Článek
To je dost slušný úvod a odrazový můstek na velké moralizování a odsouzení lidské lhostejnosti, která zabila chudáka bezdomovce.
Cože jsem to napsal do diskuze pod článkem?
„Kritizovat ty lidi nebudu, i já bych kolem ležícího bezdomovce spícího na ulici prošel. Já si na nic hrát nebudu, ke špinavým smrdutým ožralcům mám nulovou empatii.“
Byla to ode mě provokace? Chtěl jsem diskutující vyzkoušet a vědět jak budou reagovat? A potom jim ze své výše neomezené lidskosti a vysokých morálních hodnot dát lekci? Já přece pomáhám všem, lidsky a starostlivě se s účastí skláním nad každým smrdutým ožralcem.
Nikoliv. Svůj příspěvek jsem myslel vážně. I já bych byl mezi těmi lidmi, co prošli bez zájmu kolem.
Jak dopadl můj příspěvek? 28 sympatizujících srdíček ( většinou od žen) a tři mračouni. Zajímavé.
Proč bych bez zájmu prošel okolo a nepřipojil jsem se k moralizování a kritice lhostejnosti? Kdo vůbec jsou ti moralisté, co se rozhořčují nad lidskou lhostejností?
Jsou to ti, kteří asi nemají zkušenosti a žijí v trochu jiném světě. Na vesnicích nebo maloměstech lidé problém s bezdomovci nemají. Je jich tam minimální počet a jsou to většinou místní známé figurky. Pokud některý z nich usne ve dne ve veřejném prostoru, je to něco zvláštního a řeší se to.
A co ve velkých městech? V místech kde jsou bezdomovci běžným jevem, jako ten z popisovaného příběhu. V okolí brněnského Hlavního nádraží a středu města je jich velký počet. Ten nejvíce viditelný vrcholek ledovce, ta nejhorší sorta. Smrdutí, zanedbaní, v lepším případě pouze pomočení, obtěžující a pod vlivem drog nebo alkoholu. Kdo za to může? Kdo je viníkem toho jakým způsobem znehodnocují tak vzácný dar, lidský život? Jen oni sami.
Jak na ně reagují místní obyvatelé v situacích kdy mohou vidět bezdomovce válet se všude možně, v místech kde denně procházejí? Úplně jinak než lidé, kteří na něco podobného nejsou zvyklí.
Skoro nikdo k válejícím se bezdomovcům nebude nikoho volat. Je to zcela normální, žádná výjimečná situace která by vyžadovala řešení a empatii. Lidé jsou podobnými obrázky už otupělí, nezajímá je to, a nejlepší způsob, jak se bezdomovců „zbavit“, je udělat z nich „neviditelné“. Obyvatelé velkých měst tyto lidské trosky už „nevidí“.
Nepochopitelné? Ne pro ty, kteří v tom žijí. Já to chápu, proto určitě nebudu moralizovat nebo dokonce žádat pro lidi, kteří bez zájmu prošli okolo ve dne spícího bezdomovce nějaký trest. V Praze nebo v Brně, v místech velké koncentrace podobných zoufalců, to tak prostě je.
I proto bych i já bez zájmu prošel okolo…
Měla by to řešit policie? Městská nebo státní? V Praze, v Brně? Jak? I tento případ ukázal, jak je to marné. Hlídka dvakrát bezdomovce upozornila, že by měl odejít jinam. Neudělal to, místo toho si lehnul v půl desáté dopoledne na kraj silnice a později se ve spánku odkutálel do prostředku vjezdu do podzemní garáže.
Strážníkům potom nezbylo nic jiného než tvrdit, že na ně bezdomovec působil střízlivě a normálně. Prostě to asi také neřešili. V místech kde mají službu se opilých bezdomovců pohybují desítky a volat hned pro každého spícího ožralce pomoc je nereálné. To by celý den nedělali nic jiného a výsledek by byl stejně zbytečný. Zítra se na stejném místě bude válet stejný zanedbaný ožralec. Předtím hezky a zadarmo vyspinkaný na záchytce
Co s tím? Je to neřešitelný problém. Pokud by každý, kdo se dostane do problémů, spolupracoval, nemusí na ulici skončit nikdo. Sociální dávky jsou štědré. Jsou i slušní bezdomovci, kteří svou životní situaci mají snahu řešit. Ti mají ještě šanci. Pokud ovšem někdo začne „řešit“ svoje problémy alkoholem a nezájmem o svou situaci, je to jeho konec.
Takoví lidé jsou nepostižitelní, pokuty i tresty ignorují a na některých místech už okupují velkou část veřejného prostoru. Vytlačují nejen z parků místní obyvatele. Ti mají jedinou obranu. Přestat je řešit, pomáhat jim a ignorovat jejich zbytečnou existenci.
Smutné?
Realita. Svoboda je i pro ty, kteří v ní nezvládají žít a stále čekají, že se o ně a jejich problémy, často způsobené a i potom „řešené“ pouze alkoholem někdo postará….