Hlavní obsah
Rodina a děti

Omezte dětem sociální sítě a raději s nimi cestujte. Ukažte jim realitu

Foto: Stanislav Strnadík, foto uveřejněno se souhlasem autora.

Nenechme si vzít své sny a nenechme vzít sny ani našim dětem. Zapomeňte na sociální sítě a cestujte s  dětmi. Čím více času s nimi strávíte na cestách, tím lépe pro ně.

Článek

Vánoce za dveřmi a místo klidu, pohody, času s blízkými nad svařáčkem nebo grogem se na nás ze všech stran valí informace o nových a nových válkách. Nikdo z nás je nechce a přesto jsme do nich vtahováni. Ne sice přímo na bojištích, ale všude okolo nás je otevřená fronta informačních válek mezi mnoha skupinami zastánců radikálních názorů na vše.

Každý, kdo umí napsat pět vět za sebou se musí vyjadřovat ke všemu a ke všem. Zahlcovat tak sociální sítě všemi těmi zaručenými dezinformacemi, které se po čase ukáží pravdivé nebo pravdami, které se po čase ukáží jako lež. Sociální sítě mají odborníky na vše a ne ledajaké odborníky. Jsou plné odborníků, kteří hned od stolu představí své řešení na vše. Vše dokáží vyřešit, od války na Ukrajině přes sestavení státního rozpočtu až po dodávku jogurtů do místní školní jídelny.

Nakonec místo kontaktu s blízkými a možnosti být stále ve spojení nám vzali tito bojovníci za něco, čemu vůbec, ale vůbec nerozumí další užitečnou věc. Každý jeden den zablokuji několik pochybných profilů, kteří postnou svůj nikým nevyžádaný názor do nějaké skupiny ve které jsem a která je zaměřená např. na cestování, ezoteriku, zdraví nebo životní styl. Společnost je otrávená vzájemným napadáním se na sítích, urážením se nebo šikanováním, kterého jsme den co den svědky na sítích ve větší či menší míře.

Není tedy divu, že se vlády některých států začaly tímto škodlivým vlivem zabývat a začaly tím, že omezily věk uživatelů. Začalo se u dětí, které jsou velice ovlivnitelné a tak se v některých zemích jako žáci základních škol na sociální sítě nedostanete. Přístup nezletilých na sociální sítě upravuje Zákon o zpracování osobních údajů. Platí od roku 2019 a uvádí se v něm, že dítě je způsobilé samostatně používat sociální sítě dovršením patnácti let. Před tímto věkem musí souhlas vyjádřit zákonný zástupce dítěte - rodič nebo poručník. Český zákon je přísnější než samotné platformy, jako jsou Facebook, TikTok, Instagram, Snapchat či Youtube, kde provozovatelé služeb věkovou hranici ustanovili na třináct let.

Děti tento zákon obcházejí a rodiče ani netuší, že jejich děti chodí na sítě, kde jsou krvavé záběry z válečných front, tragických nehod, kde se nacházejí reklamy na porno kanály nebo na stránky propagující drogy. Není tedy divu, že do informačních bojů okolo politiky, LGBT, rasizmu, drog nebo nebezpečných her jsou vtahovány i jejich děti. Takový rodič se pak nestačí divit, kdo ovlivňuje výchovu potomka nebo potomků. Děti jsou na sociálních sítích nejzranitelnější skupinou a pokud přijmou sociální sítě jako zdroj informací, nastaví si dle jejich úrovně i vlastní vzorec vývoje a chování, nelze se divit, že je každá další generace frustrovanější, agresívnější a méně samostatnější.

Nakonec začnou děti dospívat a zjistí, že život jako takový není hra, že smrt je realita, zodpovědnost nutností a že i jim s věkem začnou přibývat povinnosti a ubývat sny.

Není nutné děti zcela odstřihnout od sítí, spíš je vhodné dát jim důvěru a nasměrovat je třeba na poznávání cizích zemí. Sen o cestování si může totiž splnit každý, zatím co jezdit v nejnovějším modelu Porsche se každému splnit nemusí.

Pokud nás, dospělé lidi, dokáží sociální sítě a to co je jejich obsahem občas naštvat nebo rozesmutnět, jaký asi mají vliv na naše déti?

Anketa

Dovolujete svým nezletilým dětem sociální sítě?
Ano, nevidím v tom problém.
0 %
Ano, ale s rodičovskou kontrolou.
100 %
Nedovoluji.
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasoval 1 čtenář.

Nenechme se vtahovat do politických ani jiných bojů na sociálních sítích, byť si je již i naši politici oblíbili. Ignorujme zlo, nereagujme na hloupost a nevnímejme zlobu. Sledujme jen užitečné informace, pěstujme rostliny, chovejme zvířata, cestujme nebo něco užitečného tvořme. Dejme dětem vhodný příklad, ukažme jim cestu životem a dopřejme jim možnost cestovat. Vůbec jim nevadí, že zatím jako malé děti cestují s rodiči. Vzpomínky na krásné časy z dětství a dospívání jim už nikdo nikdy nevezme a i za pár desítek let se k nim budou stále vracet. Cestování, poznávání nových míst, ras i kultur je cestou k poznávání světa z té hezčí strany. Cestování vás naučí přijímat odlišnosti, akceptovat zvyky jiných a vybírat si to své místo pro život. Cestování je život a pokud jen trošku můžete. vezměte děti a cestujte s nimi, dáte jim do života víc, než si myslíte…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz