Hlavní obsah
Cestování

České kempy poskytují služby na běžné evropské úrovni

Foto: Miluška Valtová, provozovatelka kempu. Použito se souhlasem autora

České kempy se podle vyjádření zahraničních i domácích turistů ve svých službách stále zlepšují a nabízejí mimo pobytu v přírodě i přidanou hodnotu v podobě vyváženého poměru klidových i akčních zón.

Článek

Ve skutečnosti je však komunita lidí, kteří rádi tráví dovolenou formou kempování rozdělena do více skupin. Asi nejhorší je ta, která kritizuje kempy a současně se vyjadřuje, že do nich nejezdí už řadu let. Pak tito samozvaní hodnotitelé kempů a tábořišť své zkušenosti ze svých sporadických návštěv několika málo kempů z časů před deseti lety své názory zviditelňují na sociálních sítích.

Nutno dodat, že mnohé české kempy stále vylepšují své podmínky a snaží se vyhovět většině návštěvníků. Obecně špatné hodnocení neznalých mohou pak tyto kempy cítit jako křivdu. Občas provozovatele brzdí finanční stránka v podobě málo cílených dotací nebo, díky počasí, v sezóně nižším tržbám. Někde za to může krátkodobá smlouva mezi vlastníkem a provozovatelem. Vlastník inkasuje nájemné, z něho se ale nic v podobě úprav, oprav či modernizace do kempu nevrací a provozovatel investovat do cizího nebude díky krátkodobé smlouvě. Takových příkladů je mnoho a návštěvník vidí pouze sumu kterou zaplatil za pobyt, vidí okolo sebe množství jiných platících a nechápe kam ty peníze jdou.

Největším problémem je nejistota v podobě krátkodobých smluv. Provozovatel investuje, platí účty, v rámci možností provádí údržbu a modernizaci, nemá však jistotu, že se investice vrátí. Náklady na energie, mzdy a například poplatky a daně odčerpají vekou část zisku. Kemp není podnik, kde se otevře v 8 hodin ráno, ve čtyři se pak vytře a v pět hodin se zavře. Kemp je něco, kde musí být stále někdo přítomný na pozicích údržby, úklidu, recepce nebo třeba dohledu nad dodržováním pravidel.

Občas stojí za nižší návštěvností špatné počasí v hlavní sezóně a občas nepravdivá vyjádření lidí okolo půjčoven karavanů nebo platforem zabývajících se zprostředkováním pronájmu míst ke kempování. Ti všichni se často pasují do rolí samozvaných odborníků, kdy doporučují jet s karavanem na dovolenou do zahraničí, kde má půjčovna předpoklad delší doby zapůjčení a v případě platforem pak do reklamy vsouvají slogany ve smyslu, že na soukromých místech najdete klid, pohodu, čistotu a jistotu. Jsou to jen praktiky, jak získat vyšší tržby. Jak tím kempům poškozují jméno je zřejmě moc nezajímá, vlastní kapsa je vlastní kapsa a ta se musí plnit přednostně. Zajímavé je pak i to, že ti táborníci, kteří dle svých tvrzení, do kempů roky nejezdí kvůli jejich cenám, nakonec zaplatí za místo bez služeb stejnou nebo často i vyšší cenu jak v tom kempu.

V Česku máme mnoho krásných kempů. Některé známější a některé méně. Pár jich najdeme například i v národních parcích nebo jinak chráněných oblastech, kde by kempování jinak nebylo ani možné. Není dobré spoléhat se jen na hodnocení lidí, kteří si pletou i samotný název místa nebo kemp navštívili pouze za účelem pořízení pár fotek a vytvoření placené a k obrazu provozovatele upravené reklamy. Není nutno ani podléhat reklamním trikům půjčoven nebo lidem vydělávajícím na zprostředkování pronájmu pozemků vhodných a často i nevhodných ke kempování. Ke zvážení či ten který konkrétní kemp stojí za návštěvu stačí využít sociální sítě. Existují cílené skupiny, kde se o kempech shromažďují informace z více zdrojů a přímo od návštěvníků. To je ta nejlepší cesta. Tyto skupiny najdete v každém státě a ani ČR není výjimkou. Stačí do vyhledávače zadat slova jako „kempy, zkušenosti, recenze“ a pak už si jen pro plánování dovolené v kempech vyberete skupinu podle počtu členů. Platí pravidlo, že čím více lidí ve skupině je, tím více tam je i recenzí. Ta česká facebooková skupina má například padesát tisíc členů, a to opravdu není málo.

Mnohé kempy prošli velkou změnou v podobě rekonstrukcí. Tím nejdůležitějším faktorem bývá sociální zařízení. Ne méně důležitým se pak stává přístup k návštěvníkům ze strany personálu. To ostatní je pak důležité méně. Pokud je tedy kemp na pěkném místě, stará se o něj vlídný personál a má čisté sociální zázemí, může do jeho provozu zasáhnout už jen vyšší moc v podobě nějaké živelné katastrofy, kterých tu máme v posledních letech bohužel také dost.

Je již vědecky prokázáno, že kempování a s ním spojený pohyb a pobyt v přírodě má blahodárný účinek nejen na tělesnou, ale i na duševní kondici člověka. I proto je lepší volit menší kemp, kde to občas trochu žije, ale zábava se střídá s obdobím klidu a ticha. Vše musí být v rovnováze. Kemp je bezpečným místem a pokud je nutné řešit nějaký momentální nedostatek nebo problém, je dobré se obrátit na personál, a ne hned posílat fotky ojedinělého problému na sociální sítě. Pokud se okolo koše povaluje plastová nádoba od hořčice, prostě jí zvedněme a vhoďme do toho koše. Fotit to a označovat jako nepořádek v kempu je nespravedlivé. Ten nepořádek udělali hosté, ne personál. Pokud je problém s vodou, odpadem či něčím podobným, stačí zajít na recepci a oznámit to. Poruchu díky stížnosti na sociálních sítích nikdo neodstraní.

Je mnoho vyhledávaných českých kempů domácími i zahraničními hosty. Často jsou lidé mile překvapeni a dobré jméno našich kempů je potřebné šířit nejen doma, ale i v zahraničí. Nemáme ani předražené kempy, co se občas nepravdivě uvádí. Každý provozovatel musí najít vhodný poměr mezi cenou a službami, jinak kemp zkrachuje. Celá česká republika je krásná od Aše po Hodonín a téměř každý kemp je východiskovým bodem pro cyklo nebo pěší turistiku. Zahraničí láká a je to v pořádku, ale jet někam 800 km jen kvůli víkendu mi přijde jako marnění času.
Miluška Valtová, provozovatelka kempu Mezní Louka

Buďme tedy čestní, podporujme kempy svou návštěvou. Klidně upozorňujme na dlouhodobé nedostatky nebo přístup personálu, kdy může jít často i o brigádníky, kterým jde o mzdu, a ne o dobrou pověst kempu. Buďme ale spravedliví. Do recenzí dávejme nejen stížnosti, ale i pochvaly. Samozřejmě si lid spíš najdou čas na tu stížnost, ale věřte, že pochvalou toho dobrého s obsaženou výtkou toho zlého dosáhnete mnohem více.

Pořádek a stav sociálního zařízení je mnohdy vizitkou návštěvníků, kteří mají pocit, že zaplacením dvoudenního pobytu si kemp koupili a mohou se tak k němu i chovat. Pokud někdo poškodí nebo znečistí jakékoliv zařízení v kempu a lze mu to prokázat, měl by mít kemp odvahu situaci rázně řešit. Totéž se týká i případů rušení nočního klidu nebo opileckých scén. Návštěvníci i personál musí aktivně spolupracovat, jinak se obecné spokojenosti dosáhnout nedá. Každý se chovejme jako slušní lidé, usmějme se na sebe, pozdravme se, neobtěžujme hlukem nebo volným pobíháním psů ostatní návštěvníky. Ti, kteří chtějí být hluční a doslova se vydovádět mohou využít služeb platformy a pronajmout si někde na samotě soukromý pozemek, kde si jejich opilecký zpěv ve dvě ráno nikoho nebude rušit.

Ať už budete trávit dovolenou v kempech či mimo nich, užijte si ji, relaxujte, poznávejte nová místa a věnujte se svým blízkým. To by měl být hlavní cíl dovolené. Věřte, že i české kempy mají co nabídnout. O tom svědčí mnohé recenze od českých i zahraničních spokojených návštěvníků.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz