Článek
Trump s Muskem zavádí totalitu nového rysu. Nejenom že zcela bezprecedentně na základě strachu kvůli jeho pozici prostě neproběhne absolutně žádnej krok v kauze „Signal z Jemenu“, ale dochází k destrukci systému, který Snyder a Fukuyama nazývají vládou zákonů, ne lidí.
Musk vyhlásil válku soudům. Za podpis petice proti rozhodnutí soudu můžete vyhrát ceny. Chápete to? Nic nemůže zvrátit rozhodnutí soudu, jedině vyšší instance. Žádná petice ani peníze. Vědí to všude na světě a i tam, kde demokracii ohýbají, to dělají podchycením toho soudce. Tady se potkáváme s absolutně novou disciplínou, kterou ani nestihl nikdo pořádně předpovědět, snad kromě filmu Don’t look up. Jmenuje se to Egokracie.
Trump má zelenou k tomu, aby vyhazoval šéfy nezávislých úřadů, kteří mu nejsou po chuti.
Konkrétně jde o Národní radu pro pracovní vztahy (NLRB), která řeší práva zaměstnanců a odbory, a úřad, který chrání státní zaměstnance před politickým šikanováním. Oba vedli lidé jmenovaní Bidenem, oba měli zůstat ve funkci do roku 2028. Trump je prostě vyhodil.
Soud prvního stupně řekl: „Tohle nesmíte.“ Trump to zažaloval a odvolací soud teď řekl: „Pokračujte, zatím to smíte.“
Verdikt, jestli to bylo legální, přijde později. Ale škody se budou dít už teď.
Proč je to průšvih? Protože tyhle úřady mají být nezávislé. Mají chránit slabší proti silnějším – zaměstnance proti korporacím, whistleblowery proti politickému nátlaku, pravidla proti chaosu. Pokud prezident může kohokoliv z nich kdykoliv vyhodit, jejich nezávislost přestává existovat. A tohle už není jen výměna lidí.
Tohle je změna systému.
V extrému to znamená, že prezident – jakýkoliv prezident – bude moct poskládat celé vedení institucí jako je Federální rezervní systém, Komise pro cenné papíry nebo antimonopolní úřady podle toho, kdo mu bude říkat „ano pane“.
Už žádné zajištění, že někdo hlídá pravidla. Jen loajalita. A s ní přichází hrozba, že ti, co jsou u moci, si všechno přepíšou podle sebe – zákony, dozor, výklad, všechno.
Důsledky? Když nezávislé úřady přestanou být nezávislé, přestanou být i spravedlivé. A v systému, kde i antimonopolní dohled nebo regulátor trhu tančí podle prezidentovy píšťalky, se už nedá hrát férová hra. Ani v Americe.
Ani jinde.
Snad nám čeští fanoušci Donalda Trumpa brzy vyjeví, proč ho tak podporují. A uvidíme, zda umí uznat chybu a jsou způsobilí, já nevím, například k tomu řídit naši zemi.