Článek
Důležité je hlavně to, abychom se drželi několika pravidel. Pojďme se na ně podívat.
Zaznamenáváme nejvyšší počet ptáků, které vidíme v jednu chvíli
Malý tip: ptáky lze snadno naučit létat na jedno místo. Na zahradě jim tak můžeme týden před sčítáním nabídnout vybrané dobroty, které je přilákají. Výborně fungují výrobky z loje, které kromě sýkorek chutnají i brhlíkům a strakapoudům. Během hodinového sčítání pak zapisujeme nejvyšší počet ptáků, který vidíme v jeden okamžik. Počítáme veškeré opeřence, které v okolí spatříme – nemusí být přímo na krmítku nebo na zahradě, stačí třeba i přelet. Naopak se nenecháme zlákat zvukovými projevy, ač třeba ptáky podle hlasu bezpečně poznáme. Ptačí hodinka je založena na pozorování.
Postup sčítání je jednoduchý a vysvětluje ho příklad: začneme sčítat ve 13:00. Ve 13:10 spatříme 6 mlynaříků, ve 13:44 11 mlynaříků a ve 13:50 9 mlynaříků. Do formuláře zapíšeme jako finální počet 11 mlynaříků.
Samozřejmě se může stát, že zrovna během těch tří dní, kdy Ptačí hodinka probíhá, nespatříme v okolí ani peříčko. Je to sice mrzuté, ale i tak bychom měli hlášení odeslat. I informace o tom, že se žádný pták neukázal, je pro ornitology cenný poznatek, se kterým budou pracovat.
Proč se u sčítání nemůžeme procházet?
Ptačí hodinky se lze zúčastnit mnoha způsoby – pozorovat na zahradě, sedět na balkoně, ale třeba i v parku nebo uprostřed divoké přírody. Není třeba přešlapovat přímo u krmítka: i v lese a u rybníků můžeme zaznamenat různé zajímavé druhy. Důležité je, abychom na vybraném místě setrvali celých 60 minut. Jen tak budeme mít jistotu, že nezaznamenáme některé ptáky dvakrát. Proto nesčítáme na procházce.
Pokud váháme nad tím, na kterém místě chceme sčítat, je tu dobrá zpráva. Můžeme zvolit více lokalit a za víkend odeslat více pozorování. Nezradíme tak krmítko na zahradě, a zároveň zaznamenáme zajímavé druhy v ptačí rezervaci.
Jak hlášení správně odeslat?
Česká společnost ornitologická má na stránkách projektu jednoduchý elektronický sčítací formulář, který se zprovozní v den sčítání. Stačí si ho proto otevřít v mobilu, odstartovat sčítání a pak už jen zapisovat jednotlivé ptačí druhy. Formulář sám odpočítá 60 minut – a jakmile je hotovo, jednoduše vyplníme naše kontaktní údaje, lokalitu, kde jsme pozorovali a vše odešleme. Sčítat samozřejmě můžeme i s papírem v ruce, na který si děláme poznámky. Pozorování ale stejně posíláme elektronicky prostřednictvím formuláře, a to nejpozději v neděli 19. ledna.
Vyrazili jsme do přírody ve skupině a ptákům se věnujeme společně? Pamatujme na to, že by mělo za celou partu nebo rodinu odejít jediné hlášení, jinak by to výsledek zkreslilo.
Co vy, chystáte se zúčastnit Ptačí hodinky?