Hlavní obsah
Finance

Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?

Foto: Wonderinterest Trading ltd.

Producenti kávy a kakaa dlouhodobě čelí výzvám, jako je špatné počasí, které výrazně snižuje produkci.

Článek

Producenti kávy a kakaa dlouhodobě čelí výzvám, jako je špatné počasí, které výrazně snižuje produkci. Ránu jim však zasadil i Donald Trump, který oznámil další balík cel. Hlavní exportní země čelí tarifům ve výši až několika desítek procent. Výhodu by v této situaci mohla mít Brazílie, ale karty může ještě zamíchat případné udělení výjimek. V konečném důsledku by tíhu v podobě zvýšených cen nesli spotřebitelé.

Ústup z maxim

Cena průběžných kontraktů kávových zrn Arabica od začátku dubna prudce klesla na nejnižší úrovně od konce ledna tohoto roku, když k 10. dubnu 2025 dosáhla úrovně 346 USD za libru (0,45 kg). K historicky nejvyšší úrovni 425 USD přitom vzrostly v polovině února. Navzdory poklesu se kontrakty nacházely v zelených číslech. Pro srovnání – jejich cena za poslední rok vzrostla o 63 procent, přičemž z 5letého pohledu to bylo až o 186 procent.*

Foto: Wonderinterest Trading ltd.

Vývoj cen průběžných kontraktů kávy Arabica za posledních 5 let. (Zdroj: Trading View)*

Podobný vývoj se odehrál i na kontraktech na kávu Robusta, které ze svého maxima 5 817 USD z ledna klesly do dubna pod hranici 5 tisíc. K 10. dubnu 2025 však částečně snížily ztráty, když vzrostly na 5 099 USD. Z ročního hlediska byla jejich výkonnost o něco nižší než u Arabiky, necelých 37 procent, ale za 5 let jejich hodnota vzrostla až o 324 procent.*

Foto: Wonderinterest Trading ltd.

Vývoj cen průběžných kontraktů kávy Robusta za posledních 5 let. (Zdroj: Trading View)*

Eskalující napětí

Výprodeje, podobně jako na zbytku trhu, byly způsobeny oznámením Trumpových cel, která se týkala širšího seznamu zemí. Od 10procentních základních cel na veškerý import do Spojených států až po zvýšené tarify na některé ekonomické subjekty, včetně 20 procent na Evropskou unii (EU). Změny začaly platit 9. dubna 2025, ale po několika hodinách americký prezident vyhlásil 90denní odklad. To se netýkalo Číny, jejíž cla zvýšil až na 125 procent. Napětí se vystupňovalo recipročními 84procentními tarify Pekingu na americký tovar přicházející do země. Je pravděpodobné, že Čína nebude jediná, která k takovému kroku přistoupí.

Výhoda pro Brazílii?

Pokud jde o země Vietnam a Indonésie, které patří mezi největší producenty Robusty, na ty byla uvalena cla ve výši 46 a 32 procent. Z toho by mohl profitovat lídr v produkci kávy Arabica, Brazílie, na kterou by platila pouze 10procentní přirážka, protože by se zvýšila poptávka amerického kávového trhu po „levnější“ variantě. Pokud by k tomu došlo, Brazílie by zvýšila vývoz kávy do Spojených států, které byly v loňském roce největším odběratelem. Celkově USA koupily 8,1 milionu 60kilogramových pytlů, což představovalo 16procentní podíl z celkového brazilského vývozu, přičemž z Vietnamu a Indonésie to bylo pouze 2 miliony. Jak uvádí agentura Reuters, podle Rady brazilských exportérů kávy (Cecafé), by problém mohl nastat při udělování výjimek – pokud by jejich brazilská zrna nedostala a vietnamská ano.

Počasí nadále vyvíjí tlak

Podle Cecafé si země dokáže udržet podíl na americkém trhu, na druhou stranu výzvou zůstává klesající produkce způsobená špatnými povětrnostními podmínkami. Brazilská národní agentura pro zásobování (Conab) očekává v sezóně 2025/2026 meziroční pokles o 4,4 procenta na téměř 52 milionů pytlů (60 kg), přičemž Arabica by měla představovat 34,7 milionu, což je o 12 procent méně. Zbytek patří brazilské Robustě, jejíž produkce v Brazílii by se měla zvýšit o 17 procent. Prognózy jednoho z největších exportérů v Brazílii, Comexim, také nejsou pozitivní, neboť očekávají o 1,8 procenta méně pytlů kávy. Pro Arabicu očekávají stejný 12procentní pokles. Podle údajů ministerstva zemědělství USA by měla celosvětová produkce kávy v sezóně 2024/2025 meziročně klesnout, ale ve srovnání se sezónou 2023/2024 by měla vzrůst. Podle Food Business News je nárůst způsoben především vyšší produkcí ve zmíněných asijských zemích.

Dražší čokoláda v USA

Podobně jako káva byla zasažena i další zemědělská komodita, kakao. Američané by za čokoládu měli zaplatit více, protože na dovoz kakaa z Pobřeží Slonoviny, jakožto největšího světového producenta, byla uvalena cla ve výši 21 procent. Příplatky by měly být i za kakaové máslo a další produkty z EU, Indonésie a Malajsie (24 procent). Zájem o kakaové produkty může ovlivnit i horší produkce.

Na burze prodloužilo ztráty

Průběžné kontrakty na kakao na Mezinárodní burze v New Yorku klesly k 10. dubnu 2025 na úroveň 8 133 USD za tunu. Na začátku dubna se jim krátkodobě podařilo vzrůst, ale od začátku roku ztratily již více než 30 procent. Ve srovnání s minulým rokem jejich cena klesla o 16 procent, ale za posledních 5 let cena vzrostla o 249 procent.*

Foto: Wonderinterest Trading ltd.

Vývoj cen průběžných kontraktů kakaa za posledních 5 let. (Zdroj: Trading View)*

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz