Článek
Čas od času se mediálně mihne zpráva o sebevraždách starých lidí. Pokud to není zrovna známý herec, koho by to zajímalo? Staří, trpící lidé prostě odcházejí dobrovolně ze života. Nejen skoky z oken jsou tradiční formou místní „eutanazie“. Jinou a důstojnou možnost odchodu ze života tito lidé nemají. Pokud na to ještě mají sílu a dost odvahy, řeší to sebevraždou. Je to pro ně nedůstojné a ani pro přítomné možné svědky jejich činu to není hezká podívaná. Neúspěšné sebevrahy čeká dál psychiatrie, „léčba“ a další utrpení.
EUTANAZIE
Pro stále dost lidí i když jich není mnoho a hlavně většinu politiků, kteří svými činy rozhodují o našich životech a v tomto případě i smrti, je to stále skoro sprosté slovo. Proč?
Politici jdou v tomto případě proti přání svých voličů. Kdo vůbec v Česku podporuje eutanazii? Liberálové? Strana která ji má ve volebním programu je přece liberální. Vůbec tomu tak není. Podpora eutanazie mezi voliči strhává jakékoliv pomyslné hradby mezi nimi. Má u nich velkou podporu bez ohledu na jejich politické preference, vzdělání, místo bydliště či věk. Jaká ta podpora je a proč mají politici snahu jít proti svým voličům? Podpora eutanázie se dlouhodobě pohybuje na 65 procentech a poslední průzkumy vykazují její stoupající podporu a to již nad 70 procent ( 72 a 73 procent). To je velká většina a silný názor.
Kolik je v Česku beznadějně trpících a umírajících starých lidí, kolik z nich se ke smrti musí protrpět a smrt je pro ně vysvobozením?
Pokud si vezmu k ruce statistiky ze země kde je již eutanázie dlouhodobě společensky, lidsky přirozenou a využívanou možností, jen potvrzují kdo ji využívá. Není žádné překvapení, že dobrovolně a důstojně zemřelým je v průměru 77 let a důvod jejich rozhodnutí je bolest, beznaděj, utrpení které jim do života přinesla nevyléčitelná nemoc, většinou rakovina v posledním stádiu.
Kolik lidí v Kanadě volí důstojný odchod ze života? I to statistiky prozrazují, jde o 4,7 procenta všech každoročních úmrtí. Velmi malá část. Kolik starých a trpících lidí by to bylo na přepočet v Česku?
5 000 starých, trpících a v bolestech čekajících na smrt.
Trpících starých lidí jistě bude víc, jde pouze o číslo předpokládaných možných zájemců o dobrovolnou důstojnou smrt, těch kteří ještě mají možnost se sami rozhodnout a konat včas. Rychleji než postupující nemoc a o prodloužení „života“ za každou cenu nestojí. Co je to vůbec život? Je to pět let utrpení v plenách do doby kdy ještě vnímáte bolest a okolí, kdy nakonec jste jen nevnímající troska hledící do stropu? Takový „život“ přejí svým voličům politici a nechtějí jim dát jinou možnost?
Eutanázie přece není povinnost, je to pouze možnost pro ty, kteří ji chtějí využít a o konci svého života si rozhodnout sami. Proč jim tu možnost nedat?
Odpůrcům eutanazie to přece může být jedno. Každého z nás čeká smrt a na konec své cesty nikdo nedohlédne. Kdy a jak to bude? Na otázku kdy, nám může dát malou nápovědu statistika. U mužů je průměrné dožití 77 let, u žen 83. To pochopitelně nemusí nic znamenat. Nemoc může vše změnit a vysoké dožití nemocného trpícího těla nemusí být žádná výhra. Jen prodloužení zbytečné bolesti a beznaděje.
Proč to politiky dlouhé roky nezajímá a nic se v prosazení eutanázie stále neděje?
Musím se přiznat, že to nechápu. Podpora nemá žádnou vyhraněnou menšinu, naopak ji většinově podporují voliči mnoha různých a rozdílných stran. Není proti nikomu namířena a nikomu neubírá jeho práva. Nic nestojí. Nejde o žádnou povinnost, ale pouze o zcela dobrovolnou možnost. Není to nic neověřeného a zkušenosti se dají čerpat a využít z mnoha zemí. Civilizovaných zemích, které už tuto lidskou možnost svým občanům nabídly.
I já bych měl rád tuto možnost a budu doufat, že ji nikdy nebudu muset využít. Chci jen mít otevřené zadní vrátka. Pro klid a pro jistotu důstojné smrti bez utrpení.
Co můžu proto udělat? Volit stranu, která má ve volebním programu uzákonění eutanázie. A je mi úplně jedno která to bude a co ostatní v programu nabízí. Zatím jako volič nemám moc velký výběr…