Hlavní obsah
Lidé a společnost

Válka, kde tekla jen whisky: Spor Kanady a Dánska o Hansův ostrov

Foto: Toubletap, CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Hansův ostrov – v Naresově průlivu poblíž Grónska.

Může být válka vedena v přátelském duchu? Ano může - a dokonce se i tak stalo. Důvodem sporu se stal „kus skály“ obklopený ledem - vápencový Hansův ostrov.

Článek

Hansův ostrov je malý ostrůvek ležící mezi kanadským ostrovem Ellesmere a dánským Grónskem. A když říkáme malý - myslíme to doslova - jeho rozměry činí pouhých 1290 × 1199 metrů, takže by jej člověk měl prozkoumaný ani ne za hodinu a půl.

První písemná zmínka se datuje k roku 1853 ve zprávě amerického průzkumníka Elishi Kenta Kanea, který zde se svou expedicí pátral po osudu Franklinovy ztracené výpravy. A právě tento ostrov se stal předmětem sporu mezi Kanadou a Dánskem.

Kolem roku 1920 dánská expedice zmapovala severní pobřeží Grónska, zatímco v 60. letech zase kanadská společnost prováděla průzkum pohybu ledových mas na Hansově ostrově. Když v 70. letech začala jednání mezi Kanadou a Dánskem o námořních hranicích, status ostrůvku zůstal nevyřešený. Obě země jej ale víceméně považovaly za součást svého území.

Foto: NASA, Public domain / Wikimedia Commons

V ledovcovém moři se dá Hansův ostrov snadno přehlédnout. Snímek NASA Landsat 7.

V roce 1983 Kanada povolila na ostrově zřízení vědeckého tábora, který zkoumal, jak by led mohl ovlivnit ropné vrtné plošiny. O rok později však ostrov navštívil tehdejší dánský ministr pro Grónsko Tom Hoyem a rozhodl, že zde bude vztyčena dánská vlajka – a také tak učinil. Kanada reagovala diplomatickým protestem.

Do slovní přestřelky zástupců obou zemí byli vtaženi i kanadští a grónští Inuité. Zvláště ti grónští používali ostrov jako vyhlídkový bod pro lov zejména ledních medvědů a tuleňů. Ale v jejich očích „malicherný“ spor o vlastnictví nehostinného kusu skály je příliš netrápil.

Spor tím ale neskončil. „Souboj vlajek“ – tedy střídavé sundávání dánské a vyvěšování kanadské vlajky a naopak – pokračoval v letech 1988, 1995, 2002, 2003 a 2005.

Foto: Per Starklint, CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Dánská delegace vztyčující svou vlajku na ostrově Hans (2003)

Vskutku kuriózní mezihrou v neškodném konfliktu se staly reklamy na Googlu. Nejprve neznámý zadavatel zveřejnil reklamu, která označovala ostrov za dánské území. Na to konto přispěchal někdo z „kanadského tábora“ a zadal reklamu, ve které označil ostrov za kanadské území a doplnil to proklikem na stránku s kanadskou vlajkou a národní hymnou.

Když tam přijedou dánští vojáci, nechají tam láhev kořalky. A když tam přijedou kanadské vojenské síly, nechají tam láhev Canadian Club a ceduli s nápisem ‚Vítejte v Kanadě‘.
Peter Taksoe-Jensen, dánský diplomat

Mírové řešení

K přelomovému okamžiku došlo 13. června 2022, kdy Kanada a Dánsko podepsaly dohodu o rozdělení ostrova. Hranice respektuje přirozenou zlomovou linii: západní část, tvořící 40 % rozlohy, připadla Kanadě, zatímco východní 60 % náleží Dánsku/Grónsku.

Díky nové hranici o délce 1 280 metrů tak Kanada získala kromě USA dalšího souseda - a to rovnou evropský stát.

„Budete moci jet na Hansův ostrov a vstoupit z Kanady do Evropy a zpět do Kanady. Nedokážu si představit, že by tam byl nějaký pohraniční úředník,“ vtipně poznamenal Michael Byers, odborník na Arktidu a politolog z Univerzity Britské Kolumbie.

Hansův ostrov se tak stal symbolem toho, že i územní spory lze řešit s humorem a bez konfliktů. Kanada a Dánsko ukázaly světu, že i ve věci státní suverenity může zvítězit diplomacie – a místo krve tekla jen whisky

- - -

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz