Článek
Na konci podzimu je opravdu nejvyšší čas zkontrolovat a vyčistit pověšené budky. Prodloužíme jim životnost a vyhozením původního hnízda připravíme vhodné podmínky pro další rozmnožovací období. Pozor, čištění neodkládejme. Už uhodily první mrazy a ptáci budky s oblibou používají jako úkryt před sněhem a nízkými teplotami. Najít vhodný okamžik na jaře je rovněž těžké, mohli bychom narušit už probíhající hnízdění.
A proč je vlastně třeba odstranit staré hnízdo? Je to jednoduché. Opeřenci si každý rok, někteří dokonce pro každou snůšku, staví nové hnízdo. Pokud bychom budku pravidelně nevyklízeli, byla by brzy zaplněna a tím pádem nefunkční. Takhle ji navíc můžeme zbavit různých parazitů a zvýšit úspěšnost dalšího hnízdění. A když už ptačí domek čistíme, je důležité udělat to správně.
Jak postupovat při čištění?
Při úklidu budky je zásadní držet se tří pravidel: odstranění nečistot, dezinfekce a vysušení. Pomohou nám k tomu i nástroje na čištění budek a krmítek, různé škrabky a podobně.
V prvním kroku budku sundáme. Pokud si chceme být jisti, že už není osídlená, nějaký čas ji předtím pozorujme, nebo počkejme na pokročilejší podzim, kdy už ptáci rozhodně nehnízdí. Budku otevřeme a opatrně odstraníme staré hnízdo. Buďme připraveni i na případná překvapení – místo ptačího hnízda můžeme najít obydlí úplně jiných živočichů. S oblibou je používají třeba plši nebo sršni. Buďme opatrní a nezraňme pavouky a hmyz, kteří se v travách a mechu chystali zimovat. A také počítejme s tím, že nás může čekat smutný nález – mrtvolky mláďat, která v budce uhynula.
Samotné hnízdo opatrně odstraníme a následně budku zbavíme hrubších nečistot. Seškrábneme zbytky trusu, mechu a bláta, ostrým dlátkem dosáhneme na nečistoty v rozích.
Další postup spočívá v dezinfekci. Pozor, měla by být bezpečná pro kontakt se živočichy a neškodit přírodě ani jinak. Budku dezinfikujeme. Poté, co skončí doba působení, můžeme budku prolít vroucí vodou. V nouzi postačí, pokud očištěnou budku vystříkáme octem a také prolejeme vroucí vodou.
Budku na strom nevěsíme hned. Musíme ji nechat pořádně proschnout – ideální je ponechat ji otevřenou v místnosti či prostoru, kde není vlhko, ale hýbe se zde vzduch. Po použití octa navíc hezky vyčichne. Pak už budku pověsíme zpátky na původní místo. Je připravena být útočištěm před sněhem i mrazem i pro další hnízdní sezónu.
Je budka rozbitá? Nahraďme ji novou
Při prohlídce buďme kritičtí k tomu, v jakém celkovém stavu se budka nachází. Šrámy a vzhledové nedokonalosti vůbec nejsou na škodu, podstatné ale je, aby budka fungovala a bezpečně plnila svůj účel. Je na boku prasklá? Zatéká do ní? Nedrží dobře na místě určení? Rozkloval a rozšířil vletový otvor strakapoud, který se pokoušel vytáhnout z hnízda mláďata? Pokud už budka dosloužila, poohlédneme se po jiné.