Článek
V České republice žije podle Českého statistického úřadu na 2,5 milionu starobních důchodců. Mnozí z nich přitom sdílí na první pohled zvláštní rituál. Pravidelné procházky k vývěsce, na níž jsou vyvěšeny parte (smuteční oznámení).
Ta bývají vyvěšována například na nástěnkách obcí, v kostelech, na některém z místních obchodů, či na úřadech. Při bližším průzkumu lze zjistit, že tento zajímavý fenomén je v českém prostředí opravdu běžný a má několik důvodů, které souvisejí se sociálními, psychologickými i kulturními aspekty života starších lidí.
Před tím, než začnete své rodiče či prarodiče odsuzovat, podívejte se, co je k této činnosti vede.
Procházky k parte pomáhají udržovat přehled
Mezi největší obavy, které staří lidé mají jsou ta, která paradoxně nesouvisí přímo s finančním zázemím. Staří lidé se bojí samoty, či toho, aby nebyli nikomu na obtíž. Paradoxně druhý z bodů často k samotě vede.
Parte je jednoduchým způsobem, jak zůstat do určité míry socializován a zároveň si udržet přehled o komunitě. Senioři často znají mnoho lidí ve svém okolí a sledují, kdo z jejich generace nebo známých zemřel, aby mohli případně vyjádřit soustrast rodině nebo se zúčastnit pohřbu.
Účast na pohřbu nebo alespoň znalost úmrtí je vnímána jako projev úcty vůči zesnulému a jeho rodině. Parte pomáhá tuto tradici udržovat.
Kulturní a psychologický rozměr
Pro starší lidi je sledování parte zároveň způsobem, jak reflektovat vlastní život, vzpomínat na známé a udržovat kontakt s minulostí. Často se jedná o společenskou aktivitu, při které si důchodci navzájem následně sdělují, koho znali, jaký byl, a sdílejí vzpomínky.
Zejména v menších komunitách je parte také zdrojem informací o aktuálním dění. Pro některé důchodce, kteří už nejsou tolik aktivní, je to jeden z mála způsobů, jak zůstat v obraze, co se života komunity týče.
Sledování parte tedy není motivováno pouze zvědavostí, ale má hlubší kořeny ve společenských zvyklostech, potřebě sdílení, vzájemné podpory a zpracování tématu smrti, které je v seniorském věku aktuálnější než dříve.
Na závěr je nutno zmínit i jeden opomíjený pozitivní aspekt. Rituál procházky k parte udržuje seniory aktivní nejen duševně, ale i fyzicky.