Článek
Pro začátek anketní otázka.
Anketa
Já si hned provedu výpočet. Jednočlenná domácnost, statisticky podprůměrný příjem a výsledek mi vyjde 14 procent. Je třeba upozornit, že do potravin se nepočítá alkohol ( tedy ani pivo) a rozhodně ne cigarety. Jde skutečně pouze o jídlo a zde jsem statisticky pod průměrem. Můj rozpočet pochopitelně zachraňují skromnost a různé slevové akce. To snad není nic špatného a nepřirozeného.
Kolik vůbec utratí za jídlo průměrná česká domácnost? Statistiky nám říkají, že to jsou dva lidé kteří utratí průměrně za jídlo 8100 korun. To je tak srovnatelné s moji spotřebou a odpovídající realitě. Pravdou ovšem je, že poslední roky podražilo. Před vpádem Ruska na Ukrajina a tím spojených událostí bylo laciněji. Ten samý objem potravin koupila průměrná domácnost stejné množství potravin za 6900. Nyní je to tedy o 1200 více.
Kolik zaplatí za potraviny jinde? Máme se zde opravdu tak „špatně“ s porovnáním nejen okolních zemí. Jak si vážíme toho, že Česko je v elitní skupině, která zahrnuje 38 ekonomicky rozvinutých zemí podporující demokracii a tržní hospodářství? Výběrový klub Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ( OECD) nám nabízí aktuální porovnání nákladů domácností na jídlo svých členů. Kde platí nejvíc?
10. místo, Polsko - 18,6%.
Pro Čechy asi překvapení. To je přece zem laciných potravin kam mnozí jezdí lacino nakupovat. K dispozici mají ovšem svou českou peněženku ve které mají větší platy i větší důchody než domácí Poláci. To se to potom výhodně nakupuje, domácí už to tak výhodné nemají.
7. až 9. místo, Slovensko, Litva, Chile - 19,4 %
Slovensko na chvostu už nikoho nepřekvapí, to má být ten vzor kde vyhrála vláda co "myslí na lidi"? Možná jen na příbuzné a kamarádíčky. Ti ostatní mají smůlu.
6. Lotyšsko 19,6 %
5.Estonsko 19,9 %
Na konci tabulky, kde už výsledky nejsou tak vyrovnané se představují nejvíce problémové země elitní skupiny a to jak do síly ekonomie tak i udržení demokracie.
4. Kolumbie 20,6 %
3.Kostarika 21,3 %
2. Turecko 22,8 %
1. Mexiko 25,7 %
Pokud marně hledáte v tabulce třeba Chorvatsko, Rumunsko či Bulharsko, tak hledáte marně. Tyto země nejsou členem OECD.
Výsledky ostatních zemí lze ovšem najít v další statistice (srpen 2023), která už obsahuje další země. Tam lze najít i Českou republiku.
Nepřekvapí, že nejméně platí za jídlo obyvatelé většinou „zahnívajícího a nepřátelského Západu“. Skupinku 24 zemí vede USA 6,7 % a končí ji Francie 14,1 %. Česko je hodnoceno v odstupu na 29. místě.
A ostatní postsovětské státy bývalého východního bloku? Ty jsou s větším odstupem za námi. Maďarsko 18%, Bulharsko 19,3%,Chorvatsko 19,6 %,Srbsko 24,1% a Rumunsko 25,2%. Za nimi je s dalším odstupem náš bývalý sovětský gubernátor a vládce. Nástupnické a pořád stejně imperiálně rozpínavé Rusko 29%.
Tolik k řeči čísel, které mluví jasně a poskytnou snad pádný argument na údajnou českou bídu. Zdražilo se, ale to všude okolo nás. S porovnáním s ostatními vycházíme velmi dobře. A ve skupině zemí, která se zbavila „ruských přátel na věčné časy“ jsme na tom zdaleka nejlépe.
A co na to někteří Češi? Pořád je jim to málo a s otevřenou pusou hledí na ty, kdo jim slibují laciné létající pečené holuby. Ti ovšem nikdy nepřiletí, ale určitým lidem je marné cokoliv vysvětlovat…