Hlavní obsah
Práce a vzdělání

„Máte děti?“ Otázka, která vás na pohovoru může připravit o práci

Foto: Andrea Piacquadio / Pexels.com

Ptát se na rodinný stav má být u pracovního pohovoru tabu. Jaká je ale realita?

Článek

Když žena nemá děti, je sobecká, protože kdo bude vydělávat na důchody? Když žena plánuje děti, je pro zaměstnavatele neatraktivní, protože odejde na mateřskou a rodičovskou dovolenou a on bude muset hledat náhradu. No a nakonec pokud žena už děti má, je to zase problém – bude si brát OČR, protože dítě občas onemocní, a bude v práci chybět. Proto hledání zaměstnání u žen ve věku 30–40 let může být docela frustrující.

Práce je, lidé nejsou?

Před pár dny se mi kamarádka svěřila, že najít práci zřejmě nebude tak jednoduché, jak si myslela. V posledním zaměstnání jí byla s koncem roku zrušena pracovní pozice a jiná se nenašla. Ale nelenila, sepsala životopis a okamžitě začala odpovídat na nabídky práce na internetu. Jenže optimismus, který do svého úsilí vkládala, se pomalu začal vytrácet.

Máte děti? A mohla bych je vidět?

Žena, kolem 37 let, bezdětná. Zdá se, že vyhlídky mé kamarádky nevypadají špatně, a co nevidět se práce naskytne. Obzvlášť, když se začínají ozývat z HR oddělení, aby se co nevidět dostavila na pracovní pohovor. Jenže pak přichází ta zásadní otázka: „Máte děti? Plánujete děti?“

V pracovněprávních vztazích je zakázána jakákoliv diskriminace, zejména diskriminace z důvodu pohlaví… diskriminace z důvodu mateřství, otcovství,…
Zákon č. 262/2006 Sb., § 16 - Rovné zacházení a zákaz diskriminace

Upřímnost se nevyplácí

Nejdříve odpovídala popravdě - nemá děti ani partnera, takže je ani zatím neplánuje. Reakce? Z řeči těla a mimiky osob, kteří vedli výběrové řízení, poznala, že tohle slyšet nechtěli. Výsledek se brzy dostavil. Po pár dnech přišla obvyklá odpověď: „Děkujeme za váš čas, ale dali jsme přednost jinému kandidátovi.“ A to jen v lepším případě. Někdy odpověď nepřišla vůbec.

Nemám se ptát, no a co?

Po několika odmítnutích změnila kamarádku strategii. Když se jí na pohovoru zeptali na rodinný stav, měla v záloze různé reakce:

  • Proč vás to zajímá?
  • Jak to souvisí s náplní práce?
  • Na tohle se podle zákona nesmíte ptát.

Zákon, nezákon, ani v tomto případě pšenka nekvetla a ofenzivní přístup tázající nezaskočil. To, že se nemají ptát na rodinný stav, personalisté vědí a přiznávají. Ale jak jinak by zjistili, zda jim nová zaměstnankyně brzy „neuteče“ na mateřskou? Ono pak hledat nové zájemce a zařizovat pohovory není jen tak.

Zatloukat, zatloukat, zatloukat

Po další řadě odmítnutí, vsadila na novou kartu - lež.

  • Děti mít nemohu.
  • Děti vůbec neplánuji.
  • Manžel/partner má home office a o děti se v případě nemoci postará (verze pro ženy s dětmi).

Je to fér? Možná není. Ale existuje jiné řešení? No, uvidíme, jak se jí bude dařit.

Nezbývá než popřát všem, co chtějí pracovat a práci hledají, pevné nervy a štěstí. Jednou to musí vyjít!

- - -

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz