Hlavní obsah
Věda a historie

Může být konzumace nealkoholického piva pro dítě nebezpečná?

Foto: carina, Flickr

Nealko pivo u dětí (dotazy č. 857 a 888)

Čekají na nás slovanští věrozvěstové a upálení Jana Husa, příležitost k první prázdninové grilovačce. A masíčko je třeba spláchnout pivíčkem. A co děti? Jana nám dnes vysvětlí, zda si děti mohou dát nealko pivo.

Článek

Nezávislá skupina vědkyň a vědců z českých i zahraničních výzkumných institucí odpovídá na vaše dotazy. Některé odpovědi pak sdílí i na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram, Threads a zde na Médiu.

Dotaz

Již delší dobu pozoruji, že je poměrně běžné, aby děti pily nealkoholická piva. Rodiče argumentují tím, že je to přeci limonáda. Proto bych se chtěla zeptat: Je nealkoholické pivo skutečně něco jako limonáda? Nebo může být konzumace pro dítě nebezpečná?

Minutová odpověď

  • Výzkumy, které by byly realizovány na dětech, v této oblasti chybí, proto jsou výhody a nevýhody konzumace nealkoholického piva zmiňovány vzhledem k dospělé populaci.
  • Ochucené nealkoholické pivo není vhodná varianta jako základ pitného režimu, stále obsahuje malé množství alkoholu a nezanedbatelné množství cukru (stejně jako limonády).
  • Děti by díky podobné chuti mohly dříve a snáze přejít na alkoholickou variantu.
  • Neochucené nealkoholické pivo má i řadu předností, jedná se o obsah vitaminů skupiny B, minerálních látek, či bioaktivních látek s antioxidační aktivitou. Má pravděpodobně také pozitivní vliv na střevní mikrobiotu u dospělých jedinců.

Odpověď

Pravdou je, že konzumace nealkoholického piva je velmi populární, a tak se zvyšuje i nabídka různých druhů a příchutí. Často se tak můžeme setkat s tím, že konzumenty jsou děti a mladiství, kteří nealkoholickým pivem nahrazují jiné tekutiny, především limonády. Pojďme se tedy kouknout, v čem se tyto dvě varianty liší a zda je některá z nich vhodnější.

Nealkoholické pivo může obsahovat alkohol

Dle platné legislativy se považuje za nealkoholické pivo takové, které obsahuje nejvýše 0,5 objemových procent alkoholu (vyhláška č. 248/2018 Sb.). I přesto, že je to malé množství, stále je to alkohol, který v organismu působí prokazatelně negativně [1], přičemž u dětí není stanovena žádná dávka, která by byla považována za bezpečnou.

Jelikož se jedná o děti, je velmi pravděpodobné, že budou preferovat konzumaci ochucených nealkoholických piv, která mimo jiné obsahují srovnatelné množství cukrů jako různé limonády.

V jediné plechovce klasického ochuceného piva najdeme přes 30 g cukrů, což je více než třetina denního referenčního příjmu cukrů u dětí. U jedné plechovky to ale mnohdy nezůstane. Limonády jsou na tom podobně, některé mají obsah cukru ještě vyšší.

Nelze tedy doporučit ani jednu z variant jako vhodnou pro základ pitného režimu. Ten by měla tvořit neochucená pitná voda či neslazené čaje.

Problém – nealkoholické a alkoholické pivo chutnají podobně

Dalším důvodem, proč dětem nenabízet nealkoholická piva, může být fakt, že jejich chuť je podobná pivu alkoholickému. To může potenciálně vést k tomu, že člověk dříve a snáze přejde ke konzumaci alkoholické varianty.

Z japonské studie, která byla realizována formou dotazníkového šetření u dětí základních škol, vyplynulo, že existuje souvislost mezi pitím nealkoholických nápojů (nealkoholického piva a Chūhai) a zájmem o konzumaci jejich alkoholických variant [2].

Je tedy možné, že pokud si na specifickou chuť piva děti navyknou, mohou ji následně i přímo vyžadovat. Tento argument uvádí i řada odborníků, kteří se tématu komplexně věnují na edukativním webu (https://www.nechmeldeti.cz).

Přednosti nealkoholického piva pro dospělé

Nealkoholické pivo může mít pro dospělé jedince jistě i své přednosti, obsahuje řadu vitaminů skupiny B, minerální látky a v neposlední řadě flavonoidy a melanoidiny [3, 4].

Tyto bioaktivní látky vykazují antioxidační aktivitu a v menší studii se ukázalo, že po konzumaci nealkoholického piva se snížily parametry vykazující oxidační stres a zároveň se zvýšila koncentrace antioxidantů v krvi.

To může mít v důsledku protektivní efekt vůči kardiovaskulárním onemocněním [4], což bylo pozorováno i u žen v menopauze, u kterých je obecně riziko kardiovaskulárních onemocnění vyšší [5].

Dále autoři v nedávné studii zjistili, že po umírněné konzumaci nealkoholického piva došlo ke zvýšení diverzity střevních bakterií [6], která je často diskutována v souvislosti s parametry civilizačních chorob [7].

Výsledky ze zmíněné studie [6] tedy naznačují pozitivní efekt konzumace nealkoholického piva na střevní mikrobiotu. Nicméně tyto efekty se u dětí nezkoumaly, takže nemůžeme hodnotit, zda by byly pozorovány i u nich.

Závěr

Na závěr lze tedy shrnout, že u dospělých je nealkoholické neochucené pivo vhodná alternativa limonád či alkoholických nápojů. V rozumné míře může doplňovat základní pitný režim a zároveň dodat benefity v podobě vitaminů skupiny B, minerálních či dalších bioaktivních látek. Stále by ale nemělo jít o základ příjmu tekutin.

U dětí ovšem neexistují relevantní výzkumy a vzhledem k prevenci možných nežádoucích účinků není konzumace nealkoholického piva považována za vhodnou součást jejich pitného režimu.

Pro Zeptej se vědce odpovídala Jana

Mgr. et Ing. Jana Benešová, Přírodovědecká fakulta UK

Odbornou revizi poskytla Mgr. Alena Moudrá, Ph.D., Národní ústav duševního zdraví & Babraham Institute, Cambridge, UK

Odpověď editovali Hedvika Šimková a Luděk Vašta

Zdroje

[1] World Health Organization. Global status report on alcohol and health. 2018.

[2] https://doi.org/10.1248/yakushi.17-00216

[3] http://modern-journals.com/index.php/ijma/article/view/575

[4] https://doi.org/10.1016/j.nut.2008.08.005.

[5] https://doi.org/10.1016/j.nut.2008.08.005.

[6] https://doi.org/10.1016/j.alcohol.2019.05.006.

[7] https://doi.org/10.1007/s00125-021-05464-w

Zeptej se vědce

Projekt Zeptej se vědce se snaží zprostředkovat kontakt mezi vědeckou a nevědeckou veřejností. Máte-li na vědce nějaký dotaz, zeptejte se nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu. Líbí se vám naše příspěvky? Budeme rádi, když podpoříte naši činnost: darujme.cz/projekt/1209422

Foto: Zeptej se vědce!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz