Článek
Hypertrofická plicní osteoartropatie (HPO), známá také jako Pierre-Marie-Bambergerův syndrom, je vzácný syndrom, který upozorňuje na přítomnost nádorů v těle, především v oblasti plic. „Tento syndrom se projevuje tvorbou nadbytečné kostní tkáně na vzdálených částech dlouhých kostí končetin. Zánět přilehlých kloubů a paličkovité prsty patří mezi charakteristické symptomy,“ jak v úvodu vysvětluje, ve svém článku na medicínském portálu priznaky-projevy.cz MUDr. Veronika Škrabánková, jež dodává, že HPO se často objevuje jako indikátor vážných plicních onemocnění.
„Příčina HPO bývá nejčastěji spojena s nádorovými onemocněními plic, ale může být také důsledkem onemocnění srdce, jater nebo střev. Existuje i primární forma této poruchy, která nemá známou příčinu a častěji se objevuje v rodinné anamnéze,“ vysvětluje MUDr. Zbyněk Mlčoch.
„Primární hypertrofická osteoartropatie je vzácná a vyžaduje důkladné vyšetření,“ upřesňuje MUDr. Zbyněk Mlčoch na svém webu zbynekmlcoch.cz (Mlčoch, 2023).
Diagnostika a symptomy
Diagnostika HPO zahrnuje radiologické vyšetření, jako jsou rentgeny a CT skeny, které ukazují přítomnost periostózy. Mezi příznaky patří bolest kloubů, otoky a ztuhlost, což značně ovlivňuje kvalitu života pacientů. S rozvojem onemocnění mohou pacienti zažívat i psychické problémy spojené s fyzickým nepohodlím a obavami z vážných onemocnění.
Jak se projevuje hypertrofická plicní osteoartropatie?
- periostóza (tvorba nadbytečné kostní tkáně na povrchu kosti)
- paličkovité prsty (rozšíření posledních článků rukou nebo nohou s kulatým nehtem)
- zánět přilehlých kloubů
- pálení kloubu
- zarudnutí kloubu
- bolest kloubu
- otok kloubu
- porucha pohybu kloubu
Život s onemocněním
Život s hypertrofickou plicní osteoartropatií (HPO) představuje pro pacienty značnou výzvu, a to jak z fyzického, tak z psychologického hlediska. Fyzické obtíže, jako jsou bolesti kloubů, omezená pohyblivost a únavnost, mohou výrazně zasahovat do každodenního života. Pacienti se často potýkají s potížemi při vykonávání běžných aktivit, jako je chůze, vystupování po schodech či zvedání předmětů. Tyto fyzické příznaky mohou vést k frustraci a pocitům bezmoci.
Kromě fyzických obtíží čelí pacienti také psychosociálním tlakům, které mohou mít hluboký dopad na jejich psychické zdraví. Úzkost z neznámé budoucnosti, obavy z progrese onemocnění a stigma spojené s chronickým onemocněním mohou vyvolávat depresivní stavy a sociální izolaci. Podle některých studií se pacienti s HPO mohou cítit osamělí a nepochopení, což zdůrazňuje důležitost podpory ze strany rodiny a přátel.
Pro zajištění co nejlepší kvality života je zásadní přístup k multidisciplinární péči. Ta by měla zahrnovat fyzioterapii, která pomáhá zlepšovat pohyblivost a posilovat svaly, a psychologickou podporu, jež může pacientům pomoci zvládat stres a úzkost spojené s onemocněním. Pravidelné lékařské kontroly jsou rovněž klíčové pro monitorování stavu pacienta a úpravu léčebných postupů. S vhodnou péčí a podporou mohou pacienti s HPO vést plnohodnotný život, přičemž je důležité, aby se nebáli vyhledat pomoc, když ji potřebují.
