Článek
„Zhoubné nádory slinivky břišní (pankreatu) patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění. Je to zejména kvůli pozdní diagnostice. Ročně je v České republice diagnostikováno přes 2 000 nádorů slinivky břišní. Nejčastější výskyt je ve věku 60 až 80 let. Slinivka je žláza umístěná v břišní dutině mezi žaludkem a páteří. Kromě inzulínu a dalších hormonů, vytváří také pankreatické šťávy, které pomáhají trávit potravu. Většina nádorů slinivky vzniká v kanálcích, jimiž prochází pankreatické šťávy,“ uvádí v úvodu k danému onemocnění Masarykův onkologický ústav.
Rakovina slinivky břišní je jedním z nejzávažnějších a nejagresivnějších typů rakoviny. Kvůli své tendenci k asymptomatickému průběhu v raných stádiích a obtížnosti včasné diagnózy patří mezi onemocnění s jednou z nejnižších pětiletých přežití. Tento článek nabízí komplexní pohled na onemocnění, včetně jeho příznaků, příčin, diagnostických metod, léčebných postupů a rizik, s cílem informovat jak laickou, tak odbornou veřejnost.
„Slinivka břišní (pankreas) je žláza v břišní dutině mezi žaludkem a páteří, kterou obklopují játra, střeva a další orgány. Leží v blízkosti hlavních tepen a žil v břiše, měří cca 15 cm, tvar listu tvoří 3 části – nejširší je hlava, střední tělo a nejužší ocas,“ uvádí lékaři z kliniky EUC.
„Slinivka hraje zásadní roli v procesu trávení a metabolické přeměny. Produkuje nejen pankreatické šťávy s enzymy pro rozkládání potravy ve střevě, ale také důležité hormony, které plynou do krevního oběhu a pomáhají tělu využít či uchovat energii získanou z potravy. Nejznámější z těchto hormonů je inzulín. Ten pomáhá regulovat množství cukru v krvi, tudíž zodpovídá za přísun glukózy z krve do buněk. Trávicí enzymy a hormony produkované ve slinivce putují ze slinivky do dvanáctníku pankreatickým vývodem. Část slinivky produkující hormony se nazývá endokrinní slinivka, část produkující trávicí enzymy exokrinní slinivka,“ dodávají odborníci na webu euc.cz.
O nemoci
Rakovina slinivky břišní začíná, když se v tkáni slinivky (pankreatu) začnou nekontrolovaně množit nádorové buňky. Tento orgán, umístěný za žaludkem, hraje klíčovou roli v trávení tím, že produkuje enzymy pomáhající rozkládat potravu a hormony regulující hladinu cukru v krvi.
Rakovina slinivky patří mezi nejzhoubnější nádory zažívacího ústrojí – je 2. nejčastějším nádorem trávicí trubice po nádoru tlustého střeva, 4. nejčastější příčinou úmrtí nemocných se zhoubnými nádory a její výskyt stále stoupá. Mívá rychlý průběh a častěji se objevuje u mužů. Průměrný věk diagnózy je zde 71 let u mužů a 75 let u žen. Rakovina slinivky u mladých lidí je spíše vzácnější, říká MUDr. Lenka Bambasová, klinický onkolog z EUC Kliniky.
Přes veškeré pokroky moderní medicíny je prognóza rakoviny slinivky velmi špatná a průměrná doba přežití od stanovení diagnózy dosahuje jen 8 měsíců. Velmi častým důvodem úmrtí je zde pozdní stanovení diagnózy – 90 % nádorů bývá odhaleno v již pokročilém stadiu, tedy s velmi omezenými možnostmi léčby.
„Radikální operace pro skutečné vyléčení je přitom možná jen u 2 až 5 % nemocných a onkologická léčba (radioterapie, ozařování a chemoterapie, léčba cytostatiky) nepřinesla dosud významně delší přežívání nemocných,“ vysvětluje lékařka, jenž dodává, že lékaři – obecně rozlišují tyto 2 typy nádorů:
· Exokrinní nádory – cca 95 % nádorů vzniká v exokrinní epiteliální tkáni slinivky (s vývodem na povrch), konkrétně v kanálcích, jimiž prochází pankreatické šťávy. Asi v 80 % případů se jedná o nejagresivnější typ karcinomu slinivky, tzv. duktální adenokarcinom.
· Neuroendokrinní nádory – tvoří 1 % ze všech rakovin pankreatu. Mohou být zhoubné i nezhoubné, což lékaři často zjišťují až tehdy, kdy se nádor již rozšířil mimo slinivku. Nádory se tedy mohou tvořit též v endokrinní slinivce, jsou však vzácnější a mívají méně agresivní průběh.
Stadia rakoviny slinivky
· Stadium 0 – postižena je 1 vrstva buněk slinivky, nádor se nešíří.
· Stadium 1A – nádor je velký do 2 cm, nešíří se.
· Stadium 1B – nádor je větší než 2 cm, nešíří se.
· Stadium 2A – nádor prorůstá ze slinivky, zatím nezasáhl uzliny, tepny a žíly.
· Stadium 2B – nádor prorůstá ven, šíří se do uzlin, ale nezasáhl tepny a žíly.
· Stadium 3 – nádor se šíří do uzlin, tepen i žil, ale nemetastazuje.
· Stadium 4 – terminální stadium, nádor tvoří metastáze i ve vzdálených částech těla.
Příznaky
Příznaky rakoviny slinivky často zahrnují bolest břicha, žloutenku, nevysvětlitelnou ztrátu hmotnosti, světlou stolici, tmavou moč a svědění kůže. Tyto symptomy se však obvykle objevují až v pokročilých stadiích, což komplikuje ranou diagnostiku.
Pokud se u vás objevila jedna z následujících potíží, nemusí se jednat o zhoubný nádor slinivky, ale měli byste navštívit lékaře:
- bolest v horní části břicha nebo v zádech,
- hubnutí,
- žloutenka - zežloutnutí očního bělma, kůže a ztmavnutí moči,
- nechutenství,
- nevolnost a zvracení,
- mastné průjmovité stolice,
- slabost.
Příčiny a rizikové faktory
Přesné příčiny rakoviny slinivky nejsou známy, ale několik faktorů zvyšuje riziko jejího vzniku, včetně kouření, obezity, chronické pankreatitidy, diabetes a rodinné historie onemocnění.
Dle zveřejněných informací Masarykova onkologického ústavu, zhoubný nádor slinivky břišní častěji postihuje osoby, které:
- mají v rodině výskyt nádorů slinivky,
- kouří,
- mají cukrovku,
- trpní chronickým zánětem slinivky,
- jsou obézní.
Diagnostika
Diagnostické metody zahrnují krevní testy, ultrazvuk, CT, MRI a biopsii. Důležitou roli hraje endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie (ERCP), která umožňuje lékařům prohlédnout kanály slinivky břišní a žlučníku.
Léčba
Léčba závisí na stadiu a rozsahu onemocnění a zahrnuje chirurgický zákrok, chemoterapii, radioterapii a cílenou terapii. Chirurgický zákrok je často jedinou možností vyléčení, ale je možný jen u malého procenta pacientů, u kterých byl nádor diagnostikován v raném stadiu.
Chemoterapie
Chemoterapie hraje klíčovou roli ve snižování rizika návratu onemocnění po chirurgickém odstranění nádoru a je standardní léčbou pro pokročilé stádia rakoviny slinivky. Léčebné režimy mohou zahrnovat jednu nebo kombinaci léků.
Význam včasného záchytu
Včasná diagnostika zvyšuje šance na úspěšnou léčbu, což zdůrazňuje důležitost pozornosti k příznakům a rizikovým faktorům.
Názory českých odborníků
Čeští lékaři a onkologové zdůrazňují význam prevence, včetně zdravého životního stylu a pravidelných lékařských prohlídek, a vyzdvihují pokroky v léčbě, které nabízejí naději pacientům.