Článek
Nezávislá skupina vědkyň a vědců z českých i zahraničních výzkumných institucí odpovídá na vaše dotazy. Některé odpovědi pak sdílí i na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram, Threads a zde na Médiu.
Dotaz
Mám naprosto stěžejní otázku pro vědce. Chápu, jak pavouk dělá pavučinu. Jak ale natáhne to první vlákno mezi dva keře? Obejde to po zemi a celou dobu za sebou táhne vlákno, který natahuje a zase zkracuje cestou? Vystřelí vlákno na druhou stranu, třeba metr daleko? Skočí? S prvním vláknem je to už dál jasný.
Minutová odpověď
- Pavouk první vlákno pustí po větru a čeká, až se zachytí.
- Nejznámějšími pavouky s takovými sítěmi jsou zástupci čeledi křižákovitých.
Odpověď
Odpověď na tuto zajímavou a stěžejní otázku je vlastně strašně jednoduchá. Nejznámější pavouci, kteří si staví relativně velké dvourozměrné sítě v prostoru mezi dvěma pevnými body, jsou zástupci čeledi křižákovitých (Araneidae).
Patří mezi ně např. náš křižák obecný (Araneus diadematus), v poslední době rychle se šířící křižák pruhovaný (Argiope bruennichi), nebo velcí pavouci rodu Nephila, jejichž sítě mohou mít v průměru i několik metrů.
První natažené vlákno se stane horním rámem celé sítě a pavouk ho natáhne tak, že vypouští vlákno po větru, dokud se někde nezachytí. Tento proces se podařilo zachytit na přiloženém videu z dílny dokumentaristů BBC.
Pro Zeptej se vědce odpovídal Ondra
Mgr. Ondřej Kouklík, Katedra zoologie, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Video BBC: https://www.youtube.com/watch?v=gSwvH6YhqIM
Zdroje
- Kůrka et al., 2015, Pavouci České republiky, Academia
Zeptej se vědce
Projekt Zeptej se vědce se snaží zprostředkovat kontakt mezi vědeckou a nevědeckou veřejností. Máte-li na vědce nějaký dotaz, zeptejte se nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu. Líbí se vám naše příspěvky? Budeme rádi, když podpoříte naši činnost: darujme.cz/projekt/1209422
