Hlavní obsah
Psychologie

Fantomová bolest: Jak mozek klame tělo

Foto: Vygenerováno AI / Ideogram.ai

Lidský mozek je schopen zázraků, ale i klamů. V případě fantomové bolesti nám připomíná, že hranice mezi realitou a iluzí mohou být velmi tenké.

Článek

Mozek je zvyklý na neustálý příjem nervových signálů z celého lidského těla. Když však dojde u člověka k amputaci části končetiny nebo jiné tělesné partie, nervy odsud již žádné signály neposílají. To je pro mozek matoucí a snaží se s tím nějak vyrovnat. Někdy to zajde až tak daleko, že si signály vymyslí, což vede k pocitu, že amputovaná část stále existuje. V horším případě může dokonce i bolet - tato bolest získala označení fantomová.

Příčiny bolesti

Proč přesně bolest vzniká nebylo doposud přesně stanoveno, ale má se za to, že neexistuje pouze jediná příčina. Může tím být chaotický přenos nervového signálu, snížený průtok krve tkání, zvýšení napětí svalové tkáně… Může se uplatňovat i tzv. paměť bolesti, kdy samotná bolest v době před amputací zvyšuje riziko fantomové bolesti. Stejně jako stres, vyčerpání, úzkost, deprese významně přispívají k rozvoji této pooperační bolesti.

Zrcadlové neurony

Velkou roli ve vnímání vlastního i cizího pohybu sehrávají pohybové neurony nacházející se v přední části mozku - tzv. zrcadlové neurony. Zrcadlové neurony vyvolávají nebo napodobují pohyby, které sami provádíme ale i pozorujeme. Aktivují se například i v případě, když vidíme někoho usmívat se nebo mračit - vyvolají u nás pocit, jako bychom se sami usmívali nebo mračili.

U lidí trpící fantomovou bolestí mohou zrcadlové neurony přispívat k pocitu, že chybějící končetina stále existuje. Když například člověk vidí někoho hýbat rukou, jeho mozek může tento pohyb „zrcadlit“ a vytvářet iluzi vlastní končetiny. Tato podivuhodná vlastnost mozku se používá i v léčbě fantomové bolesti končetiny.

Zrcadlová terapie

Pacient položí zdravou končetinu např. ruku před zrcadlo tak, aby její odraz vypadal jako chybějící končetina. Když pak pohybuje zdravou rukou, mozek interpretuje tento obraz jako pohyb chybějící končetiny. Tento jednoduchý trik pomáhá „přeučit“ mozek, tím bolest snížit nebo zcela odstranit.

Na podobném principu ošálení mozku funguje pokus s umělou rukou, který můžete shlédnout níže. Pokus s ledem, ohněm a bolestí ukazuje, jak mozek dokáže přijmout umělou ruku za svou vlastní a naopak vlastní ruku úplně odstavit.

- - -

Zdroje a podrobnější informace:

Zrcadlové neurony - https://www.mentem.cz/blog/zrcadlove-neurony/

Anesteziologie a intenzivní medicína: Fantomová bolest - https://www.aimjournal.cz/pdfs/aim/2019/01/06.pdf

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz