Hlavní obsah
Věda

Jaký zubní kartáček používat? A co ty elektrické?

Foto: Goby, Unsplash

Optimální zubní kartáček (dotaz č. 862)

Znáte to z dětství, že: po Večerníčku vyčistit zuby a spát! Ale čím ty zuby vyčistit, aby byly jako perličky? Tak na to se dnes podíváme s Verčou. A vy se na to podívejte se svým zubařem.

Článek

Nezávislá skupina vědkyň a vědců z českých i zahraničních výzkumných institucí odpovídá na vaše dotazy. Některé odpovědi pak sdílí i na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram, Threads a zde na Médiu.

Dotaz

Poznáte to – deväť z desiatich zubných lekárov odporúča. Mňa by zaujímalo, čo odporúčate Vy. Zubné kefky môžu byť rôznej tvrdosti, elektrické sú rotačné a sonické. A tu je môj dotaz: akú kefku je dobre použiť, keď sa ešte len dieťa učí, ako sa s kefkou narába, akú použiť pri trvalých zdravých zuboch a akú použiť, keď zuby už „nie sú to, čo bývali“.

Minutová odpověď

  • Sonický zubní kartáček je účinnější při redukci zubního plaku a zánětu dásní v porovnání s manuálním zubním kartáčkem.
  • Nebylo prokázáno, že by některá konstrukce zubního kartáčku byla vhodnější.
  • Výběr techniky čištění zubů by, stejně jako u zubního kartáčku a dalších pomůcek, měl provádět odborník dle aktuálních potřeb pacienta.

Odpověď

Dva druhy elektrických zubních kartáčků

Elektrické zubní kartáčky dělíme na sonické a oscilačně-rotační. Sonické zubní kartáčky vibrují, a to rychlostí 24–40 tisíc pohybů za minutu. U těchto kartáčků se zuby čistí tak, že dochází k rozbití zubního plaku na povrchu zubu a následně je tento plak odstraněn pryč ze zubu, takže dochází k čištění i špatně přístupných míst. Vzhledem k tomu, že kartáček vibruje, tak se pak tekutiny a zubní pasta dostávají mezi zuby a dásně. Tudíž díky dynamice těchto tekutin dochází i k čištění mezizubních prostor.

Rotačně-oscilační zubní kartáčky se pohybují (rotují) rychlostí až 8800 pohybů za minutu. Výhoda rotačně-oscilačních zubních kartáčků je v tom, že při čištění jsou zuby vystaveny nižšímu tlaku [1]. Studie, která se zabývala jejich porovnáním, došla k závěru, že se tyto dva typy elektrických zubních kartáčků nijak neliší ve schopnosti odstraňovat zubní plak [2].

Co říkají studie?

Marketing sonických kartáčků zmiňuje studie, které opravdu existují. Studie dle Re a kolektivu autorů uvádí, že při jednorázovém použití sonického kartáčku došlo k větší redukci zubního plaku v porovnání s použitím manuálního zubního kartáčku. Je nutno také podotknout, že efektivita manuálního kartáčku je značně ovlivněna manuální zručností a dovedností uživatele [3].

Studie Zimmera a kolektivu autorů došla ke stejnému závěru ohledně redukce zubního plaku a sonický kartáček určili i jako účinnější v prevenci vzniku zánětu dásní [4]. Při čištění zubů si zuby vlastně drhneme, abychom odstranili zubní plak a zbytky jídla. U manuálních zubních kartáčků dochází k větší abrazi (odření) dásní v porovnání s kartáčky elektrickými [5].

Manuální zubní kartáčky

Co se týče manuálních zubních kartáčků, tak i mezi nimi jsou rozdíly, stejně tak v metodách použití. Pokud se podíváme na kartáček z boku, tak můžeme nalézt čtyři základní boční profily: konkávní (vydutý), konvexní (vypouklý), plochý a víceúrovňový (zvlněný nebo vroubkovaný).

Konkávní tvar kartáčku může být vhodnější při čištění frontální plochy zubů (to je tam, kde se nám zuby zevnitř dotýkají rtů či tváří), naopak konvexní tvary se jeví jako užitečnější při čištění linguálních ploch (to je tam, kde se zuby setkávají s jazykem). Zubní kartáčky mají také různý tvar štětin (průměr, struktura, střih). Lepší se jeví štětiny, které se ke špičce zužují, jsou zpeřené (jednotlivé štětiny jsou rozvětvené), či mají kosočtvercový průřez, při porovnání se štětinami, které jsou standardně kulaté.

Dále bylo prokázáno, že jsou nylonové štětiny vhodnější než ty přírodní [5]. Co se týče tvrdosti štětin, kterou výrobci zubních kartáčků uvádějí, tak se mi nepodařilo najít nějakou standardizovanou škálu tvrdosti. Čili je nejlepší si zubní kartáček dle jeho tvrdosti vybrat na základě osobních potřeb.

Rukojeť je také důležitá

Není překvapivé, že i rukojeť má vliv na čištění zubů. Hlavními faktory jsou konstrukce a délka rukojeti, které zajišťují pohodlí a poddajnost při čištění zubů, což přispívá ke zlepšení kvality čištění zubů. Toto je vhodné zajistit například u dětí, protože ještě nemají dostatečně vyvinutou jemnou motoriku. Avšak nebylo prokázáno, že by některá konstrukce zubního kartáčku byla účinnější než jiná [5].

