Článek
Jak už jméno napovídá, Theo pocházel z rodiny van Goghů, kterou proslavil světoznámý malíř Vincent van Gogh. Spletitá síť uměleckých předků předznamenala Theovu životní dráhu. Od mládí byl fascinován uměním a filmem a tak nebylo divu, že se po studiu vydal na dráhu filmaře a scénáristy. Nezabránily tomu ani prvotní odmítnutí a nepochopení filmů, i tak si brzy vydobyl místo v záři filmových reflektorů.
Milován i nenáviděn
Theo van Gogh byl zastáncem svobody projevu a otevřeně kritizoval politické i náboženské systémy. Byl hlasitým odpůrcem fundamentalismu a kriticky se vyjadřoval k otázkám jako byla integrace muslimské komunity v Nizozemsku. Jeho filmy, knihy a novinové sloupky odrážely jeho odmítavý postoj k omezování svobodného projevu, což mu přineslo mnoho příznivců, ale i odpůrců.
Osudový film Submission
Ve spolupráci s nizozemskou političkou a aktivistkou Ayaan Hirsi Ali vznikl 12 minutový film Submission, první z plánovaných tří krátkých filmů. Scénář čerpala Hirsi Ali částečně i z vlastního života. Původem Somálka, utekla do Nizozemí z dohodnutého manželství. Vzdala se své víry a stala se hlasitou kritičkou islámu a jeho zacházení se ženami. Tím si získala řadu nepřátel převážně z muslimské komunity.
V Koránu je psáno, že žena může dostat facku, pokud je neposlušná. To je jedno ze zla, na které chci ve filmu poukázat.
Snímek Submission zobrazuje příběhy muslimských žen. Vypráví o nucení k dohodnutému sňatku, týrání manželem, znásilnění strýcem i brutálním potrestáním za cizoložství. Ve filmu byly použity provokativní obrazy ženského těla pokryté citáty z Koránu, které měly poukázat na utrpení žen v konzervativních náboženských komunitách. Film okamžitě po svém uvedení v televizi dne 29. srpna 2004 vyvolal skandál a mnoho muslimů ho považovalo za urážku jejich víry. Reakce byly tak extrémní, až vedly k výhružkám smrtí vůči Hirsi Ali i van Goghovi. Hirsi Ali byla proto přidělena policejní ochrana, van Gogh ji však odmítl. Odveta za útok na islám na sebe nenechala dlouho čekat.
Tragická smrt
Dva měsíce po uvedení filmu, dne 2. listopadu 2004 v 8:45, byl Theo van Gogh brutálně zavražděn na ulici v Amsterdamu. Bylo mu 47 let.
Při cestě do práce k němu přistoupil 26letý Mohammed Bouyeri, několikrát jej postřelil a poté pobodal. Po vraždě připevnil Bouyeri k jeho tělu dopis plný výhrůžek pro Hirsi Ali a další osoby, které vystupovaly proti islámskému fundamentalismu. Útočník poté z místa činu uprchl, ale byl dostižen a po krátké přestřelce s policií zadržen. V následném soudním procesu byl odsouzen k doživotnímu trestu bez možnosti propuštění.
Umělcova smrt otřásla nizozemskou společností a vedla k diskuzím o svobodě slova, náboženském fundamentalismu a o tom, jak se daří integrace přistěhovalců. Útočník s nizozemským a marockým občanstvím byl již druhou generací migrantů. V Amsterdamu se narodil, navštěvoval i vysokou školu. Nevyhnul se problémům se zákonem, za potyčku s přítelem sestry a následném napadení zasahujících policistů skončil na rok ve vězení. Po smrti matky v roce 2002 se začal radikalizovat a žít podle práva šaría, psal texty s antisemitským a protinizozemským obsahem. Dokonce se dostal do hledáčku nizozemské tajné služby za své kontakty s dalšími radikálními sunnity. Přesto se policii nepodařilo shromáždit dostatek důkazů, aby před ním uchránila společnost a předešla tak zbytečné ztrátě na životě Thea van Gogha.
Památku zavražděného filmaře v Amsterdamu připomíná socha De Schreeuw (Výkřik), kterou navrhl Jeroen Henneman jako symbol svobody projevu.
- - -
Zdroje:
https://www.theguardian.com/world/2004/nov/03/film.filmnews
https://www.vangoghmuseum.nl/en/art-and-stories/vincent-van-gogh-faq/is-filmmaker-theo-van-gogh-related-to-vincent
https://www.bbc.co.uk/czech/indepth/story/2004/11/041113_holland.shtml
https://en.wikipedia.org/wiki/Submission_(2004_film)
https://web.archive.org/web/20120320233336/http://www.dnd.nl/showarticle.php3?newsID=15018
https://en.wikipedia.org/wiki/Mohammed_Bouyeri