Článek
Máte místo čokoládového adventního kalendáře stírací adventní kalendář, kdy každý den s nadějí na možnou pohádkovou výhru stíráte políčko za políčkem? Štědrovečerně prostřený stůl doplňujete jmenovkou v podobě stíracího losu? A v neposlední řadě pod stromečkem - rozdáváte svým bližním obálku s vánočním losem, kde mohou hledat symboly stromečků, rybek nebo čehokoliv jiného?
Pokud se poznáváte aspoň ve dvou bodech, blahopřeji, byl jste „losifikován.“
Ale nebojte, infekce stíracími losy teď řádí ve velkém. Šance na vyléčení je vysoká, u většiny jedinců příznaky vymizí do pár dní po Štědrém dnu, bez trvalých následků. Dejte si však pozor, stírací losy často neútočí jen o Vánocích, ale i při různých příležitostech, jako jsou svátky, narozeniny nebo různá výročí.
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
Fenomén stíracích losů
Stírací losy slibují jedinečný okamžik napětí a naděje. Můžete najít výhru, která vám třeba zaplatí dovolenou, ale zpravidla je „výhrou“ nic, hodnota samotného losu nebo drobná částka nad pořizovací cenou losu.
Zábava s výstrahou
I tato „nevinná“ legální zábava se ale může člověku vymknout z rukou. Jako jiná závislost může začít jedním kusem. Proto bychom neměli zapomínat, že je to jen jiná forma hazardní hry. Obzvláště u dětí bychom se měli mít na pozoru, neboť ač se losy mohou jevit jako zábavná aktivita, říkáme tak dětem, že hazard je běžnou součástí života. Stejně jako jim nedovolíme sázet, navštěvovat kasina, měli bychom být obezřetní i co se stíracích losů týká. Ne nadarmo tak platí výstraha ministerstva financí před vznikem závislosti.
Výhra nebo prohra?
Losy slibují statisícové i milionové výhry. Jak je to ale s šancí vyhrát? Nedělejte si iluze, pravděpodobnost výhry hlavní ceny je extrémně nízká. O tom se můžete přesvědčit na zadní straně každého výherního losu. Například zmíněné vánoční přání má pro 3 šťastlivce hlavní výhru 1 milion korun. Vydáno je však 1 800 000 kusů. Šance vyhrát hlavní cenu 1 000 000 Kč je 1:600 000, v řeči procent se jedná konkrétně 0,000167 %. V podstatě se tak jedná spíše o proherní losy, než výherní.
Jak jste na tom s vánočními losy vy? Darujete losy, nacházíte losy pod stromečkem, nebo se jim obloukem vyhýbáte? Myslíte, že se jedná o nevinnou zábavu nebo možný problém se vznikem závislosti? Názory uvítám v diskuzi.
- - -
Zdroj: autorský text