Článek
Ženský přechod neboli menopauza je v dnešní době už téma, o kterém všichni ví a nikdo se nestydí o něm veřejně mluvit. U mužů je to jiné. Andropauza se ještě nedostala do povědomí lidí a muži se za ni často stydí.
Já jako chlap na tu kočku teprve čekám. Andropauza je docela pěkné pojmenování. Jako ze starověku. Budu si připadat jako Egypťan,a to nejsem Sinuhet. A představuji si ji jako docela atraktivní ženskou. Při andropauze neboli mužském přechodu, dochází u mužů k poklesu pohlavních hormonů, hlavně testosteronu. Tento úbytek provází změny v běžném chlapském životě. Andropauza trvá daleko delší dobu než menopauza. Prý. Studie totiž ukazují, že testosteron začne ubývat už okolo 30 roku, ale nemusí to být hned znát. Projevy se pořádně rozjíždí až okolo padesátky. Podstatným rozdílem mezi menopauzou a andropauzou je, že žena po menopauze již není schopná přivést na svět dítě, kdežto u mužů reprodukční schopnosti fungují nadále. Sice mohou mít problémy s erekcí nebo sexuálním apetitem, ale muži mohou zplodit dítě třeba i v devadesáti letech. Teď zrovna jsem někde četl, že americký herec Robert De Niro se stal otcem (již sedminásobným) a je mu klukovi teprve 81 let. Je to sympaťák. Al Pacino je další sympaťák a ve věku 83 let se stal opět otcem. Tuto roli vyzkoušel poprvé před svými čtyřicátými narozeninami a dnes má tři dospělé děti se dvěma ženami. Nikoli manželkami, protože Al Pacino se nikdy neoženil. A Mick Jagger? Tomu je už 81 let a těžko říct, jestli už s plozením dětí skončil, faktem ale je, že v tuto chvíli má osm dětí.
Andropauza se projevuje hlavně psychicky. Chlap je náladový, věčně unavený, má deprese, je podrážděný. Spousta chlapů v té době ztrácí zájem o své koníčky.
Co se týče fyzických projevů, s úbytkem testosteronu se projevuje problém v sexuální oblasti. Problém s erekcí. Což pak samozřejmě způsobuje i psychické problémy, protože muž pak má pocit, že není dostatečně mužem a klesá mu sebevědomí. A tak se vytváří začarovaný kruh. Muži začínají i tloustnout, vše má na starosti úbytek testosteronu. Trpí nespavostí, únikem moči i problémy s prostatou. Pokud pokles testosteronu snižuje muži kvalitu života, neměl by se stydět navštívit lékaře. Existuje totiž možnost hormonální substituční terapie, kdy je do těla uměle dodáván testosteron.
Hm, mám se na co těšit. Ale kdo je připraven, není překvapen. Ještěže existují informace. To mi připomíná film „Číslo 5 žije“, kde ten chytrý robot loudí po informacích a stále mu nejsou dost. Tak chlapi, hlavy vzhůru, dáme to!
https://cs.wikipedia.org/wiki/Egyp%C5%A5an_Sinuhet
https://cs.wikipedia.org/wiki/Al_Pacino
https://www.zdrave.cz/zdravi-muze/muzi-v-prechodu-aneb-muzske-klimakterium/