Hlavní obsah
Zdraví

Je olejový výplach úst opravdu léčivý?

Foto: wirestock, Freepik

Olejový výplach úst (dotaz č. 600)

Olej prý není dobrý jenom v kuchyni, říká alternativní medicína. Verča nám zase poví, co o tom říká věda.

Článek

Nezávislá skupina vědkyň a vědců z českých i zahraničních výzkumných institucí odpovídá na vaše dotazy. Některé odpovědi pak sdílí i na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram, Threads a zde na Médiu.

Dotaz

Chci se zeptat, jestli jsou pravdivé informace o léčivém působení tzv. olejového výplachu úst.

Minutová odpověď

  • Olejový výplach úst je metoda alternativní medicíny. Při výplachu úst pomocí oleje by měly být navázány „škodlivé látky“ na olej a po vyplivnutí by se jich mělo tělo „zbavit“.
  • Doposud nebyla provedena žádná studie, která by opravdu potvrzovala pozitivní účinky této metody na lidské zdraví.

Odpověď

Olejový výplach úst (některými nazýván „mlgání“) je jednou z procedur alternativní medicíny, konkrétně se řadí do metod ájurvédy. Principiálně se jedná o to, že si člověk vloží do úst polévkovou lžíci oleje (například sezamového, olivového, slunečnicového či kokosového) a olej ponechá v ústech 15–20 minut, přičemž si olejem v ústech vyplachuje ústní dutinu. Olej by na sebe měl navázat škodlivé látky, kterých bychom se po vyplivnutí oleje měli zbavit.

Mechanismus účinku prozatím nebyl vysvětlen, avšak některé zdroje uvádějí, že by se mělo jednat o alkalickou hydrolýzu tuků, tedy zmýdelňování [1], díky čemuž by měl mít olej čistící vlastnosti. Ač existují ministudie o efektu olejového výplachu kokosovým olejem například v dentální hygieně, doposud nebyla publikována studie, která by skutečně prokázala vliv této metody na zlepšení zdraví.

Naopak bylo prokázáno několik případů, kdy tato metoda vedla k negativním dopadům na lidské zdraví. Jednalo se o lipoidní pneumonii (zánět plic způsobený vdechnutím tukových částic) či o žaludeční nevolnost, avšak i tyto vedlejší účinky by bylo třeba podrobit dalšímu výzkumu [2].

Pro Zeptej se vědce odpovídala Veronika

Ing. Veronika Vetýšková, Ph.D., Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Odbornou recenzi poskytla Mgr. Markéta Pelantová, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, BIOCEV

Odpověď editovala Ing. Kristýna Kantnerová, Dr. sc. ETH Zürich , University of Colorado Boulder, Geological Sciences & Institute of Arctic and Alpine Research

Zdroje

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29085271/

[2] https://doi.org/10.1038/sj.bdj.2018.281

Zeptej se vědce

Projekt Zeptej se vědce se snaží zprostředkovat kontakt mezi vědeckou a nevědeckou veřejností. Máte-li na vědce nějaký dotaz, zeptejte se nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu. Líbí se vám naše příspěvky? Budeme rádi, když podpoříte naši činnost: darujme.cz/projekt/1209422

Foto: Zeptej se vědce!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz