Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Bouřka: Jak poznat její příchod podle mraků a co říká lidová moudrost?

Foto: Seznam.cz

Příchod bouřky lze předpovídat na základě pozorování oblačnosti. Bouřka může vzniknout, pokud jsou splněny tři podmínky: stoupající vzduch, vlhkost a teplo. Jak tedy na to?

Článek

Známe to asi všichni. Chystáme se na výlet, předpověď počasí hlásí možnosti bouřek a vy se rozhodujete, zda vyrazit, či zůstat v teple domova. V našich podmínkách je možné blížící se bouřku za normálních okolností předvídat podle několika znaků.

Jak se mění mračna s blížící se bouřkou

Pokud má přijít bouřka, můžete na obloze ráno spatřit tzv. beránky neboli cirokumuly. Tato oblaka se nacházejí ve výškách mezi 6 a 12 tisíci metry, a skládají se výlučně z ledových krystalků.

Ve středních polohách se vyskytují altokumuly, které postupně mizí, a v nižších polohách se začne vytvářet kulovitá oblačnost. S rostoucí teplotou se tyto oblaky zvětšují a rostou do výšky.

Kolem poledne již mají typický tvar věží. Nakonec se vytváří vrchol bouřkových oblaků, známý jako kovadlina. Jakmile se objeví, bouřka je na spadnutí.

Příchod bouřky podle lidové moudrosti

Zatímco poznávání blížící se bouřky podle mraků je vědecky přímo podložené, některé příznaky bouřky vyplývají z přírodní zkušenosti a lidové moudrosti. Je tak třeba je brát s rezervou a brát je v kontextu.

Výraznější pocení - Vlhký a teplý vzduch, který může být, způsobuje silné pocení. Ve velké vlhkosti se kapičky neodpařují, takže pocení bývá výraznější.

Ticho před bouřkou - Na známém přísloví je něco pravdy. Podle lidové moudrosti lze v přírodě opravdu pozorovat, že před příchodem bouřky, příroda ztichne. Zvířata její příchod svými smysly poznají a zalezou do bezpečí.

Agresivnější hmyz a vlaštovky nad zemí - Neplatí to však pro všechna zvířata. Naopak bodavý hmyz bývá agresivnější (což má souviset s vlhkostí) a to zase přitahuje vlaštovky, které lítají níž než obvykle a hmyz lapají.

Stoupající mlžný opar nad lesem - Může jít o důkaz, že převládá stoupající vzdušný proud, který je předzvěstí bouřky.

Jak zjistit vzdálenost bouřky

Pokud slyšíte hřmění a chcete vědět, jak daleko je bouřka, můžete to snadno zjistit podle prodlevy mezi bleskem a hřměním. Podle časového úseku rozlišujeme bouřku blízkou, vzdálenou a velmi vzdálenou.

Blízká bouřka je, pokud prodleva nepřesáhne 10 sekund, vzdálená je mezi deseti a patnácti sekundami a velmi vzdálená nad 15 sekund. Každé tři sekundy odpovídají přibližně jednomu kilometru vzdálenosti.

Zdroje:

Webová stránka Rigad, Vlom.cz, iRozhlas.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz