Článek
Nezávislá skupina vědkyň a vědců z českých i zahraničních výzkumných institucí odpovídá na vaše dotazy. Některé odpovědi pak sdílí i na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram, Threads a zde na Médiu.
Dotaz
Zajímalo by mě, zda má automobilová doprava, konkrétně „srážka hmyzu s autem“, nějaký vliv na snižující se počet hmyzu?
Minutová odpověď
- Srážky s vozidly mají každoročně na svědomí miliardy jedinců hmyzu.
- Nicméně jako hlavní viníci úbytku hmyzu jsou označovány insekticidy, klimatická změna, znečištění, intenzivní zemědělství a hlavně úbytek vhodných lokalit pro vývoj hmyzu.
- Automobilová doprava má na množství hmyzu „pouze“ lokální, nikoliv celosvětový efekt.
Odpověď
Úmrtí hmyzu následkem srážky s autem je podle některých studií potenciálně důležitou, avšak do jisté míry nedoceněnou příčinou celosvětového úbytku hmyzu.
Čelní sklo jako indikátor
V celosvětovém měřítku máme asi 40 milionů kilometrů silnic, na kterých vlivem srážky s vozidlem každoročně zahyne několik miliard hmyzích jedinců, avšak ani tak není ještě zcela prokázáno, že zrovna tento faktor patří mezi ty opravdu důležité příčiny úbytku hmyzu.
Několik studií ale prokázalo, že lokálně se může početnost jedinců v populaci nebo druhové zastoupení hmyzu snižovat se zvyšující se intenzitou automobilové dopravy [1].
Kromě toho automobilová doprava je sama jeden z nejviditelnějších indikátorů úbytku hmyzu v krajině, a to i pro laickou veřejnost – dříve měl člověk při jízdě krajinou pořád znečištěné čelní sklo od hmyzu. V současnosti ani během vrcholné sezóny výskytu na čelním skle tolik hmyzu neskončí.
Hlavní viníci úbytku hmyzu
Mezi hlavní viníky úbytku hmyzu patří pesticidy, tedy přípravky k hubení rostlin, které jsou používané v zemědělství, domácnostech, ale třeba i městskými službami, a obecně k němu přispívá i zvyšování zemědělské výroby, rozšiřování měst, úbytek přirozených stanovišť hmyzu (např. pastvin) často související se zalesňováním [2]. Na druhou stranu druhy žijící v tropických lesích zase ohrožuje odlesňování a požáry.
Dalšími celosvětovými viníky jsou choroby hmyzu, znečištění vodních toků, jezer a rybníků, znečištění ovzduší (průmyslem, ale třeba také právě automobilovou dopravou) či klimatická změna [3].
Významnost úmrtnosti hmyzu způsobené srážkou s automobilem se u jednotlivých řádů hmyzu liší. Například u motýlů (denních i nočních) je smrt způsobená autem ve srovnání s jinými příčinami úmrtí zástupců tohoto řádu nevýznamná [4].
Obecně však mezi vědci panuje shoda, že vliv srážek s autem na hmyzí populace vyžaduje dlouhodobé pozorování [5].
Nejen srážky s auty
Na druhou stranu je důležité si uvědomit, že hmyz neohrožují pouze srážky s auty, ale i jiné faktory spojené s automobilovou dopravou, jako je znečištění například výfukovými plyny nebo posypovými solemi, stavby silnic a parkovišť či samotné silnice, které některé druhy hmyzu mohou vnímat jako bariéry [5].
Pro Zeptej se vědce odpovídal Matěj
Ing. Matěj Novák, Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.
Odbornou recenzi poskytl: Mgr. Ondra Kouklík, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Odpověď editovali: Hedvika Šimková, Luděk Vašta, Ing. Kristýna Kantnerová, Dr. sc. ETH Zürich, University of Colorado Boulder, Geological Sciences & Institute of Arctic and Alpine Research
Zdroje
[1] https://doi.org/10.1111/icad.12300
[2] Holý, K., Skuhrovec, J., Saska, P., & Papoušek, Z. (2020). Pokles diverzity hmyzu v zemědělské krajině a možnosti jejího zvýšení. Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.
[3] https://doi.org/10.1016/j.biocon.2019.01.020
[4] https://doi.org/10.2307/2404501
[5] https://doi.org/10.1007/s10531-014-0831-2
Zeptej se vědce
Projekt Zeptej se vědce se snaží zprostředkovat kontakt mezi vědeckou a nevědeckou veřejností. Máte-li na vědce nějaký dotaz, zeptejte se nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu. Líbí se vám naše příspěvky? Budeme rádi, když podpoříte naši činnost: darujme.cz/projekt/1209422
