Článek
Nejde přitom o projev nedostatečné hygieny, jak je někdy neprávem tvrzeno. Senioři „nesmrdí“ kvůli špatné hygieně, ale kvůli přirozeným změnám v těle, které vedou ke vzniku specifické látky 2-nonenal, jak ve své Diplomové práci píše například Jitka Fialová z Karlovy univerzity.
Ta je odpovědná za charakteristický pach stáří, který je běžnou součástí procesu stárnutí a má dokonce evoluční opodstatnění. Naštěstí existuje několik způsobů, jak lze tento jev snížit.
Stařecký zápach začíná vznikat již po čtyřicítce
S přibývajícím věkem se mění složení kožních lipidů a tělo má větší problém s odbouráváním některých mastných kyselin. Vlivem oxidace těchto kyselin vzniká právě 2-nonenal, jehož množství v těle narůstá už po čtyřicítce a ve vyšším věku je výrazně vyšší.
Tato látka se následně uvolňuje skrz kůži a je odpovědná za charakteristický pach, který je pro starší osoby typický. Tento proces je navíc podpořen hormonálními změnami a poklesem schopnosti pokožky regenerovat a čistit se od škodlivých látek.
Pach sloužil k identifikaci potenciálních partnerů
Vůně a pachy jsou důležité pro mezilidskou komunikaci i v živočišné říši. Pach staroby může signalizovat stáří, nemoc nebo blížící se smrt, což mělo v minulosti význam při výběru partnera a ochraně před nemocemi.
Studie ukazují, že lidé dokážou podle čichu rozpoznat věk druhého člověka, podobně jako to umí některá zvířata.
Zajímavostí je, že i když je pach starých lidí snadno rozpoznatelný, není ve srovnání s mladými lidmi tak silný a často je vnímán jako méně nepříjemný než například pach zpoceného mladého člověka.
Tipy na eliminování stařeckého zápachu
U některých seniorů může být zápach výraznější kvůli zdravotním problémům (například inkontinence), omezené pohyblivosti nebo skutečně i horší hygieně o to, je obtížnější tento typický pachový projev snížit. Přesto je několik možností, jak lze omezeného výsledku docílit.
- Používání přípravků s obsahem dimethiconu a zvláčňujících látek: Tyto složky pomáhají udržet pokožku zdravou a snižují tvorbu zápachu
- Dostatečný příjem tekutin: Hydratace ředí mastné kyseliny v těle a zpomaluje tvorbu nonenalu, hlavní látky způsobující stařecký zápach
- Častější výměna ložního prádla: Prádlo a ložní povlečení je vhodné často měnit a prát, ideálně s přidáním jedlé sody či octa, které neutralizují pachy
- Zelený čaj a antioxidanty: Zelený čaj je účinný v odbourávání látek způsobujících zápach, stejně jako další antioxidanty (např. čaje z pampelišky nebo kopřivy)
- Důkladné větrání a kontrola vlhkosti: Pravidelné větrání místností a používání ventilátorů nebo čističek vzduchu s filtrem pomáhá odvádět vlhkost a pachy
- Použití pohlcovačů pachu: Aktivní uhlí, jedlá soda, ocet nebo speciální přípravky na neutralizaci pachů (např. Puroder MEDIC) lze použít na textil, nábytek i do vzduchu
- Omezení konzumace mastných výrobků - Veganská strava je spojována s příjemnějším tělesným pachem. Místo nekvalitních uzenin je tedy vhodné zařadit více ovoce a zeleniny.
Zdroje: stoplusjednicka.cz, lekar.sk, ceskaordinace.cz