Článek
Američan německého původu William Arthur ‚Billy‘ Miske se narodil 12. dubna 1894 v Saint Paul v Minnesotě. Přezdívalo se mu The Saint Paul Thunderbolt.
Nic jiného pořádně neuměl
V roce 1913 začala Miskeho boxerská kariéra ve střední váze. Později soutěžil i v polotěžké a těžké váze. Během své kariéry měl několik soubojů s boxerskými velikány té doby včetně Harryho Greba, Tommyho Gibbonse, Billa Brennana, Battle Levinskyho, Kida Norfolka a Jacka Demseyho. S posledním jmenovaným Miske prohrál 6. září 1920 souboj o světový titul v těžké váze ve třetím kole souboje. Byl to také první souboj tohoto druhu vysílaný v rádiu.
Bojovník až do posledního dechu
Miske trpěl od roku 1918 Brightovou nemocí, což je onemocnění ledvin, dnes označované za akutní nebo chronickou nefritidu. Lékař mu doporučil odejít hned do důchodu, protože prognóza byla pět let života. Ale Miske se rozhodl dál boxovat kvůli splacení svých dluhů a uživení rodiny. Svou nemoc tajil před celým světem včetně manželky.
V posledním souboji 7. listopadu 1923 boxoval Miske proti Billovi Brennanovi. V té době věděl, že mu nezbývá moc času, protože v tom roce se nemoc rapidně zhoršila. Bylo před Vánoci a Miske přemýšlel, jak zajistit hezké svátky pro ženu a děti. Proto se rozhodl soubojem vylepšit ekonomickou situaci své rodiny. Zdravotní stav mu už neumožnil trénovat na souboj, přesto v samotném boji porazil Brennana ve čtvrtém kole. Tato výhra Miskemu vynesla 2 400 dolarů. Rodina si společně užila poslední krásné svátky. Manželce koupil klavír, dětem hračky a ještě zbylo hodně peněz na odložení.
Miske zemřel na selhání ledvin 1. ledna 1924 ve 29 letech, necelé dva měsíce po posledním souboji.
Miskeho odkaz
V roce 2010 byl Miske uveden do Mezinárodní boxerské síně slávy a o dva roky později do Minnesotské boxerské síně slávy.
Miske za svoji kariéru zvládl 114 soubojů. Slavil 74 výher, z toho 34 na knockout.
Statistický web BoxRec Miskeho stále uvádí v žebříčku těžké váhy všech dob jako číslo 26.
Byl natočen životopisný film Billy Miske: Dead Man Fighting, ve kterém historik boxu Jake Wegner mluví o jeho odkazu takto: „Billy Miske byl jedním z největších bojovníků, kteří kdy šněrovali rukavice, ale nemusíte být fanouškem boxu, abyste obdivovali, co tento muž dokázal. Miske zanechává dědictví syrové odvahy, naděje v to, co je možné pro lidi, když jsou nemocní. Za to, co můžete dělat, když jste nemocní, dokonce i smrtelně nemocní. Zanechává za sebou vzor pro otce, manžely a bojovníky.“