Článek
První krok pro připojení k EU udělala Česká republika v lednu 1996, když předseda vlády Václav Klaus podal žádost o členství. Po uzavření přístupových jednání a vyhodnocení každoročních posudků byla podepsána smlouva o přistoupení a oficiálním datem vstupu ČR do EU se stal 1. květen 2004. Aby smlouva o přistoupení došla svému naplnění, musela být ratifikována. Česká republika si pro ratifikaci zvolila celostátní referendum. V něm při volební účasti 55,2% hlasovalo pro vstup 77,3% voličů.
Bilance roku 2023: příjemce 89,5 mld.
Dle posledních informací ministerstva financí odvedla ČR v roce 2023 do evropského rozpočtu necelých 67 mld. Kč. Zároveň však obdržela z rozpočtu EU a Nástroje EU na podporu oživení přibližně 156 mld. Kč. Rozdíl těchto dvou hodnot je kladné saldo 89 mld. Kč. Co se tedy týká finančního hlediska, zatím Česká republika na členství v EU vydělává. EU nám však nejen dala, ale i vzala. Například označení rum, marmeláda a pomazánkové máslo.
Rum
Evropská unie nezakázala výrobu rumu, jak se mohli někteří lidé mylně domnívat. Zakázala však používat označení rum, neboť se název jeví zavádějící vzhledem ke skutečnému složení. Podle standardů se pravý rum vyrábí destilací melasy nebo šťávy z cukrové třtiny, nikoli bramborového škrobu. V regálech obchodů tak narazíte na české tuzemáky.
Marmeláda nebo džem?
Společnost Hamé známá svými paštikami, konzervami a ovocnými marmeládami prohrála boj o název marmeláda. Nedošlo totiž k vyjednání výjimky a název marmeláda tak mohou používat pouze produkty z citrusů, které obsahují nejméně 20% ovocné složky. Pokud si ovšem nevyjednaly výjimku jako třeba rakouský džem, který se jako marmeláda označovat může. No čert aby se v tom vyznal, že?
Kauza pomazánkové máslo
V roce 2015 rezonoval českými médii spor s názvem tradičního pomazánkového másla. Evropské komisi se nezdál v pořádku název máslo, protože výrobek neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku. I přes urputný boj českých úřadů, byla Česká republika opět na straně poražených a pomazánkové máslo se muselo odporoučet z obchodů. Do nich se vrátilo po kosmetické změně už jen jako Pomazánkové.
Evropský parlament - volby 2024
Možná i kvůli těmto malicherným záležitostem, kterým EU věnovala nebývalou pozornost, se u nás volby do Evropského parlamentu tradičně řadí k těm s nejnižší účastí. Dosud se u nás volilo čtyřikrát s účastí 28,3%, 28,2%, 18,2% a 28,7%. Nebo to může souviset s nedostatkem informací o fungování EU a roli, kterou čeští europoslanci mají ve vytváření evropských zákonů. Nebo je EU natolik vzdálená a abstraktní, až se může zdát, že hlas voliče nemá vliv na každodenní život.
Ať je to tak či onak, níže v anketě či diskuzi můžete vyjádřit svůj názor.
Anketa
- - -
Zdroje:
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/zakazou-nam-hranolky-tuzemak-i-vysavace-v-cesku-maji-myty-o-zlem-bruselu-uspech-66068
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/ekonomika/stop-pro-nazev-pomazankove-maslo-131855
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/hlasovani-o-vstupu-do-eu-pred-dvaceti-lety-zustava-jedinym-celostatnim-referendem-v-historii-ceska-5463
https://www.mfcr.cz/cs/ministerstvo/media/tiskove-zpravy/2024/ceska-republika-ziskala-v-roce-2023-z-rozpoctu-eu-54803
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/brusel-je-neustupny-ceske-dzemy-si-podle-nej-oznaceni-marmelada-nezaslouzi_201210101950_kwinklerova
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/volby-eurovolby-vysledky-mandaty-volebni-ucast-234359