Hlavní obsah
Cestování

Zaniklé osady: Horní a Dolní Světlé Hory

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: VP

Ruiny bývalé školy v Horních Světlých Horách

Tyto osady představují smutnou kapitolu historie Šumavy. Jaké příčiny vedly k jejich zániku? Jaký život se v nich odehrával? Pojďte se mnou nahlédnout do minulosti těchto kdysi prosperujících obcí.

Článek

Kníže Schwarzenberg si v polovině 18. století nechal postavit sroubené domy pro dřevorubce. Tím vznikly dvě osady blízko hranic s Německem nedaleko šumavského Strážného. Dostaly jméno Horní Světlé Hory (Oberlichtbuchet) a Dolní Světlé Hory (Unterlichtbuchet) podle místních listnatých lesů. Vznikem hraničního pásma vojáci obě osady téměř srovnaly se zemí. Dnes uvidíte zbytky budov a kamenné zídky.

Horní Světlé Hory

Najdete je nad údolím potoka Valná v nadmořské výšce 950 metrů kousek od vrchu Homole. Na něm najdete Pohanské kameny, které mohly určovat slunovrat.

V osadě stálo na začátku 20. století 70 domů a v nich bydlelo skoro 500 lidí. O pár let později přistavěli dalších 25 domů a přistěhovalo se dalších 100 lidí. Převážně byli německé národnosti. A živili se hlavně chovem dobytka. Měli tady i školu a kapličky. Právě školu si později zabrala rota Pohraniční stráže.

Dolní Světlé Hory

Osada stávala nad údolím Kotelského potoka v nadmořské výšce 920 metrů. Na začátku 19. století se v ní usídlili Židé z jihu Čech. Ti zde vyráběli potaše pro sklárny. Nalezli v osadě také starou válečnou výstroj a tu přetavovali. Na začátku 20. století tu bydlelo necelých 200 obyvatel ve 30 domech. Osada byla malá, ale měli tady i hospodu U Loise a kapličku. Domky byly výhodně umístěné podél cesty.

Kudy sem?

Z centra Strážného se dáme po žluté Zlatou stezkou. U nouzového nocoviště se napojíme na červenou turistickou značku Světlohorskou cestou. U rozcestníku Horní Světlé Hory je odpočinkové místo a odtud je to do bývalé Horní osady už jen kousek lesem. Uvidíte kamenné valy, vstupy do sklepů, základové zdi i ruiny domů a bývalé školy.

Po návratu k rozcestníku by to bylo k Dolní osadě dál po červené. Dovede nás až na Josefov, kde scházíme na žlutou. Ta nás dovede až do blízkosti Dolní osady. Jen pozor na to, že prochází I. zónou Národního parku a nesmí se vstupovat mimo vyznačené cesty. Tady toho k vidění opravdu moc není. Kamenné valy jsou zarostlé v travinách a našli jsme jeden sklep a pomník.

Zdroj:

http://www.zanikleobce.cz/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz