Článek
Ženské tělo zvládne mnohé, což dokazuje i porod paterčat Češkou Alexandrou Kinovou v roce 2013. Doktoři v pražském Podolí úspěšně Alexandře asistovali a čtyři dcery a jeden syn jsou v podání paterčat českým rekordem.
Afričanka Halima Cissé z Mali ale zašla ještě dál. Její tělo zvládlo odnosit devět dětí a v Maroku poté porodila všechny děti živé a zdravé, čímž se zapsala do Guinessovy knihy rekordů. Jen při té představě se nejen mně, ale věřím, že i množství dalších žen, orosí čelo a upřímně bych nechtěla něco podobného absolvovat. Jde každopádně o zázrak moderní medicíny ve spojení s neuvěřitelným mateřským pudem a silou plynoucí z neutuchající vůle přivést na svět zdravé potomky, kterou cítí většina žen.
Halima Cissé a její cesta za devaterčaty
Událost vedoucí k světovému rekordu by nebyla možná bez technologií moderní medicíny. Dle prvních ultrazvuků měla matka očekávat dětí ,,pouze“ sedm. I tak ale na doporučení malijského ministra zdravotnictví odcestovala do Casablancy v Maroku, kde oproti chudému a válkou rozvrácenému Mali mají k dispozici pokročilé technologie a doktoři zde působící umí neobyčejné situace zvládnout.
I díky zásahu ministerstva zdravotnictví v Mali se matka stala národní celebritou, bez tohoto zásahu by zřejmě těhotenství dopadlo tragicky, protože bylo třeba četných medicínských zásahů jak před samotným porodem, tak v momentech těsně následujících. Převoz matky do Casablancy sledovaly kamerové štáby a plnil titulky afrických médií. Zdravotní péči zaplatila vláda v Mali a v 30. týdnu došlo k vyjmutí potomků císařským řezem. K překvapení lékařů nebylo dětí sedm, jak se dříve předpokládalo, ale dokonce devět - čtyři chlapci a pět děvčat. Děti byly kvůli ohrožení života matky vyjmuty dříve a umístěny do inkubátorů při váze od 500 do 1100 gramů.
Dalším překvapením bylo, že všechny děti byly zdravé a žádné neutrpělo v důsledku mnohačetného těhotenství zlomeniny, deformace a nebo vrozené vady. O Halimu Cissé se staral tým složený z 30 lékařů a zdravotnického personálu.
Manžel Halimy zůstal v Mali, kde pečoval o jejich prvorozenou dceru. Komentoval úspěšný porod devatečat slovy ,,Jsem tak neuvěřitelně šťastný! Všichni volali, malijské autority volaly, dokonce i sám prezident mi gratuloval!“
Událost se v Mali stala veřejnou oslavou štěstí, radosti a pokroku, protože malijské ženy i dnes občas při porodech umírají a symbolika záchrany života matky s devaterčaty má pro ostatní rodičky silný symbolický význam. Porod proběhl v roce 2021 a dnes lze sledovat, jak se Halimě a její rodině daří s odstupem času.
Po čtyřech letech je rodina stále zdravá a daří se jim
Matka se vrátila do rodného Mali za manželem po celých 19 měsících od porodu. Děti musely dorůst v inkubátoru a první měsíce strávit pod lékařským dohledem. I tak ale všichni potomci vykazují dobré zdraví a tak se v prosinci roku 2022 matka vrátila za svým mužem i s četnými posilami.
Prý není jednoduché všechny děti uspat v jednu chvíli a starší dcera se snaží maximálně rodičům pomoci, ačkoli je o pouhé dva roky starší než devět sourozenců. V rozhovoru poděkovala lékařům z Mali i Maroka a vyjádřila svůj dík z Bohu za to, že ochránil nejen její zdraví, ale i každého z potomků.
Podle dostupných informací je devět dětí Halimy Cissé stále zdravých a pomalu se chystají na školní docházku od roku 2026.
Pravděpodobnost devaterčat je rovná téměř nule
Pokud přemýšlíte, zda vás může potkat osud podobný Halimy Cissé, rovnou se připravte, že je to velice nepravděpodobné. Samotný porod dvojčat je roven pravděpodobnosti zhruba 1,2 % a trojčata má jedna matka ze 700 000. Vyšší násobky pak dosahují ještě nižší pravděpodobnosti a trojčata nebo vyšší počty dětí vidí lékaři většinou pouze jednou za život a nebo vůbec.
Pravděpodobnost paterčat vědci odhadují na úroveň jedna ku 60 milionům, což by mělo zahnat obavy většiny rodiček v České republice. Kromě Alexandry Kinové jmenované výše nebyla v České republice k vidění čtyřčata nebo paterčata, paní Kinová je tak nepokořenou místní rekordmankou a kromě ní jsou tyto případy vícečetných porodů extrémně vzácné.
Jak ale dokázala česká rekordmanka Kinová s paterčaty a Halima Cissé z Mali dokonce s devaterčaty, doby, kdy se ženy obávaly o své zdraví a vícečetný porod se rovnal téměř jisté smrti, jsou již za námi a dokonce i africké státy umí dnes efektivně asistovat matkám tak, aby přežili nejen její potomci, ale i ona samotná.
V závěsu za rekordmankou z Mali najdeme s osmerčaty Nadju Sulejman z Kalifornie v USA, která roku 2013 přivedla na svět osm zdravých děti najednou a dokud jí nepředběhla právě Halima z Mali, držela rekord světový rekord ona.
Použité zdroje:
- Nonuplets: Woman From Mali Gives Birth To 9 Babies : NPR
- Where Is 'Octomom' Now? All About Nadya Suleman's Life After Octuplets
- A history of record-breaking births: From the heaviest baby to most prolific mother ever | Guinness World Records
- See New Photos Of 19-Month-Old Nonuplets: Mali Nonuplets Are Home
- Halima Cissé - Wikipedia
- Mali nonuplets in perfect health on first birthday - father
- Czech “super mum” gives birth to quintuplets | Radio Prague International