Článek
Nezávislá skupina vědkyň a vědců z českých i zahraničních výzkumných institucí odpovídá na vaše dotazy. Některé odpovědi pak sdílí i na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram, Threads a zde na Médiu.
Dotaz
Zajímalo by mě, proč nejen muži, ale i ženy říhají (krkají) hlasem hlubším, než je jejich vlastní.
Minutová odpověď
- Hlas vzniká vibrací hlasivek a zvuk je pozměňován v rezonančním prostoru hrtanu, úst a vedlejších dutin nosních.
- Říhání je tvořeno rozvibrováním stěny jícnu a hltanu.
- Vznik obou typů zvuku a tedy i jeho charakteristiky jsou odlišné, hlubší zvuk vzniká především z důvodu nižšího napětí stěny hltanu.
Odpověď
Říhání neboli krkání je fyziologický proces odstranění přebytečného vzduchu z žaludku. Hromadění vzduchu v žaludku zvětšuje jeho objem. Tím dojde k aktivaci receptorů v žaludeční stěně a spuštění reflexu vedoucího k uvolnění dolního jícnového svěrače.
Vzduch uniká skrz jícen a horní jícnový svěrač. Právě v tento moment dojde k vyluzení zvuku vibracemi a následným odrazům zvuku [1].
Jak vzniká hlas
Hlas je tvořen v dýchacím ústrojí. Z plic plyne vzduch do hrtanu, kde jsou hlasivky. Ty se rozkmitají a modulují proud vzduchu, který je hnán z plic. Tím dojde ke vzniku akustického signálu. Podle napětí a délky hlasivkových vazů dojde k jejich rozvibrování, což určuje tón hlasu. Ten uniká přes hltan, dutinu ústní, případně nos, ven do prostoru.
V prvním kroku tedy dojde ke tvorbě statického (neměnného) tlaku vzniklého kompresí vzduchu plícemi. Ve druhém kroku dojde k jeho přeměně na akustický signál [2, 3].
Jak vzniká říhání
Při říhání vzduch putuje ze žaludku, oproti tomu při mluvení jsou zdrojem vzduchu plíce. Cesta vzduchu při říhání je tedy delší. Stejně tak oproti řeči je při říhání delší rezonanční trubice, tedy trávicí trubice od žaludku k ústům. Při řeči je rezonanční trubice pouze od hlasivek k ústům.
Jako flétny
Můžeme tento rozdíl přirovnat k rozdílu zvuku vyluzovaného kontrabasovou flétnou, která může být až 185 cm dlouhá a její tón je velmi hluboký. Oproti tomu sopránová flétna je dlouhá jen 32 cm a hraje tónem vysokým.
Pro Zeptej se vědce odpovídala Helena
Mgr. Helena Štrbová, BIOCEV, rodičovská dovolená
Zdroje
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4724007/
[2] https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-94-011-4657-9_3
[3] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9781416024453500546
Anketa
Zeptej se vědce
Projekt Zeptej se vědce se snaží zprostředkovat kontakt mezi vědeckou a nevědeckou veřejností. Máte-li na vědce nějaký dotaz, zeptejte se nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu. Líbí se vám naše příspěvky? Budeme rádi, když podpoříte naši činnost: darujme.cz/projekt/1209422