU, NATO a USA mírová řešení, oproti jediné možnosti a to je bezpodmínečné vítězství Ukrajiny. R. Fico vždy ve svých projevech k řešení válečného konfliktu na Ukrajině hovořil o tom, že bude-li mít EU stále stejný přístup a to jen zasílání munice a zbraní, budeme zde stát za 2 roky za stejné situace jen však s více mrtvými . Proto ze všech sil usiloval o možná mírová řešení konfliktu na Ukrajině.
Představitel státu, jehož národ má nebližší přátele (bratry a sestry) v ČR , byl však i našimi politiky a sdělovacími prostředky mnohdy označován za politika Ruska a to jen proto, že má spolu s jeho vládou trochu jiné názory na řešení válečného konfliktu mírovou cestou, protože nastolení míru v této oblasti Evropy může být dosaženo jen mírovým řešením mise světové diplomacie spolu s Ukrajinou a Ruskou federací. Není však úplně jasné a nevím proč chtěly země EU a NATO mít nedílný jednotný názor na bezpečnostní politiku na Ukrajině, vždyť v demokracii je důležité, aby cíle byly stejné, ale prostředky vedoucí ke společnému cíli mohou být různorodé a to především v zájmu minimalizace neodvratných ztrát bojujících na obou stranách konfliktu.
Současné politické dění ve světě posílá prostřednictvím svých představitelů vlád na Slovensko dopisy s přáním Robertu Ficovi brzkého uzdravení a jasné odsouzení atentátu na jeho osobu. Atentát označují za útok na demokracii .
Tito šéfové vlád demokratických zemí světa , by měli zpytovat svá svědomí a zamyslet se i do budoucna nad tím, že je nezbytně nutné pro zachování základních principů demokracie se vždy chovat a jednat v zájmu demokracie a to i k jednotlivým přístupům k politikům spřátelených demokratických zemí. Vždyť i některá jimi vyslovená kritická stanoviska mohla být zápalnou šňůrou k rozhodnutí atentátníka k onomu hanebnému a protidemokratickému činu.
Já, jako občan ČR přeji Robertu Ficovi hodně štěstí v uzdravování z následků atentátu na jeho osobu . Stejně tak přeji slovenskému národu šťastný návrat Roberta Fica do čela vlády SR , která bude nadále bojovat za mír a demokracii pro své občany, ale i pro občany celého světa. VM z KV