Léčba a péče
Léčba HPO se zaměřuje na zmírnění příznaků a léčbu základního onemocnění. Analgetika, protizánětlivé léky a v některých případech chirurgický zákrok mohou být součástí terapeutického plánu. Podle MUDr. Mlčocha je klíčové pravidelně monitorovat stav pacienta a přizpůsobit léčbu aktuálním potřebám.
Historie onemocnění
Historie HPO sahá do konce 19. století, kdy byl syndrom poprvé popsán. Od té doby se naše chápání této komplexní poruchy značně rozšířilo, což vedlo k lepším diagnostickým a terapeutickým přístupům.
Kazuistika pacienta - Hypertrofická osteoartropatie u pacienta s malobuněčným plicním karcinomem
Odbornou lékařskou kazuistiku zveřejnil MUDr. Pavel Širůček, Klinika nukleární medicíny
Fakultní nemocnice Ostrava-Poruba s tím, že pacient s histologickou diagnózou malobuněčného plicního karcinomu s adenopatií v levém hilu měl dále v anamnéze ischemickou chorobu srdeční s dilatační kardiomyopatií, flutter síní po farmakologické verzi a hepatopatii. V rodinné anamnéze nebylo nádorové onemocnění přítomno. Pacient dříve pracoval v dělnické profesi. Alergologická anamnéza byla bez pozoruhodností. Pacient byl po dvou cyklech chemoterapie a aktuálně byl hospitalizován pro zhoršení námahové dušnosti a laboratorně zjištěnou závažnou neutropenii při současné afebrilitě. Rentgenologicky bylo zjištěno kulovité zastínění v oblasti hilu vlevo o velikosti 35 mm a infiltrativní zastření ve středním plicním poli. Po pěti dnech, při probíhající antibiotické léčbě, dochází k regresi infiltrativního zastření vlevo.
„V krevním obraze byla závažná leukopenie (1,5 G/l). Mikroskopicky byl krevní diferenciál v době přijetí následující: neutrofily: 0%, tyčky: 2%, lymfocyty: 83%, monocyty: 15%, eozinofily: 0%, bazofily: 0%. V červeném krevním obraze byla přítomna mikrocytární hypochromní anémie. V úvodu hospitalizace bylo CRP 135 mg/l, při atb. terapii dochází k pozvolnému poklesu na hodnotu 29 mg/l, iontogram a hladina glykémie byla v normě, taktéž hladina urey a kreatininu. Byla přítomna lehká elevace jaterních enzymů (ALT, AST) při normální hladině bilirubinu. V průběhu hospitalizace došlo k úpravě bílého krevního obrazu a byl zahájen třetí cyklus chemoterapie s redukovanými dávkami cytostatik,“ popisuje dále MUDr. Pavel Širůček.
„U tohoto pacienta byla indikována celotělová scintigrafie skeletu k vyloučení diseminace malobuněčného plicního karcinomu do skeletu z důvodu současně přítomného algického syndromu krční páteře,“ upřesňuje dále MUDr. Pavel Širůček.
„Po aplikaci 700 MBq 99mTc-oxidronátu (přípravek Technescan-HDP ) byla za 2 hodiny provedena celotělová scintigrafie skeletu na dvoudetektorové kameře E.CAM. Výsledkem vyšetření byl nález zvýšené osteoblastické aktivity patrné symetricky s maximem v okolí kolenních, ramenních a loketních kloubů a nad talokrurálními klouby. Nález odpovídal paraneoplastické hypertrofické osteoartopatii při malobuněčném plicním karcinomu,“ doplnil závěrem k dané kazuistice MUDr. Pavel Širůček z Fakultní nemocnice Ostrava, Klinika nukleární medicíny.
__
Použité zdroje:
MUDr. V. Škrabánková (2023). Hypertrofická plicní osteoartropatie. Priznaky-projevy.cz. Link
MUDr. Z. Mlčoch (2023). Jak se projevuje hypertrofická plicní osteoartropatie. Zbynekmlcoch.cz. Link
MUDr. P. Širůček (2010) z Fakultní nemocnice Ostrava, Klinika nukleární medicíny. Link