Článek
Dýchání ústy jako předmět výzkumu
V sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století provedl americký ortodontista Egil P. Harvold dva experimenty o vlivu dýchání ústy na strukturu obličeje s pomocí opic - makaků. První experiment trval půl roku, druhý dva roky. Opice rozdělil do dvou skupin, přičemž jedné skupině ucpal nosní dutiny pomocí silikonových špuntů a ta šťastnější druhá skupina měla nosní dutiny volné. Opice s ucpaným nosem se musely přizpůsobit nově nastalé situaci a konstantnímu dýchání ústy. Harvold si průběžně fotil obě skupiny, měřil zubní oblouky a ústa a porovnával naměřené hodnoty.
Co způsobilo neustálé dýchání ústy?
Již po pár měsících, kdy skupina opic dýchala pouze ústy, byly jejich tváře protáhlé směrem dolů, s doširoka otevřenými čelistmi. Zubní oblouk byl zúžený, tvář nepřítomná. Harvold tak dokázal, že vdechování vzduchu ústy nevytváří dostatečný tlak na měkkou tkáň vzadu v ústech, která se tak uvolňuje a prohýbá. Tím vzniká méně prostoru pro dýchání, které se tak stává obtížnější. Nadechování nosem je přesným opakem - tlačí vzduch na měkkou tkáň vzadu v ústech, a tím se dýchací cesty rozšiřují. (Foto opic je možné najít při zadání: monkey breathing experiment.)
Po skončení experimentu a vytažení špuntů z nosu nebohých primátů, se opice pomalu zotavily. Znovu se naučily dýchat nosem a obličejové rysy i dýchací cesty se vrátily do původního stavu.
Závěrem
Neustálé dýchání ústy není zdravé. Ani pro zvířata, ani pro člověka. Nos filtruje, zvlhčuje a ohřívá vzduch. Takto předpřipravený vzduch pak nevysušuje jazyk, nedráždí krk a následně plíce. V případě spánku s otevřenými ústy, gravitace stahuje jazyk a měkkou tkáň v krku dolů. To člověka nutí chrápat a co hůř - dochází k opakované spánkové apnoe (= zástava dechu). Přidruženými problémy mohou být vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, deprese.
Dbejte se na své zdraví, dýchejte nosem!
Zdroje:
NESTOR, James. Dech. Nové poznatky o ztraceném umění. Brno: Host, 2021. ISBN 978-80-275-0708-5.
CATALANO MD, Peter a John WALKER DMD. Understanding Nasal Breathing: The Key to Evaluating and Treating Sleep Disordered Breathing in Adults and Children. Current Trends in Otolaryngology and Rhinology. 2018. Dostupné z: 1530017369article_pdf143218074.pdf (gavinpublishers.com)