Čištění zubů není ovlivněno jen typem a tvarem kartáčku, ale také tím, jak si zuby čistíme. Existují totiž různé techniky čištění zubů zubním kartáčkem. Zásadní vliv na výsledek čištění zubů má i použití dalších pomůcek, kam řadíme například jednosvazkové kartáčky či mezizubní kartáčky. Výběr techniky čištění zubů, stejně jako zubního kartáčku a dalších pomůcek, by měl provádět odborník (zubní lékař/ka či dentální hygienik/stka) na základě vyšetření pacienta [6].

Poraďte se s odborníky

Proč je tak důležité konzultovat výběr kartáčku a pomůcek s odborníkem? Důležitou roli hraje také stav zubů (citlivé krčky, aktivní kazy, přítomnost výplní, zubních korunek, zubních můstků, implantátů, snímatelných náhrad atd.). A stav parodontu (zánět dásní, biotyp měkkých tkání, odhalené krčky, parodontální choboty, odhalené kořeny zubů atd.).

Odborník vám tedy poradí, jak a čím si máte zuby čistit přímo vy. Studie naznačují, že nejde vyvodit nějaký konkrétní závěr týkající se doporučení k jednoznačné výhodnosti některé z variant zubního kartáčku [7] nebo některé konkrétní techniky čištění zubů [8].

Zubní kartáček pro děti

Co se týče výběru zubního kartáčku pro děti, tak je vhodné dodržet následující kritéria: kartáček by měl být malý, aby se vešel do dětských úst, čisticí část zubního kartáčku by měla být sešikmená, aby se děti dostaly i k hůře přístupným místům, kartáček by také měl být dostatečně flexibilní, aby nedocházelo k přílišnému tlaku a tím k poškození dásní, a mít širokou rukojeť, aby se dětem kartáček lépe držel.

Pokud by děti chtěly používat elektrické zubní kartáčky, tak se dají koupit menší hlavice, které jsou pro ně vhodnější než ty standardní [9]. Existují dokonce studie, například od Seung-Chul a kolektivu autorů, které se zaměřují na děti. Studie došla k závěru, že použití sonických zubních kartáčků může přispět k vyšší redukci plaku a zlepšení stavu orální hygieny [10], avšak i u dětských pacientů je nutné provést profesionální instruktáž a nácvik použití kartáčku s pacientem [11].

Může při používání elektrického kartáčku vypadnout plomba?

Hledala jsem, jaké jsou možnosti vypadnutí plomby při použití elektrického zubního kartáčku, ale nepodařilo se mi najít studii, která by se na toto téma zaměřovala. Podařilo se mi ale najít několik diskuzí a většinou se diskutující shodují, že při použití elektrického zubního kartáčku plomba vypadnout nemůže.

Pokud se vám toto stalo, tak je podle mě vhodné problém konzultovat se zubním lékařem. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že elektrické zubní kartáčky jsou designované tak, aby byly bezpečné a zároveň účinné. Obecně lze ale říci, že vyjma provizorních výplní (plomb) a provizorně fixovaných protetických prací (korunek a můstků) musí stomatologické výrobky odolat působení mechanické zátěže spojené s čištěním zubů, včetně sonického zubního kartáčku [12].

Závěr

Závěrem bych ráda shrnula, že pokud chceme najít odpověď, který kartáček, pomůcka či technika jsou nejlepší, tak je opravdu nutné zvážit stav pacienta. Po domluvě s odborníkem existují i možnosti zaškolení v použití pomůcek, které již běžně používáte, jelikož cílem je samozřejmě maximální mechanická redukce plaku bez poškození tvrdých nebo měkkých tkání.

Pro Zeptej se vědce odpovídala Veronika

Ing. Veronika Vetýšková, Ph.D., Ústav organické chemie a biochemie AV ČR v. v. i.

Odpověď editovali Hedvika Šimková a Luděk Vašta

Zdroje

[1] https://www.ordolife.com/blogs/ordo-life/rotating-oscillating-electric-toothbrush-vs-sonic-toothbrush

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8694983/

[3] https://www.researchgate.net/profile/Dino-Re/publication/273178065_Is_a_new_sonic_toothbrush_more_effective_in_plaque_removal_than_a_manual_toothbrush/links/54fb00200cf20b0d2cb8abcd/Is-a-new-sonic-toothbrush-more-effective-in-plaque-removal-than-a-manual-toothbrush.pdf

[4] https://europepmc.org/article/med/11460290

[5] BARUAH, Kaveri, et al. A review on toothbrushes and tooth brushing methods. International Journal of Pharmaceutical Science Invention, 2017, 6.5: 29-38.

[6] https://www.mdpi.com/1648-9144/58/4/537

[7] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jcpe.13275

[8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7018473/

[9] STERLING, Evelina Weidman; BEST-BOSS, Angie. Your Child's Teeth: A Complete Guide for Parents. JHU Press, 2013.

[10] http://www.ijcpd.org/journal/view.html?volume=15&number=1&spage=33&year=2019

[11] Bugaiev, V., Hrybyniuk, V., & Kuzina, V. (2020). Dynamic of hygienic status in children, who have changed the manual toothbrush to a sonic one.

[12] https://edj.journals.ekb.eg/article_253199.html

Anketa

Jaký máte zubní kartáček?
Manuální (klasický).
53,6 %
Elektrický.
43,3 %
Používám něco jiného (např. ústní sprchu).
2,1 %
Zuby si nečistím.
1 %
Celkem hlasovalo 97 čtenářů.

Zeptej se vědce

Projekt Zeptej se vědce se snaží zprostředkovat kontakt mezi vědeckou a nevědeckou veřejností. Máte-li na vědce nějaký dotaz, zeptejte se nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu. Líbí se vám naše příspěvky? Budeme rádi, když podpoříte naši činnost: darujme.cz/projekt/1209422

Foto: Zeptej se vědce!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz