Článek
Místo, dříve zvané malé šumavské Lurdy, vzniklo na silně energetickém místě, kde byla čistá pramenitá voda a ta měla blahodárné účinky na organismus. Panna Marie Lurdská je patronkou zázraků uzdravení, patronkou tělesně postižených a mrzáků.
V roce 1820 byla kaple postavená na místě pramene se zázračnými léčivými schopnostmi a začaly se zde sloužit poutní mše. Poutníci se sem vydávali až z dnešní Itálie a jiných koutů Evropy. V roce 1860 byla postavena větší kaple, která nebyla dostatečně stabilní, a proto ji v roce 1902 nahradila třetí, která sloužila až do 2. světové války. V roce 1958 byla kaple podminována a odstřelena československou armádou při budování vojenského prostoru. Při této akci se podařilo zachránit sochu Panny Marie Lurdské, která byla přesunuta do kostela v Srní, kde stojí dodnes. Díky občanskému sdružení Karel Klostermann – spisovatel Šumavy a Správě národního parku Šumavy se povedlo obnovit základy kaple a pramen v roce 2006.
Je to nádherně vybudované místo, kde jsou zvýrazněny půdorysy původních staveb. K nim je voda přivedena ručně tesanými dřevěnými vartoky uloženými na 59 bludných kamenech, které představují korálky na růženci. Místo je úplně bezbariérové, aby se zachoval účel původní kaple s pramenem vody, která zázračně uzdravovala. Voda dopadá na poslední kámen, což je skleněný blok s otiskem spojených dlaní člověka, který vytvořila sklářka Vladimíra Tesařová z Dobré Vody. Při návštěvě se na tomto kameni můžete omýt i napít.
Naučná zážitková trasa okolo Kostelního vrchu je tam i zpět asi pět kilometrů dlouhá s pěti zastávkami. Dozvíte se na ní informace o lese netradičně skrze citáty z Klostermannových knih na dřevěných deskách, na cestě je k odpočinku množství laviček. Stezka začíná v obci Srní a vede převážně lesem po zpevněné cestě a podél Vchynicko-Tetovského kanálu.