Článek
Podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) si téměř půl milionu lidí nechává důchod vyplácet v hotovosti, což představuje asi šestinu všech příjemců důchodů. Důchodci tímto způsobem zbytečně přicházejí o téměř tisíc Kč ročně.
Cena za vyplácení důchodů v hotovosti vzrostla na dvojnásobek
Jak uvádí na svých stránkách Česká pošta. Od 1.2 2025 se zvýšil poplatek za výběr důchodu v hotovosti na jejích přepážkách ze 39 Kč na 78 Kč. To je navýšení na dvojnásobek a ročně tak poplatek činí přesně 936 Kč. Tuto částku musí tedy nově důchodci zaplatit za to, že si své peníze vyberou v hotovosti, musí důchodci zaplatit.
Cenu považuje Česká pošta za férovou. „Česká pošta provozuje 2 900 poboček a kontaktní síť, ve které každý den dopisy a poukázky roznáší na jakékoli místo v republice přes 4 000 doručovatelů. Své služby nemůže nabízet pod náklady. To by se ve svém důsledku projevilo i na kvalitě poskytovaných služeb. Jsem rád, že k dohodě mezi námi a ČSSZ došlo a Česká pošta tak dostane zaplaceny peníze, které ji dle poskytované služby ekonomicky náleží,“ uvedl k navýšení ceny ředitel sdílených služeb České pošty Ondřej Škorpil.
Počet výběrů v hotovosti zvolna klesá
Počet důchodů vybíraných v hotovosti je stále enormně vysoký, přesto zvolna klesá. V březnu 2025 rozeslala více než 490 tisíc v hotovosti. Ještě před rokem jich však bylo téměř o sto tisíc víc. V lednu 2024 jich totiž bylo celých 580 tisíc.
Klesající trend je způsoben zejména tím, že noví důchodci jsou zvyklí využívat internetové bankovnictví a mají běžné účty, což zvyšuje jejich ochotu přejít na bezhotovostní výplatu. Přechod na bezhotovostní výplatu doporučuje i ČSSZ. Důchod je možné nechat si posílat na vlastní účet, případně na účet manžela či manželky.
Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka jsou hlavními důvody setrvávání u hotovostní výplaty především dlouhodobý zvyk, absence bankomatů v menších obcích a vyšší důvěra v Českou poštu oproti bankám.