Hlavní obsah
Lidé a společnost

Frances Clevelandová: v 21 letech se stala nejmladší první dámou USA

Foto: Johnston, Frances Benjamin, Public domain, Wikimedia Commons

Pozoruhodný osud potkal Frances Claru Folsomovou. Po smrti otce nad ní držel ochrannou ruku rodinný přítel Grover Cleveland, který zaplatil jeho dluhy a dopřál Frances prestižní vzdělání.

Článek

Frances Clara Folsonová se narodila v roce 1864 do zámožné rodiny. Otec právník ale v jejích 11 letech zemřel při nehodě kočáru a správou jeho majetku byl pověřen kolega Grover Cleveland, kterého znala od dětství a oslovovala ho „strýček Cleve.“ Ten byl jí a její matce vždy nablízku. Například využil svého postavení starosty Buffala, když Frances nedokončila střední školu, a získal pro ni osvědčení o absolvování školy. To jí zajistilo místo ve druhém ročníku na Wells College.

Kontakt s Clevelandem udržovala i po jeho zvolení guvernérem. Dopisovali si, on jí posílal květiny a bral na turné po New Yorku. V březnu 1885 byl Cleveland uveden do prezidentského úřadu, ale Frances se inaugurace nemohla zúčastnit kvůli závěrečným zkouškám. Ty dopadly úspěšně a v červnu tak dokončila studium.

Prezidentské drby

O milostném životě nového prezidenta se vedly bouřlivé debaty. Do Bílého domu si s sebou nepřivedl žádnou paní Clevelandovou, ale svou sestru. Ta se uvolila zastávat post první dámy. Přátelský vztah mezi Frances a Clevelandem se rozvinul v romantický a v srpnu 1885 ji požádal o ruku. Drby, které se šířily, však považovaly za snoubenku spíše matku Frances než ji a to i kvůli věkovému rozdílu 27 let.

Populární první dáma

Prezidentská svatba se konala v Bílém domě, což bylo poprvé a dosud jediné, kdy se svatba prezidenta konala přímo v této rezidenci. Přítomno bylo 31 hostů, novinářům však byl přístup odepřen. Nevěstě bylo 21 let, ženichovi 49 let. Po absolvování svatební cesty se konaly dvě svatební hostiny, z nichž jedna byla přístupná i veřejnosti.

Frances Clevelandová si získala veřejnost svou upřímnou a vřelou osobností. Pořádala mnoho společenských akcí, při kterých otevřela Bílý dům veřejnosti. Pravidelně doprovázela manžela na turné po Spojených státech. Traduje se, že denně strávila několik hodin potřásáním rukou s lidmi a každý večer ji musela kvůli namožení ledovat.

Když její manžel neobhájil prezidentský post, rozloučila se Frances se zaměstnanci a řekla jim, aby se dobře postarali o nábytek i ozdoby v domě, protože se za čtyři roky vrátí. A tak se i stalo. V roce 1893 se Clevelandovi do Bílého domu vrátili na druhé prezidentské období. V mezidobí se jim narodily dvě děti, další dvě se narodily během úřadu a jedno po konci volebního období. Čtyři se dožily dospělosti, prvorozená dívka zemřela ve 13 letech na záškrt.

Úloha první dámy

Frances se jen málo angažovala v politické oblasti, ostatně to ani po ní nebylo vyžadováno. Věnovala se charitativní práci, propagovala zakládání mateřských škol v New Yorku a podporovala vzdělávání žen. Naplno se věnovala svým dětem a péči o manželovo zdraví, když se u něj ve druhém funkčním období objevil nádor v ústech. Za utajení mu byl špičkovými chirurgy odoperován společně s částí horní levé čelisti. Při dalším zákroku mu byla voperována zubní protéza, která navrátila jeho obličeji správný tvar. Pro uklidnění veřejného mínění byla tisku předána informace o odstranění dvou špatných zubů, kterou nikdo nezpochybňoval. I přesto, že byla Frances těhotná, starala se o manželovo zdraví a jeho nepřítomnost omlouvala v řadě dopisů, které psala jeho jménem.

Odvrácená strana slávy

Dny v Bílém domě nebyly jen zalité sluncem. Frances musela čelit enormnímu zájmu tisku o její osobu i děti. Kolovaly fámy o tom, že se k ní manžel chová hrubě a že měla poměr s redaktorem novin. Frances se k pomluvám veřejně vyjádřila, což bylo na tu dobu nevídané, a rázně je popřela. Když manželovi skončilo druhé volební období v roli prezidenta, Frances plakala, když opouštěla Bílý dům. Tři tisíce lidí si s ní přišlo potřást rukou při poslední sobotní recepci. A navzdory svým emocím při loučení se s personálem i obyčejnými lidmi, vyjádřila později úlevu, že již není první dámou. V této roli zažila pomluvy, fámy i pronásledování médii.

Druhé manželství

Poté co Clevelandovi opustili Bílý dům, usadili se v Princetonu v New Jersey. V roce 1908 Grover Cleveland zemřel a Frances se ve 44 letech stala vdovou se čtyřmi dětmi ve věku 15, 13, 11, 5. Přesto odmítla penzi, na kterou měla jako ovdovělá první dáma nárok. Působila jako správkyně ve škole Wells Colege a v roce 1913 se vdala za jejího ředitele Thomase J. Prestona, který byl i profesorem archeologie.

Frances Clara Cleveland Prestonová zemřela v úctyhodném věku 84 let. Do historie se zapsala nejen jako nejmladší první dáma, ale také jako žena, která dokázala s grácií a elegancí zvládnout tlak a očekávání spojená s touto rolí.

- - -

Zdroje:

https://www.whitehouse.gov/about-the-white-house/presidents/grover-cleveland/

https://en.wikipedia.org/wiki/Grover_Cleveland#Marriage_and_children

https://www.whitehouse.gov/about-the-white-house/first-families/frances-folsom-cleveland/

https://en.wikipedia.org/wiki/Frances_Cleveland

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz