Hlavní obsah
Jídlo a pití

Babiš řeší obědy. Je špatné učit jíst děti ve škole zdravě? Za 29 korun

Foto: pixabay

Kdo to řeší? Babiš? To je ten nemajitel největší firmy vyrábějící mimo jiné i ty nejméně zdravé šunty? Tak to je ten pravý. To je ještě větší komedie, než když si hrál na dělnického odboráře.

Článek

Školní jídelna je velmi zajímavé místo. Dá se říci, že je to i další učebna, kde se děti učí. A učí se to tak, jak je to nejvíc přínosné. V praxi. To nejlepší dostanou hned dvakrát. Zdravé jídlo do svých žaludků a ukázku zdravého životního stylu do svých hlav. Je jím ukázán směr jak zdravě žít a vyhnout se tím v životě mnoha nepříjemným zdravotním problémům. Je na tom něco špatně?

Více zdravějšího masa, luštěnin a zeleniny

Taková je představa nově připravované vyhlášky pro školní jídelny. Jídlo pro děti má být zdravější a mnoho školních jídelen tak vaří už i dnes. Zajímáte se vůbec o to, co mají k obědu vaše děti? Zda jedí zdravě, zda vše snědí, nebo to řešíte tak, že jim dáte dost peněz na sušenky a limonádu z automatu? Na dojezení…

Jak vůbec jí moje dítě? Na přímou otázku je někdy těžké získat od prvňáčka přesnou a přímou odpověď. Co jsi měl k obědu? Nevím. Za účelem napsání tohoto blogu jsem se jen tak nevzdal a nakonec jsem z žáčka vydoloval přibližně správnou odpověď i hodnocení. Dnes dostaly paní kuchařky pochvalu v podobě palce nahoru. Co tedy dnes bylo?

Jídelníček 31.3 až 4.4

Pondělí

Minestrone polévka II

Karbanátek sýrový, bramborová kaše. Mrkvový salát a meruňkový kompot. Čaj

Úterý

Květáková polévka

Jelení ragú s červenou fazolí. Rýže. Džus

Středa

Polévka kapustová s mrkví

Pasticcio z kuřecího masa. Zeleninová obloha. Džus

Čtvrtek

Polévka rajčatová s rýží

Čočka po švábsku, sázené vejce, chléb, okurka. Čaj. Ovoce

Pátek

Bramborový krém s cizrnou

Vepřová kotleta na houbách, tarhoňa. Zeleninová obloha. Džus

To vše uvařeno v ceně potravin a rodiči zaplaceno. 29 korun! Pro případné kritiky musím hned dodat, že chodit do školní jídelny není povinnost. Kdo má čas a zvládne dítěti navařit za podobnou cenu, má jistě šanci se předvést.

A co jídelníček? Je nabídka pro děti opravdu to nejlepší? Co je vůbec nejlepší? Z pohledu mnoha dětí jistě sušenky, brambůrky a energeťák. Ve velkých městech návštěva mekáče a konzumace jeho „dobrot“. A k tomu ještě bonusová příležitost pro rodiče prostřednictvím dětí ukázat celému světu, že nejsou žádné socky a mají na to. A tuto „filozofii“ takto učit i své děti.

Tak to v životě často je. To, co považujeme za „nejlepší“, je často pro nás to nejhorší. Nejvíc toto pravidlo platí o tom, co jíme. I já sám bych ještě nedávno ohrnul nad tímto jídelníčkem nos a dožadoval se velkého řízku a knedlíků s masem skoro každý den. To je přece nejlepší. Zelenina? Fuj! Tak jsem byl vychovaný…

Dnes už bych reagoval jinak. Nadváha a zvýšené hodnoty cholesterolu mě přinutily uvažovat, žít a hlavně se stravovat jinak. Nechtěl bych v důchodu skončit jako málo pohyblivá a věčně nemocná obtloustlá koule. Taková, které tak často potkávám. Luštěniny jsem dřív skoro nejedl, dnes jsem jim přišel na chuť a pocit, že dělám něco pro své zdraví, také není špatný. S jídelníčkem bych byl spokojen a jen doufal, že výraz „zeleninová příloha“ neznamená dvě kolečka okurky, ale o dost větší množství zdravé zeleniny.

Co se v mládí naučíš, ke stáří jako když najdeš

Děti a mladí se učí zdravě jíst. Mnohé z nich to doma nepoznají, mají možnost to zažít ve školní jídelně. Má to pro ně význam nejen v každé dnešní porci, ale hlavně v budoucnosti. Čím víc lidí se naučí zdravě jíst, zdravě žít a myslet, tím méně budou v budoucnosti velké náklady na zdravotní systém. V něm jsou velké náklady hlavně na léčení zdravotních problémů, kterým by se dalo zdravým životním stylem zabránit. A o tom to je. Myslet na budoucnost a nevidět dál než jen na kousek vlastního nosu a na vše jen nadávat.

Na to také sází Babiš svou akcí. Jeho voliči si zase při jeho lžích budou mít na co zanadávat a to mu stačí. K jeho voličům patří i část důchodců, ta chudší část. Chudoba v naší civilizaci je fyzicky vyjádřena i pořádným panděrem. Právě méně vzdělaní a i právě proto chudí jsou ti poslední, které by zdravý životní styl v podobě zdravého jídelníčku zajímal. Hlavně mít plné panděro nezdravého laciného šuntu, často z produkce velkouzenáře. A při zdravotních problémech potom zase jenom fňukat a nechápat, že si za ně mohou většinou sami.

Opravdu chcete, aby takto skončily i vaše děti?

Já tedy ne…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz