Článek
Moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého
V rámci sociálních trendů dnešní pokrokové společnosti se čím dál více setkáváme s fenoménem bezdomovectví. Nenechme se mýlit, vše není černobílé. Systém, ve kterém žijeme v České republice, je všechno možné, jen ne fungující.
Na jedné straně máme vysoké životní náklady, které v posledních letech vygradovaly rekordní inflací, energetickou chudobou či stále neadekvátními mzdami. V roce 2016 jsme dle Eurostatu měli čtvrtinové platy Němců či Rakušanů. V roce 2024 si díky výše zmíněným faktorům můžeme koupit zhruba to, co v roce 2019. Taková je naše aktuální kupní síla. Přidejme si k tomu rekordně vysoké nájmy a stoupající nedostupnost vlastního bydlení. Lidé prostě nestačí splácet ani základní životní potřeby. Odhadem jsme v rámci našeho spotřebitelského koše zchudli o 25-30 % v kumulativním součtu. To zkrátka spousta lidí nedokáže nahradit. Takže ano, poznal jsem to na vlastní kůži a vím a chápu, jaké zklamání je aktuálně viditelné a citelné v české společnosti. Za 35 let svobody jsme v třetí velké ekonomické krizi a to je dost nešťastný ukazatel.
Zklamání ovšem neznamená, že přestanu vytvářet jakoukoliv pozitivní hodnotu. Že to prostě vzdám, vezmu si čůčo a sednu na lavičku v parku. To už nesouvisí s tím, jak špatná situace je, ale že nemám vůli přestát nekomfortní zónu či udělat něco pro to, aby se moje situace zlepšila. Ostatně sedět před sámoškou, lemtat levný chlast a žebrat o „peníze na vlak“ je přece mnohem jednodušší a nepramení z toho žádná zodpovědnost. Kromě asi vlastního zhnusení nad těmito praktikami, ale skutečný problém začíná ve chvíli, kdy tito lidé začnou napřímo ohrožovat své okolí. A pozor, to nemyslím, že by na vás bezdomovec vyběhl s nožem nebo rozbitou flaškou od piva. Uvedu několik příkladů z praxe.
Život na sídlišti ve městě piva
Není to ani půl roku, co jsem provozoval malý krámek s pivem z minipivovarů na sídlišti ve Skvrňanech, v Plzni. Typické krom čilého ruchu, dalších malých krámků nebo hospody ovšem bylo to, že se zde pravidelně před konzumem schází místní bezdomovecká elita. Musím říci, že většina z nich se snaží problémům vyhýbat a celkem nemají tendenci se chovat agresivně. Jsou tam ale i tací, kteří společenské soužití vidí poněkud jinak. Jeden má například potřebu vykonávat své potřeby na různých místech sídliště a vnitrobloku. Další, o poznání mladší, se celkem často pohybují pod vlivem drog a návykových látek. Není to tak dávno, co na jedné ze skupin na FB, byla fotka zapíchnuté injekční stříkačky v lavičce. A takových historek by vám místní pověděli desítky. Ostatně bezdomovectví, narkomané a bezpečnost jsou v Plzni problémem posledních 10 let. Aktuálně asi nejvíce eskalovaným do médií primátorem Zarzyckým.
Chci tím říci, že ve vyspělé společnosti je potřeba pomáhat těm, kteří jsou slabší a pomoc potřebují. Problémem je, pokud společnost přejde do módu, že každý má na vše nárok. A že za své jednání nebudu nést zodpovědnost. Nikdo přece nechce lynčovat chudé a bezmocné, jak se nám snaží autorka článku, na který reaguji, vnutit. Ani senátor Hraba. Ale pokud svým jednáním ohrožuji ostatní, žijící ve veřejném prostoru kolem mne, je naprosté správné a logické to dle platné legislativy trestat. Zvláště pokud se jedná o jednání, které může ohrožovat nejenom dospělé, ale i děti. Riziko, že dnes dítě najde použitou injekční stříkačku při svém volném pohybu městem a sídlištěm, je bohužel dost vysoké. Tito lidé se totiž neštítí zapíchnout takovou stříkačku do lavičky, ale třeba jí také nechat pohozenou na dětském hřišti. A je, myslím, potřeba vyslat jasný signál, že společnost chování tohoto typu nehodlá jakkoli tolerovat.
Anketa
Zdroje:
https://www.echo24.cz/a/HQtRc/zpravy-ekonomika-porusene-sliby-vlady-petra-fialy-insitri-nerikaji-pravdu-pokles-realnych-mezd-chudnuti-drahe-energie-rusky-plyn
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/cesi-pracuji-stejne-jako-nemci-vydelaji-si-ale-jen-ctvrtinu/r~a68b5d50138911e69d46002590604f2e/
https://cnn.iprima.cz/ulice-plne-vykalu-a-injekcnich-strikacek-bezdomovci-a-narkomani-trapi-plzenske-sidliste-452532